BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Su üzerine…

Vatandaşın gözü yeni açıldı! Ülkemizde neredeyse 5 yıldır su kıtlığı yaşanacağı öne sürülmekteydi, yetkililer uyarılar yapmaktaydı fakat vatandaş bunu görmezden geliyordu. Bu yıl ne hikmetse su tanklarına büyük bir ilgi artışı gözlendi.
Durumun vatandaşın gördüğü yanını bir kenara bırakacak olursak en başta bu konuya buzullardan başlayabiliriz gibi geliyor bana. Son 5 yılda Grönland ülkesinde 2 trilyon ton buzul eridi, dikkat ederseniz sadece "Grönland" dedim fakat dünyamızdaki tüm buzullar Grönland'dan ibaret değil, anlayacağınız kaybedilen bölüm sandığımızdan çok çok daha fazla.
"Su diyorduk nereden kutuplara geldik yahu?" dediğinizi duyar gibiyim ve bu durumu da size şöyle açıklayacağım: "Dünya üzerindeki buzullar dünyanın başlıca tatlı su kaynaklarının en başında gelmektedir, o sebepten dolayı en başta buzullardan bahsettim."
Maalesef bu yazımda bunu nasıl önleyeceğimizden bahsetmeyeceğim çünkü bu yazıda sadece vatandaşım yeni yeni fark ettiği su meselesinin sanıldığından daha büyük olduğundan bahsedeceğim.
Buzullardan sonrasında daha da geniş bir sürece bakabiliriz diye düşünüyorum bunda da size Aral Gölü'nü örnek vereceğim. Eskiden 60 bin kilometrekarelik alanı kaplayan Aral Gölü’ne artık yok diyebiliriz. Aral Gölü’nün yerinde kavurucu çöl rüzgârları esiyor artık.
Çok fazla uzatmadan son olarak dünyanın neredeyse her yerindeki sahillerinde giderek çekilmesinde hatta bazılarına kum döktürülüp karasal alanın genişletilmesine değinmek istiyorum. Bunun da bize en yakın örneklerinden birisi İstanbul/Pendik sahili. İnternet üzerinden değil de bizzat kendim gidip gördüğüm için rakam veremeyeceğim fakat böyle az bir alan değildi, size şöyle tarif edeyim bir tane dev alan kaplayan bir AVM düşünün. Ardından yanına bir tane daha AVM koyun, işte tam da bu iki AVM’nin toplam enleri kadar bir alandı.
Gözünüzü açın! Gözünüzü açın ve su tasarrufuna daha fazla dikkat edin yoksa dünyamız susuz kalacak, biliyorum dünya çoğu vatandaşın pek umurunda değil ama bu susuzluğun size geri dönüşleri de maaşınızın yarısını faturalara vermenizi gerektirecek zamlar ve banyo yapmak için şofbeni açtığınızda sizi idare edemeyecek kadar az akan bir su olacak!..
         Naz Bayrak
 
 
 
ŞİİR
 
             KIŞ
 
Kar bekledik geldi yağdı,
“Yağmaz” diyenler utandı.
Karga serçe kuş saklandı
Kış kapıyı çaldı mı ne?
 
Tabiatın süsü sensin.
Yazda hasret beklenensin.
Sıcaklarda özlenensin,
Kış kapıyı çaldı mı ne?
 
Evlerde kapı kapandı,
Tavuk kümeste saklandı.
Sincap dalda yuvalandı,
Kış kapıyı çaldı mı ne?
 
Bahar gelir kıştan sonra,
Çiçek açar toprak, sera,
Allah büyük koymaz dara,
Can verendir tabiata…
 
    Sinan Korkmaz-Düzce
 
 
 
UNUTULMAZ COĞRAFYALAR
 
GRÖNLAND: Atlantik Okyanusunun kuzeyinde bulunan Danimarka’ya bağlı, dünyanın en kuzeyindeki kara parçasıdır. Aynı zamanda dünyanın en büyük adasıdır. Doğuda Grönland Denizi, Güneydoğuda ve güneyde Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Uzunluğu kuzeyde Morris Jesup Burnundan güneyde Farvel Burnu’na kadar 2650 km’dir.
Yüzölçümü 2.175.600 km2dir. (Türkiye’nin yüzölçümü 783.562 km²’dir) Türkiye’nin neredeyse üç katı büyüklükteki bu toprakların 341.700 km2lik kısmı hâriç her taraf buzlarla kaplıdır. Nüfusu 56.500’dür. Halkın büyük kısmı batıda olup, bir kısmı Eskimoca konuşmaktadır.
1967 yılından beri kendi yöneticilerini kendileri seçmektedir. 1979 yılından itibaren iç bağımsızlığına kavuşmuş ve kendi ile ilgili kararları kendi alıp, kanunları kendileri yaparak 70 kişilik parlamentosunu kurmuştur. Bütün bu serbestliğine rağmen yine Danimarka’ya bağlıdır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617241 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/617241.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT