Bakan Fidan Ukrayna Barış Konferansı'nda konuştu: Türkiye süreci hızlandırmaya hazır

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:

Dünya Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ukrayna Barış Konferansı'nda önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul'da gerçekleştirilen diplomasi görüşmelerini hatırlatan Bakan Fidan, "Türkiye, her zaman olduğu gibi süreci kolaylaştırmaya hazırdır. " dedi.

İsviçre'nin ev sahipliği yaptığı Ukrayna Barış Konferansı, 100 ülke ve kuruluşun katılımıyla Bürgenstock kasabasında başladı. Türkiye'yi temsilen zirveye katılacak olan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, barış için önemli mesajlar verdi.

Bakan Fidan'ın açıklamaları şu şekilde:

ÇATIŞMA SAVAŞTAN FAZLASINA DÖNÜŞEBİLİR

"Coğrafi olarak bu savaş Ukrayna’nın da ötesine geçebilir. Hali hazırda zaten bu çatışmada şimdiden hatların derinleştiğini görüyoruz ve küresel düzeyde kutuplaşmanın daha da körüklendiğine şahit oluyoruz. Ukrayna ve Rusya arasındaki bu çatışma yakında bir savaştan daha fazlasına dönüşebilir

"RUSYA DA SALONDA BULUNSAYDI SONUÇ FARKLI OLABİLİRDİ"

“Bugün bu 2 riski önlemek ve savaşa bir son vermek için toplanmış bulunuyoruz. Önümüzde Ukrayna Barış Planı var. Rusya da kısa süre önce kendi şartlarını, kendi koşullarını paylaştı. İçeriği ve öne sürülen koşullardan bağımsız bir şekilde bunların önemli adımlar olduğunu ve umut ışığı olduğunu düşünüyoruz.

KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ OLABİLİR

Ancak her iki taraf da diğer tarafın attığı adımların daha geniş kapsamlı savaş çabalarının bir uzantısı olduğunu düşünüyor. Bu konferans köprüden önceki son çıkış olabilir.

Rusya da salonda bulunsaydı bu zirve daha sonuç odaklı olabilirdi. Halihazırda uygulanmakta olan tedbirleri güçlendirmek için diplomasi ve müzakereleri kullanan kapsamlı ve kapsayıcı bir stratejiye giderek daha fazla ihtiyaç duyulduğuna inanıyoruz.

İSTANBUL'DA GÖRÜŞMELER DİPLOMASİDE İLERLEMENİN ŞAHİDİ

Hali hazırda uygulanmakta olan tedbirleri güçlendirmek için diplomasi ve müzakereleri kullanan kapsamlı ve kapsayıcı bir stratejiye ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Türkiye, en başından beri diplomatik çabalara aktif olarak katılım göstermektedir. Mart 2022'deki İstanbul görüşmeleri ve Karadeniz Tahıl girişimi diplomasi ve müzakerelerin ilerleme sağlayabileceğinin çok önemli şahididir.

Bakan Fidan Ukrayna Barış Konferansı'nda konuştu: Türkiye süreci hızlandırmaya hazır - 1. Resim

TÜRKİYE SÜRECİ KOLAYLAŞTIRMAYA HAZIR

Türkiye, her zaman olduğu gibi süreci kolaylaştırmaya hazırdır. Burada bir hususun altını çizmek isterim. Kapsayıcı niteliği Tahıl girişimini başarılı ve benzersiz kılmıştır. Her iki taraf için de öngörülebilirlik sağlamış ve deniz ihracatı için seyir güvenliğini teyit etmiştir. Buradan öğreneceğimiz çok şey var. Benzer bir mekanizmayı hayata geçirmek için son girişimimiz de neredeyse başarı göstermiştir.

TÜRKİYE'NİN BARIŞ PLANI GERÇEKÇİ

Türkiye, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına olan desteğini kararlılıkla sürdürmektedir. Barış vizyonumuz gerçekçi, kapsayıcı ve uygulamaya yöneliktir, pratiktir. Bu amaçla ileriye dönük bir yol oluşturmaya kararlıyız. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın da dediği gibi 'Adil bir barışın kaybedeni olmayacaktır."

Bakan Fidan Ukrayna Barış Konferansı'nda konuştu: Türkiye süreci hızlandırmaya hazır - 1. Resim

Zirvenin açılış konuşmasını ev sahibi İsviçre Konfederasyon Başkanı Viola Amherd ise barış sürecinin Rusya olmadan düşünülemeyeceğini ve uzun vadeli bir çözümün uluslararası toplumun yardımıyla her iki tarafı da içermesi gerektiğini vurguladı.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...