Genel seçimlere hazırlanan Meksika'da belediye başkan adayına suikast

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Genel seçimlere hazırlanan Meksika'da belediye başkan adayına suikast

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

2 Haziran'dan genel seçimlere gitmeye hazırlanan Meksika'da, Guanajuato eyaletine bağlı Celaya kentinde belediye başkan adayı olan Gisela Gaytan suikast sonucu öldürüldü. Saldırıda 3 kişi de yaralandı.

Meksika'da 100 milyondan fazla seçmen, 2 Haziran'daki seçimde, ülkenin yeni devlet başkanını ve milletvekillerini belirlemek için oy kullanacak.

Seçimler için geri sayım devam ederken, yerel medyadaki haberlere göre, Guanajuato eyaletine bağlı Celaya kentinde belediye başkan adayı olan Gisela Gaytan, seçim çalışmaları sırasında silahlı saldırıya uğradı.

HAYATINI KAYBETTİ

Saldırıda, Gisela Gaytan hayatını kaybederken 3 kişi yaralandı. Yetkililer, iktidar partisi Ulusal Yenilenme Hareketinin (MORENA) adayı olan Gaytan'ın ölümünü suikast olarak nitelendirdi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, yaptığı açıklamada, Gaytan'a yapılan saldırıyı kınadı. Obrador, söz konusu saldırıların çok üzücü olduğunu, bu siyasetçilerin demokrasiyi savunmak için mücadele ettiklerini söyledi.

22 SİYASETÇİ ÖLDÜRÜLDÜ

Gaytan'ın ölümü, 2 Haziran'da düzenlenecek genel seçimler öncesinde Meksika'da siyasetçilere yönelik artan şiddet eylemlerini tekrar gündeme getirdi.

Her seçim döneminde siyasetçilere yönelik şiddette artışın gözlemlendiği Meksika'da 2023-2024 seçim döneminde bugüne kadar 22 siyasetçi öldürüldü.

2024'ün ilk çeyreğinde 401 cinayetin işlendiği Guanajuato, Meksika'da şiddet olaylarının en çok görüldüğü eyalet oldu. Ülkedeki çeteler, seçim dönemlerinde adayları tehdit ediyor ve siyasetçileri kendileriyle işbirliği yapmaya zorlamak için şiddeti araç olarak kullanıyor.

 

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...