Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Fitch Ratings, Türkiye için büyüme ve enflasyon tahminini açıkladı

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Fitch Ratings, Türkiye için büyüme ve enflasyon tahminini açıkladı
Fitch Ratings, Türkiye, Enflasyon, Büyüme, Haber

Ekonomi Haberleri  / Anadolu Ajansı

Küresel ekonomideki büyümenin gelecek yıl yavaşlayacağına dikkat çeken Fitch Ratings, Türkiye için büyüme ve enflasyon tahminlerini paylaştı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomin gelecek yıl yüzde 2,1 seviyesinde büyüme kaydetmesinin beklendiğini açıkladı. Kuruluşun "Küresel Ekonomik Görünüm" raporunda, küresel ekonominin bu yıla ilişkin büyüme tahmininin yüzde 2,5’ten yüzde 2,9 seviyesine çıkarıldığı belirtilirken, gelecek sene ise dünya ekonomisinin büyümesinin yüzde 2,1’e gerilemesinin beklendiği belirtildi.

Raporda, parasal sıkılaştırmanın etkilerinin gelecek dönemde hissedilmesinin beklendiği, Çin’deki konut sektörü sorunları ve Avro Bölgesi’ndeki duraklamanın 2024 yılında küresel büyüme üzerinde yansımalarının görülebileceği belirtildi.

"TÜRKİYE EKONOMİSİ GELECEK YIL YÜZDE 2,5 BÜYÜYECEK"

Kuruluşun raporunda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,1, gelecek yıl ise yüzde 2,5 seviyesinde büyüme göstermesinin beklendiği aktarıldı.

Türkiye’de enflasyon oranının bu yılın sonunda yüzde 65 olmasının, gelecek yılın sonunda ise yüzde 38 seviyesine gerilemesinin beklendiği anlatıldı.

ABD, AB VE ÇİN

Ayrıca raporda, ABD ekonomisinin 2023 sonunda yüzde 2,4, gelecek sene ise yüzde 1,2 seviyesinde büyüyeceği beklentisine yer verildi. Fitch Ratings’in raporunda, Çin ekonomisin bu yıl sonunda yüzde 5,3, gelecek yıl ise yüzde 4,6 oranında büyüme kaydetmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

Avrupa Birliği (AB) ekonomisinin 2023'te yüzde 0,5, gelecek yıl 0,7 seviyesinde büyüme kaydetmesinin beklendiği belirtilen raporda, İngiltere ekonomisinin ise bu yıl yüzde 0,5, 2024 yılında 0,3 büyüyeceği öngörüsü yer aldı.

Gelişmekte olan ekonomilerin büyümesinin bu yıl yüzde 4,6, gelecek yıl ise yüzde 3,9 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği bildirildi.

CİTİ'DEN RESESYON UYARISI

Geçtiğimiz günlerde küresel piyasaları değerlendiren Wall Street firması Citi, 2024'ün ikinci yarısında ABD'de resesyon beklediğini açıkladı. Firma, yatırımcıları "yeni yıl için fazla iyimser olmamaları gerektiği" konusunda uyardı.

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...