Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 yılı kurban kesimiyle ilgili olarak bir tebliğ yayımladı. Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğe göre:
∂ Kurban satış yerleri İstanbul’da bayramdan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hâle getirilecek ve bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek.
∂ Kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi ile Covid-19 bulaşma riskini en aza indirmek için kesim yerlerinde randevu sistemi uygulanacak.
∂ Hayvan satış ve kesim alanlarında en az 1,5 metre olacak şekilde fiziki mesafenin korunmasına dikkat edilecek, ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takmak zorunlu olacak.
∂ Satış ve kesim alanlarının gi-rişleri ile alan içerisinde belirlenen noktalarda el antiseptiği bulundurulacak.
∂ Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanacak, giriş kapılarına ve uygun yerlerine Covid-19’dan korunma tedbirleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılacak.
∂ Satıcılar ve müşteriler arasında ‘’el teması’’ olmayacak ve bu nedenle kurban pazarlığında, gelenekleşen ‘’tokalaşma’’ yapılmayacak.
∂ Girişlerde satıcı ve vatandaşların ateşi ölçülecek, ateşi 38 derecenin üzerinde olanların girişlerine izin verilmeyecek.