Kobani davasında tahliye talebine ret! Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğu sürecek

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Kobani davasında tahliye talebine ret! Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğu sürecek

Gündem Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Kobani olayları olarak bilinen 6-8 Ekim 2014'teki eylemlere ilişkin davada, 18'i tutuklu 108 sanığın yargılanmasına devam edildi. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da bulunduğu 18 tutuklunun tahliye talebini reddetti. Öte yandan dava, 16 Mayıs tarihine ertelendi.

6-8 Ekim 2014 tarihinde düzenlenen eylemlere ilişkin aralarında terör örgütü PKK'nın sözde üst düzey yöneticilerinin yanı sıra eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 18'i tutuklu 108 sanığın yargılanmasına Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

DEMİRTAŞ UZAKTAN KATILDI

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu sanık Selahattin Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, Sebahat Tuncel ve eski Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak duruşmada yer almadı. Mahkeme başkanı, sanıkların esas hakkında savunmalarının alındığını ancak SEGBİS çözümlerinin tamamlanmamasından kaynaklı sürecin sonlandırılamadığını söyledi.

Kobani davasında tahliye talebine ret! Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğu sürecek - 1. Resim

HERHANGİ BİR TALEP BELİRTMEDİ

Söz alan cumhuriyet savcısı, 108 sanık hakkında ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’ suçundan yapılan yargılama neticesinde sanıkların mevcut hallerinin devam edilmesini talep etti. Buna ilişkin söz alan tutuklu sanık Selahattin Demirtaş, "Herhangi bir söz talebim yok. Bütün arkadaşlarımın özgürlüğünü talep ediyorum" diye konuştu. Tutuklu sanıklar Alp Altınörs, Günay Kubilay, Dilek Yağlı ve İsmail Şengül de tahliye talebinde bulundu. Söz alan sanık avukatları da müvekkillerinin uzun süredir tutuklu olduğunu, sağlık sorunlarıyla mücadele ettiklerini belirterek, serbest bırakılmalarını talep etti. 

TANRIKULU'NUN TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

Avukat beyanları sırasında CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, mahkeme başkanından SEGBİS üzerinden dosyanın tutuklu sanığı Selahattin Demirtaş ile görüşme talebinde bulundu. Mahkeme başkanı, usule aykırı olduğu gerekçesiyle bu talebi reddetti. Beyanların ardından sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, sanıkların son sözlerini alıp hükmü açıklamak üzere davayı 16 Mayıs'a erteledi.

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...