MİT bu kez çocukları uyardı! Sosyal medyada atılacak adımlar 5 maddede sıralandı

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
MİT bu kez çocukları uyardı! Sosyal medyada atılacak adımlar 5 maddede sıralandı
Mi̇t, Haber

Gündem Haberleri  / Anadolu Ajansı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), çocuklara yönelik 'sosyal medya' uyarılarında bulundu, bu mecraları güvenli ve dikkatli şekilde nasıl kullanabileceklerini anlattı.

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) resmi internet sayfasında 'Çocukların Sosyal Medyayı Güvenli Kullanımı' başlığı altında 5 madde sıralandı, çocuklara yönelik uyarılarda bulunuldu.

Hesapların gizli tutulması, paylaşım yaparken dikkatli olunması, tanınmayan kişilerle iletişime geçilmemesi, siber zorbalığa izin verilmemesi ve sosyal medyanın güvenli kullanılması başlıkları altında bulunulan uyarılarda şu ifadeler yer aldı:

HESABINIZI GİZLİ TUTUN

"Hesabınızı gizli moda alın ve paylaşımlarınızı yalnızca tanıdığınız kişilerin görebildiğinden emin olun.

'Hesap ayarları' bölümünden gizlilik ile ilgili ayarları yapın.

TANIMADIĞINIZ KİŞİLERLE İLETİŞİME GEÇMEYİN

Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık ve takip isteklerini kabul etmeyin. Tanımadığınız kişilerden gelen, özellikle rahatsız edici mesajları ailenizle ya da güvendiğiniz bir yetişkinle paylaşın.

Sizinle iletişim kurmaya çalışan kişilerin aslında söyledikleri kişi olmayabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Size yapmak istemediğiniz şeyleri yapmanızı söyleyen kişiler ile karşılaşırsanız mutlaka ailenizle paylaşın.

PAYLAŞIM YAPARKEN DİKKATLİ OLUN

İnternette her şeyin kayıtlı kaldığını unutmayın. Hem kendinizle hem de başkalarıyla ilgili herhangi bir fotoğraf ya da içerik paylaşmadan önce iyice düşünün.

Başkalarının fotoğraflarını izin almadan paylaşmayın.

Doğum tarihiniz, yaşadığınız yer, okulunuzun adı, aile üyelerinin isimleri gibi kişisel bilgilerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayın. Sosyal medya hesaplarınızı güçlü bir parolayla koruyun. Bu parolayı unutmanız durumunda size vermeleri için aileniz dışında kimse ile paylaşmayın.

SOSYAL MEDYAYI GÜVENLİ KULLANIN

Her bir sosyal medya hesabınız için ayrı parola kullanın.

Yaşınıza uygun olmayan uygulamaları indirmeyin. Linklere tıklarken seçici davranın, tanımadığınız kişilerden gelen linklere tıklamayın.

Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Sosyal medyada çok fazla vakit geçirmek gündelik hayatınıza ve sosyal ilişkilerinize zarar verebileceğinden arkadaşlarınızla zaman geçirmek, sanatla uğraşmak ve kitap okumak gibi aktivitelerinize daha çok vakit ayırın.

SİBER ZORBALIĞA İZİN VERMEYİN

Yaptığınız yorumların başkalarını küçük düşürebileceğini ve onları kötü etkileyebileceğini göz önünde bulundurarak hareket edin. Sizinle aynı fikirde olmayan kişilere karşı saygılı olun ve hiçbir zaman hakaret etmeyin. Sizi rahatsız eden ve zorbalık yapan kişileri engelleyin ve sosyal medya platformuna şikayet edin."

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...