Tuncay Özilhan TÜSİAD YİK Başkanlığını bırakıyor, Yerine Ömer Aras geliyor

A -
A +

Türkiye’nin önde gelen iş insanlarının örgütü olarak bilinen TÜSİAD’ın Olağan Genel Kurulu 8 Şubat Perşembe günü yapılıyor.

 

Tuncay Özilhan TÜSİAD YİK Başkanlığını bırakıyor,
Yerine Ömer Aras geliyor

 

Tuncay Özilhan

 

Genel Kurul’un açılış konuşmaları TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan tarafından yapılacak.

 

Olağan Genel Kurul’da gündem kapsamında Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi gerçekleşecek.

 

Yeni dönemde Orhan Turan’ın bir dönem daha devam etmesi kararlaştırıldı. Yani TÜSİAD’da başkan değişmeyecek.

 

Ancak Yüksek İstişare Kurulu Başkanı değişiyor. Geçen dönemde görevi bırakmak isteyen Tuncay Özilhan, bu defa başkanlığı kesinlikle bırakıyor.

 

Tuncay Özilhan TÜSİAD YİK Başkanlığını bırakıyor,
Yerine Ömer Aras geliyor

 

Ömer Aras

 

Yerine Yüksek İstişare Kurulu’nda başkan yardımcısı olarak görev yapan Ömer Aras gelecek. Bankacılık sektörünün en sevilen isimleri arasında yer alan Aras, hâlen QNB Finansbank’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapıyor.

 

Yüksek İstişare Kurulu’ndan başka isimlerin de ayrılmak istediği ancak bu konuda bugün karar verileceği belirtiliyor.

 

Orhan Turan’ın başkanlığı aktif ama dengeli götürdüğünü belirten TÜSİAD çevreleri göreve devam etmesi konusunda ikna çalışmasını bitirdiler.

 

Yeni dönemde başkan yardımcılarından Murat Özyeğin’in görevden iki yıllığına affını isteyeceği belirtiliyor.

 

İki yıl sonra TÜSİAD Başkanı olması beklenen Murat Özyeğin’in bu dönemde yeni seçildiği Türk-ABD İş Konseyi başkanlığı görevine ağırlık vereceği belirtiliyor.

 

Yönetimden iki ismin daha ayrılmak istediği belirtiliyor. Bu isimlerin yerine yedek yönetim kurulundan gençler geleceği konuşuluyor. Dün bütün gün yapılan toplantılar ve görüşmelerde yeni yönetimde görev alacak isimler üzerinde duruldu. Özellikle Anadolu’da bazı isimlerin yönetime girmesi için çalışmalar yapıldı.

 

Bilindiği gibi TÜSİAD’ın yedek yönetim kurulu, asil gibi çalışıyor ve yönetime hazır hâle geliyor.

 

Genel Kurula Koç, Sabancı, Eczacıbaşı’nın önde gelen isimlerinin katılması bekleniyor.

 

 

 

Deprem bölgesinden

 

Aziz Sancar’lar çıkması için iş birliği yaptılar

 

 

 

Deprem felaketinin üzerinden tam bir yıl geçti… Sorunlar devam ediyor. Ancak bütün ülke ilk günden beri muhteşem bir dayanışma gösterdi.

 

Herkes elinden geleni yapmaya çalıştı. Firmalar, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, vatandaşlar sıkıntıyı paylaşmaya çalıştı.

 

Önce Kahramanmaraş’ta sonra da Adıyaman’da yaptığımız iki buluşmada satış kanallarının üreticinin ürününü almak için gösterdiği çaba ve sıkıntıyı paylaşmanın en güzel örneği olarak kayıtlara geçti. Umut Kentler’in yerleşim başarısı da kayıtlara geçecek güzellikten sayılmalı.

 

Son olarak geçtiğimiz günlerde iki önemli kurumun iş birliği yaparak çocuklarla bilimi buluşturma projesi dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olarak zirve yaptı.

 

Türkiye İş Bankası ile Petrol Ofisi’nin Bilim Kuşağı Atölyeleri projesinden bahsediyoruz.

 

Tuncay Özilhan TÜSİAD YİK Başkanlığını bırakıyor,
Yerine Ömer Aras geliyor

 

Hakan Aran - Mehmet Abbasoğlu 

 

Bakın Türkiye İş Bankası İcra Kurulu Başkanı Hakan Aran projeyi nasıl anlatıyor:

 

- Yaraları sarmak, deprem bölgesindeki çocuklarımıza umut olabilmek, onların hayallerini gerçeğe dönüştürmek ve bölgede öğretmenlerimize istihdam imkânı sağlamak için Bilim Kuşağı Atölyeleri projelerini oluşturduk. Tam bu sırada Petrol Ofisi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Abbasoğlu aradı. Projeye destek olmak istediklerini söyledi. Ben de neden birlikte yapmıyoruz dedim. Sonra kafa kafaya verdik. Yapay zekâ, kodlama, robotik gibi alanlarda eğitimlerini tamamlayan öğretmenlerimiz ile birlikte atölyeler kurduk. 2025 yılı sonuna kadar 8-13 yaş aralığında 750 bin çocuğumuza ulaşmayı hedefliyoruz.

 

Tam bu noktada Petrol Ofisi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Abbasoğlu söze giriyor ve ekliyor:

 

- Evet doğru, ben projeyi öğrenince değerli dostum Hakan Bey'i aradım ve bu konuda kendisinden feyiz almak istedim. Hakan Bey benim hiç tahmin etmediğim şekilde bir öneriyle geldi teveccühte bulundu. Bu projeyi Petrol Ofisi Grubu ve Türkiye İş Bankası olarak beraber gerçekleştirelim önerisi getirdi. Çok mutlu oldum. Bu bir ilk… İlk defa bir sosyal sorumluluk projesi birlikte yapılıyor.

 

Evet dikkatinizi çekerim… İş Bankası projenin kaynağını paylaşmak için yeni bir ortak aramıyor. Tam aksine projeyi ikiye katlamak için yeni bir kurumla iş birliği yapıyor.

 

Böylece Türkiye’de bir sosyal sorumluluk projesinde ilke imza atılıyor. Hakan Aran, şöyle aktarıyor bu önemli gelişmeyi:

 

- Amacımız paylaşarak yükümüzü azaltmak değil bütçeye yeni halka ekleyerek aslında projenin değdiği insan sayısını, çocuklarımızın sayısını artırmak. Başka katılmak isteyen olursa kapımız açık. Projede bizim adımız olsun gibi bir anlayışımız yok. Çocukların hayallerine destek olalım. Bu çok önemli. Bu projeye kamu da katılmalı. Herkese açık. Çocuklar için hep birlikte el ele vermeliyiz.

 

Evet yeni katılımlar ve destekler olmalı. Belki de bu proje bölgeden yeni Aziz Sancar’ların çıkmasını sağlayacak. Buna vesile olmak istemez misiniz?

 

 

 

Tuncay Özilhan TÜSİAD YİK Başkanlığını bırakıyor,
Yerine Ömer Aras geliyor

 

Nail Olpak DEİK'i anlattı,

 

 TÜSİAD'ı davet etti

 

 

 

DEİK Başkanı Nail Olpak ile genel kurulu değerlendiriyoruz ve ayrılan TÜSİAD’ın geri dönüp dönmeyeceğini soruyoruz. Cevap çok çarpıcı:

 

- Dünya haritasını açıp elinizi şöyle rastgele nereye koyarsanız koyun, neredeyse her noktada “Ticari Diplomasi” anlayışıyla çalışan DEİK var. İşimizi, gücümüzü dünyaya taşıyoruz. Dünyanın dört bir yanında “Kuzey Yıldızı’’ gibi yol gösteriyoruz. DEİK’e gönüllü üye olunuyor. DEİK sıfır kamu kaynağı kullanıyor. TÜSİAD’ı da aramızda görmek bizi mutlu eder.

 

Murat Kolbaşı’nın birleşelim çağrısı DEİK’te karşılık buldu. Bakalım TÜSİAD ne diyecek?

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.