Türkiye 2023'te yeniden doğacak

A -
A +

Türkiye’de üretimde kullanılan (ham maddeler, ara malları ve makine teçhizat gibi sermaye mallarının büyük bölümü ithal ediliyor. Bu ürünlere döviz ödeyerek sahip oluyoruz. Bu yüzden ihracat ile ithalatımız arasındaki fark açılıyor. Çünkü ithalata konu ürünlerimizin %75-80’ini ham madde ve ara malı oluşturuyor. Ara malının babası da enerji. 2022 yılında 250 milyar dolar ihracat, 288 milyar dolarlık ithalat yapılacağı tahmin ediliyor. Bu hesaba göre yıllık cari açığımız 38 milyar doları bulacak. 15 milyar dolar doğalgaza, 27 milyar dolar petrole, 8 milyar doları mineral yakıtlarla yağlara gidiyor. Yılda 6,2 milyar metreküp doğalgaz, 4 milyon ton petrol (33 milyon varil) tüketiyoruz. İhracattaki artışla gururlanıyoruz, ama sevinemiyoruz. Zira cari açık verdiğimiz için yabancı paralara karşı TL’nin değer kaybı bu girdilerin pahalanmasına ve dolayısıyla da üretim maliyetlerinin yükselmesine yol açıyor. Üretim maliyetleri yükselince de ister istemez bu artışlar fiyatlara yansıyor ve enflasyona sebep oluyor...

Peki, Türkiye bu cendereden nasıl çıkacak? Biz hep kazançlarımızı Rusya’ya İran’a mı vereceğiz? Hayır! Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Yarın Ankara'ya gelecek olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile en az 10 milyar dolarlık SWAP anlaşması imzalanacak. Ayrıca sağlık, enerji, gıda güvenliği, tarım teknolojileri, savunma sanayi, finans, ticaret, turizm, müteahhitlik, gayrimenkul alanlarında yatırım kararları alınacak. TL'deki kazanımlar artacak. 

Ama asıl bomba enerjide yaşanacak. Karadeniz'de 6 tane derin deniz kuyusu yabancı ortaklıklarla beraber kazıldı. 246 milyon dolarlık bir kuyunun maliyeti yerli iştiraklerle 33 milyon dolara düştü. Sakarya Petrol Sahasında bulduğumuz 540 milyar metreküplük doğalgaz keşfi ile tarihî bir fırsat kapısı açıldı. Borular döşenmeye başladı, Karadeniz gazında ilk seviye üretimi günlük 10 milyon metreküp olarak başlayacak. Arkasından faz 2'de günde 40 milyon metreküpe çıkacak. 2023 ilk çeyreği içerisinde ilk teslim edilecek gazın miktarı günde 10 milyar metreküp olacak. Bu rakam yılda 4 milyar dolarlık katkı demek. Gaz faturamızla birlikte fiyatlar düşecek. Vatandaş rahat nefes alacak. 

Fatih, Kanuni ve Yavuz'dan sonraki Abdülhamid Han ile 4 sondaj, Barbaros Hayrettin ve Oruç Reis ile 2 sismik araştırma gemimiz var. Dünyada hiçbir ülkenin sahip olmadığı dev bir araştırma sistemine sahibiz. Abdülhamid Han gemisi bu yaz Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arayacak. 2022 yılında, son 150 kuyu ile 30 yılın en yüksek yurt içi üretimi planlandı. Sadece doğalgazda değil petrol aramada da büyük bir hareket başlatıldı. Daha önce uluslararası şirketlerin açıp da petrol yok diye kapattıkları kuyuları hayata geçiriyoruz. Şırnak Gabar Dağı'nda önemli bir keşif yapıldı. Orada çok iyi kalite petrol çıkan iki kuyu var, günde toplam 1500 varille başlandı. Esma Çevik 3-4-5-6 kuyuları açılıyor...  

Akdeniz'de yapılan sismik araştırmalardan sonra yeni sondaj süreci başlıyor. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezine göre Kıbrıs, Lübnan, Suriye ve İsrail arasında kalan bölge olan Levant Havzasında 3,5 trilyon metreküp doğalgaz ve 1,7 milyar varil petrol var. Sadece Kıbrıs Adası’nın çevresinde 8 milyar varil olduğu söylenen petrol rezervinin değerinin yaklaşık 400 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor. Rusya, Polonya, Bulgaristan, Hollanda, Finlandiya’dan sonra Fransa’ya da doğalgaz akışını durdurunca Türkiye Avrupa Birliği için alternatif enerji köprüsü oldu. 

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in hedefi, Türkiye’yi Ege ve Akdeniz sahilleri boyunca kuşatıp hareket edemez hâle getirmek, karbon enerji kaynaklarından mahrum bırakmak. Adaları silahlandırarak gündemi değiştirmek istedi başaramadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ağzının payını verdi, sesini kesti. BAE, Suudi Arabistan, Mısır, İsrail ve Lübnan ile geliştirilen ilişkiler, kısa sürede Yunanistan’ı şaşkınlığa uğratarak yalnızlığa mahkûm etti, ABD-AB desteği ile kotarmaya çalıştığı strateji bombası elinde patladı!..

Sonuç: Türkiye kısa sürede Karadeniz ve özellikle Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz keşifleriyle ekonomide çağ atlatacak çok büyük kazanımlara kavuşacak. 1 yıl içinde cari açık, tarihin sayfalarına gömülecek, döviz baskısı tamamen ortadan kalkacak, Türk lirası gerçek değerine kavuşacak, enflasyonun esamesi okunmayacak. 2023'te Türkiye yeniden doğacak. Düşmanlar kahrolacak, dostlar sevinecek...

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.