Hakemlerin bendeki kanaat notları!

A -
A +

HALİL UMUT MELER (18): G.Saray-Beşiktaş ve Beşiktaş-G.Saray derbilerini yönetti. 15. haftadaki A.Gücü-Ç. Rize maçında büyük bir travma yaşadı. Ardından verdiği röportaj iyi olmadı. Çıkan kamera görüntüleri kendisini yalanladı. Trabzonspor-F.Bahçe, Gaziantep FK-Hatay maçları kariyerine yakışmadı. EURO 2024’e davet edilmesi bu sezon aldığı en iyi haber oldu.

 

ARDA KARDEŞLER (21):  F.Bahçe-G.Saray ve G.Saray-F.Bahçe derbilerini yönetti. (99 ve 102 puanlı takımların) Ancak son derbide gösterdiği kırmızı kart hatalıydı. İyi bir sezon geçirdi. Hakemliği olgunlaştı. 

 

ABDULKADİR BİTİGEN (19): Zor maçlarda akla gelen ilk hakemdi. Bu sezona da iyi bir giriş yaptı. Daha çok üç büyüklerin maçında görev aldı. 27. haftadaki G.Saray-Antalya maçı kariyerine yakışmadı. Bu maçın eğitim videosunda Hugh Dallas’ın yaşattığı mobinge şahit olduk. Yine de düşme hattındaki zorlu maçlarda görev verildi.

 

ATİLLA KARAOĞLAN (17): Dalgalı bir sezon yaşadı. FIFA’da kategori atlaması bekleniyordu. Ancak yurt dışındaki maçında kural hatasından VAR kurtardı. Yönettiği Beşiktaş-F.Bahçe derbisinde üç tane VAR müdahalesi oldu. Yine 1. Lig’de VAR’da görev yaptığı maçta fahiş bir ofsayt hatası yaptı. 

 

METE KALKAVAN (4):  Kayıtlara kariyerini Trabzonspor’un bitirdiği hakem olarak geçti. TFF ve MHK; “Trabzonspor’a söz verdik. Gücümüz yetmiyor. Sana hakemlik yaptıramıyoruz, seni VAR eğitimcisi yapalım” şeklinde bir ima ile ara formül buldu. Riva’dakiler hayatları boyunca ona karşı hep mahcup yaşayacak.

 

ZORBAY KÜÇÜK (18): Hakemliğinin olgunlaştığı ve geliştiği bir sezon yaşadı. Kendi isteğiyle F.Bahçe ve G.Saray maçlarından uzak tutulduğu söyleniyor. FIFA kokardını hak etti. 17. haftada Kayseri-F.Bahçe maçında Fred’i atması çok tartışıldı.  

 

ÜMİT ÖZTÜRK (18):  MHK’nın en çok güvendiği hakemlerin başında geldi. Yapay zekâ olsa da F.Bahçe ve G.Saray maçları bu sezon da verilmedi. 34. haftada ameliyat olmasaydı; açık ara en fazla maç alan hakem olurdu. Başarılı bir sezonu geride bıraktı. 

 

ALİ ŞANSALAN (20):   F.Bahçe maçları dışında MHK’nın gözü kapalı maç verdiği hakemlerin başında geldi. Kupa finali ile de sezon başarısını taçlandırdı. Tek eksiği derbi oldu. İngilizce işini çözerse; FIFA listesini bu yıl da zorlayacaktır. 

 

BAHATTİN ŞİMŞEK (21):  Kariyer sezonunu yaşadı. FIFA kokardı taktı. Hem F.Bahçe hem de G.Saray maçlarına rahatça çıktı. Hafızlarda kalan şey; bazı oyunculara gösterdiği aşırı tolerans... 

 

BURAK PAKKAN (13):   Sezona kötü girdi. 30. haftaya kadar dört büyüklerin maçına çıkamadı. 30. haftada Beşiktaş-Antalya maçında iki tane VAR müdahalesi oldu. Altı hafta ligin yüzünü göremedi. 

 

BURAK ŞEKER (15):    İyi bir sezon geçirdi. Ligin en çalışkan hakemiydi. Fizik ve kondisyon olarak hep üst seviyede kaldı. MHK; üç büyüklerden birinin maçına vermekten kaçındı. Hâlbuki; hak etmişti. 

 

CİHAN AYDIN (18):    İlginçtir; bu sezon 37. haftaya kadar Beşiktaş maçı alamadı. F.Bahçe-Kasımpaşa, Sivas-F.Bahçe, Beşiktaş-Hatay maçlarında çok ciddi VAR şanssızlıkları yaşadı. F.Bahçe-Ç. Rize maçında da formsuzdu. 

 

ÇAĞDAŞ ALTAY (13):  25. haftada F.Bahçe-Alanyaspor maçında şans buldu. Sınıfı geçemedi. 33. haftada da Kayseri-Trabzon maçında iki tane VAR müdahalesi yaşadı.

 

DİRENÇ TONUSLUOĞLU (16): İkinci yarının flaş ismi oldu. Üst üste dört büyüklerin maçına çıktı. Akılda kalan bir hata yapmadı. “Bu sezon kazanılan hakemlerden biri oldu” diyebiliriz. Son Pendik-Gaziantep FK maçında Draguş’u sahada nasıl tuttuğu anlaşılamadı.

 

KADİR SAĞLAM (16):    FIFA kokardı taktı. Ancak beklenen performansın çok uzağında kaldı. MHK, hak ettiğinden çok fazla maç verdi. F.Bahçe-Konya, F.Bahçe-Pendik, Ç. Rize-G.Saray maçlarında vasatın çok altında kaldı.

 

MERT GÜZENGE (14):    Cezası olmamasına rağmen MHK’nın çok beklettiği haftalar oldu. 20. haftada Beşiktaş-Karagümrük maçı yönetti. Amir’in sakatlanıp sezonu kapattığı maçtı. 

 

MURAT ERDOĞAN (15): Sezona çok iyi girdi. Dört büyüklerin maçlarından uzak tutuldu. Adana Demir-Karagümrük maçından sonra dört hafta dinlendi. Maç sonunda oyuncunun kendisine parmak sallamasına kayıtsız kalmıştı. Fena bir sezon geçirmedi.

 

TUGAY KAAN NUMANOĞLU (20): Sezonun en iyisi diyebiliriz. MHK derbiler dışında her maçı rahatça verdi. Son Konyaspor-G.Saray maçı dâhil. Altıncı haftadan itibaren kalan 33 haftada hiç iki haftadan fazla dinlendirilmedi. Sadece iki defa, iki hafta bekledi. (28 ve 29, 33 ve 34. haftalar) Önceki sezon klasman düşmenin kıyısından dönmüştü. Yılmadı, çalıştı ve başardı.

 

TURGUT DOMAN (15):    Vasatın altında kaldı. MHK ısrarla çok şans verdi. Özellikle sahada karar vermeden, maç yönetmesi dikkat çekiciydi.

 

VOLKAN BAYARSLAN (18):    Tecrübesi ve olgunluğuyla bu sezon her maçı aldı. Zor maçlarda akla gelen hakemler arasındaydı. Bazı müsabakalarda sonuca tesir etmese de tuhaf hatalar yaptı.

 

ÇIKANLAR: Emre Kargın (8), Oğuzhan Çakır (6), Ö. Faruk Turtay (5), Muhammet Ali Metoğlu (4), Buğra Taşkınsoy (3), Alper Akarsu (3), Mehmet Türkmen (3).

 

DÜŞENLER:   Sarper Barış Saka (6), Yaşar Kemal Uğurlu (4), Erkan Özdamar (4), Yasin Kol (2).

 

NOT:  İsimlerin yanındaki rakamlar, bu yılki Süper Lig’deki maç sayılarıdır.

 

HAFTADAN KALANLAR

 

 

1) Konyaspor-G.Saray maçı için “öküzün altında buzağı arayan” çoktu. “Anlaşırlar, berabere bitirirler” diyenler mahcup oldular mı?

 

2) “Trabzonspor; A.Gücü’ne yatar” diyenler, mahcup oldular mı?

 

3) Ardahan’daki kadın hakemlere maç vermemişler. Bu yetmemiş; atletik testlerde de mobing yapılmış. Sema Zirek, Zehra Çiçek, Güllü Aktaş’a bir haksızlık yapılmışsa, ayıp edilmiş. MHK, İl Hakem Kurulu’ndan bu konuyu soruşturmalı.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.