Hesabıma gelen sürpriz havale!

A -
A +
“Benim olmayan parayı nasıl harcardım? Bu isim babamın telefonunda da karşımıza çıkmıştı...”
 
Babamın vefatı sonrası telefon faturası iptali sırasında karşılaştığımız enteresanlığı anlatmaya bugün de devam ediyorum...
Çok kısa bir süre sonra bir baktım benim bir banka hesap numarama elli bin lira kadar bir havale geldi. Müthiş bir para. Bugünün parasıyla sekiz bin dolar filan ediyor... Daha enteresanı havaleyi gönderen ismin, babamın adına olan telefonun yanlışlıkla ismine kayıt edilmiş isim olmasıydı. Ben ciddi bir şekilde endişelendim. Bu arada birkaç arkadaşım hemen dedi ki:
“Ayağına gelmiş hazır para, sen kimseden istemedin ya yatmış hesabına..."
“Ne alaka?” dedim. Benim olmayan bir parayı nasıl harcardım? Bir de bu isim, babamın telefonu konusunda da karşımıza çıkmıştı. Yapılacak en doğru iş bankayı arayıp bu konuyu bildirmekti. Bankayı aradığımda “yanlışlıkla havale olmuş, siz o kimseye geri transfer eder misiniz?” dedi. Ama o sırada bu konularda biraz daha hassas olan bir arkadaşım dedi ki:
“Sakın böyle bir şey yapma. Vergi mükellefi olabilecek derecede yüksek bir paranın kaynağını belirtmen istenebilir. Bu sana senin rızan dışında yanlışlıkla gelmiş” filan demen tamamen iyi niyetle değerlendirmeye alınmayabilir!”
Bunun üzerine tereddütlerimi haklı gerekçelerle bankaya ilettim. Banka bunun üzerine bankaya ait olmak üzere bir IBAN numarası verdi ve havaleyi açıklamayı da yaparak, sehven yapılmış bir havale olduğunu beyan ederek bankanın verdiği o hesaba aynen iade ettik.
Bu süreçte bu kimsenin de iletişim bilgilerine ulaşmıştım. Hâli vakti yerinde bir kimseymiş. Durumu anlatınca kendisi de şaşırdı. “Ya arkadaş bir süreden beri telefon fatura borçlarım hayli yüksek geliyor ‘neden acaba?’ diye kendi kendime merak edip duruyordum. Meğer sizin babanızın ve annenizin telefon faturaları da benim üstüme geçirtilmiş öyle mi?” dedi.
Durumu anlattım. Yanlışlığın bizden ve kendisinden kaynaklı değil telefon iletişim kurumunun hatasından kaynaklandığını ve düzelttiklerini belirttim. Ardından da tamamen iyi niyetle, “hesap ederek bizim adımıza ödenen telefon fatura bedelini kendisine ödemek istediğimizi bildirdim. Adamcağız “gerek yok, bu iyi niyetiniz bile yeter. Bu da benden olsun helal olsun” dedi...
     Ahmet H. Lüfer-İstanbul
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.