"İsimsiz" deyin yeter...

A -
A +

Geçen çıktığımız abone çalışmasında karşılaştığım bir başka hatıramı sizinle paylaşmak istedim.

 

Mayıs ayında Kuzuluk Kaplıcalarına gitmiştim. Kendi kendime verdiğim söz mucibince, gereğince cumartesi Kuzuluk'ta aboneye çıkmaya karar verdim. Adapazarı’ndaki damadımı aradım. “İbrahim gel burada aboneye çıkalım…” dedim.

 

O da “Biz Adapazarı'nda çıkıyoruz. Önceden planlanmış gidilecek yerimiz var. Arkadaşlar sizi buraya istiyorlar” deyince kalkıp gittim.

 

Bu arada bir telefon geldi. “Abi, beni tanımazsın ama ben sizi iyi tanıyorum. Burdur'da film çekimine gelmiştiniz, ben de oradaki İhlâs Öğrenci Yurdunda kalıyordum. İsmim Osman. Şu anda İzmir’de bir arkadaşımızın iş yerindeyiz. Bir grup arkadaş bir arada Bizim Sayfayı okuduk. Sizin romanı da okuduk. Zaten çıktığı günden beri merakla takip ediyoruz. Ne hikmetse bugün çok hissiyatımız kabardı. Bir abiden telefonunuzu aldık. ‘Abimizi tebrik edelim, teşekkürlerimizi duyuralım...' istedik. Kaleminize kuvvet, ömrünüze bereket, ceddinize rahmet” dedi. Memnuniyetini dile getirdi ve oradaki arkadaşların selâmlarını söyledi. Ben de çok memnun olduğumu, Adapazarı’na aboneye çıktığımı ilave edince, ismi Osman olan abi, yanında bulunanlara:

 

“Bir dakika abiler! Abimiz bu yaşta, bu kadar yazının arasında yol bulup aboneye çıkıyor, biz burada oturuyoruz! Bu olacak şey mi?” dedi.

 

Sonra bana hitaben:

 

“Kıymetli Abim, on abonenin bir aylık parası kaç lira ediyor?” diye sordu, benden cevap beklemeden, kendi hesap etti, sonra yine arkadaşlarına döndü:

 

"Benden şu kadar lira…” dedi. İçeride kaç kişi olduklarını tam bilemiyordum ama seslerinden muhabbetin kuvvetli olduğunu seziyordum.

 

Kara Murat Abimizden şu kadar… Bu abimizden kısaca bahsetmek istiyorum. Bir kere iyi bir entelektüel, birkaç lisan biliyor. Onun için turist rehberliği yapıyor. Son derece âşık. Neye âşık? Tabii ki Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarına. Uzun bir hikâyesi var. Geniş zamanda anlatırım inşallah.

 

Erdoğan Abiden de şu kadar, Büyük Osman abiden şu kadar…” dedi, biraz bekledi. Sonra "O, ismini ve verdiklerinin ifşa olmasını istemedi Abi…" O kadar isim saydı ki aklımda kalmadı. Anlayacağınız hemencecik orada on kişilik abone bedelini ödediler. "İsimsiz deyin yeter" dediler...

 

Az çok demeden bize abone olarak destek olanlardan Allah razı olsun...

 

     Ragıp Narmanlı

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.