Genel başkanlık koltuğuna talip olmuştu! Günay Kodaz: Akşener'in yola çıktığım Akşener olduğuna inanamıyorum

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Genel başkanlık koltuğuna talip olmuştu! Günay Kodaz: Akşener'in yola çıktığım Akşener olduğuna inanamıyorum

Politika Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

İyi Parti Kurucular Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Adayı Av. Günay Kodaz, kurultayda aday olmayacağını söyleyen İyi Parti lideri Akşener'i eleştirdi. Kodaz, "Meral Akşener'in 2015'te yola çıktığım Meral Akşener olduğuna ben artık inanamıyorum ve çok şaşkınlıkla izliyorum. Verdiği kararlara bunu nasıl verdi diye hayretler içerisinde takip etmekle yetiniyorum, kahroluyorum" dedi.

İyi Parti yerel seçimler sonrası kurultay kararı aldı ve genel başkanlığa aday olan isimler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İlk olarak İyi Parti Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz aday olacağını açıkladı. Meral Akşener’in bugün gerçekleştirdiği ‘aday olmayacağım’ açıklamasından sonra İyi Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve İyi Parti Grup Başkanı Koray Aydın adaylığını açıkladı.

İyi Parti Kurucular Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Adayı Günay Kodaz yaşanan süreci ve genel başkanlık seçimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

'BİR DAHA ADAY OLMAMASI GEREKTİĞİNİ DEFALARCA İFADE ETTİM'

İyi Parti'nin yerel seçimlerden 3.7 gibi çok düşük bir oy alarak çıkmasının İyi Parti camiasında da, Türkiye'de İyi Parti'ye gönül vermiş olan tüm insanlarda da ciddi bir hayal kırıklığı oluşturduğunu söyleyen Kodaz, şunları söyledi:

“Meral hanımın bir daha aday olmaması gerektiğini, aday olursa akıbetinin Sayın Kılıçdaroğlu gibi olacağını, parti tabanından oy alamayacağını, Türk milletinin gözünden ve gönlünden düştüğünü, bizim ne kadar uğraşırsak uğraşalım tekrar İyi Parti'yi Meral Akşener'le birlikte milletin gözüne ve yönüne koyamayacağımızı, dolayısıyla aday olmamasını defalarca ifade ettim. Bu sosyal medya hesaplarında da mevcuttur. Meral Akşener'in ilk yola çıktığında kendisiyle yola çıkan yol arkadaşlarındanım.

'İYİ PARTİ'Yİ TÜRKİYE GÜNDEMİNE TAŞIDIK'

O günün koşullarındaki Meral Akşener için biz Türk siyasetine demokrasiyi getireceğini, istişare kültürünü hakim kılacağını, Türk milliyetçilerini, yalnızca ülkücüleri değil, Türk milliyetçilerini makul bir noktada düşünen Türk vatandaşlarının oylarını alarak ülkede herkesi kucaklayarak, iktidar yapacağını düşünerek kendisine destek vermiştik. Sıfırdan başlayarak kendisini bir partinin Genel Başkanı hâline getirdik ve İyi Parti'yi de Türkiye gündemine taşıdık."

'AKŞENER'İN YOLA ÇIKTIĞIM AKŞENER OLDUĞUNA İNANMIYORUM'

Meral Akşener’in 2022’den itibaren sürekli yanlış ve hatalı kararlar verdiğini söyleyen Kodaz, “Sayın Meral Akşener'in 2015'te yola çıktığım Meral Akşener olduğuna ben artık inanamıyorum ve çok şaşkınlıkla izliyorum. Verdiği kararlara bunu nasıl verdi diye hayretler içerisinde takip etmekle yetiniyorum, kahroluyorum. Dolayısıyla Meral hanım kendi açısından kendi siyasete son verme noktasındaki akıbeti açısından çok doğru bir karar vermiş oldu. İYİ Parti içinde doğru bir karar vermiş oldu. Çünkü sayın Akşener ile İYİ Parti artık bundan sonra bir adım öteye taşınmaz” diye konuştu.

'MÜHİM OLAN BİR ADIM YUKARI TAŞIMAK'

Müsavat Dervişoğlu’nun adaylığı hakkında da konuşan Kodaz, “Biz demokrasiye gönül vermiş insanlarız ve çok ciddi bir demokrasi mücadelesinden sonra İYİ Parti'yi kurduk ve bu süreç içerisinde de sayın Müsavat Dervişoğlu, ben diğer aday arkadaşlarımızdan birçoğu emek vererek yol yürümüş insanlarız ve hikayemizi bilen hikayenin yazılmasına da katkısı olan insanlarız. Sayın Müsavat Dervişoğlu’na başarılar diliyorum. Bundan sonra çıkacak bütün adaylarımıza başarılar diliyorum. Mühim olan İyi Parti'de bir adım daha yukarıya taşımaktır” ifadelerine yer verdi.

PARTİ İÇİ ELEŞTİRİSİ

Daha önce Meral Akşener’in yanışlarının kimse tarafından dile getirilmediğini bunu sadece kendisinin yaptığını söyleyen Günay Kodaz, “Meral Akşener ‘ben aday değilim’ dedikten sonra herkes adayı çıkabilir. Sokaktaki herhangi bir İyi Partili üye gelip ‘ben adayım’ diyebilir. Mühim olan bu süreçten önceki bu kadar hata yapıldığında hiç kimsenin hatasını dışa vurmayıp, hiç kimsenin hatasını kendisine hatırlatmayıp, hiç kimsenin ‘hatalı davranıyorsunuz’ diye net bir tavır almayıp, bugün aday olmalarını da Türk milletinin takdirine bırakıyorum” dedi.

'İYİ PARTİ'DEKİLERİ ALIP MHP'YE TAŞIMANIZ İMKANSIZ'

İlerleyen süreçte Milliyetçi Hareket Partisi ile ortak bir yola girmenin ya da birleşmenin mümkün olmadığını dile getiren Kodaz, “Milliyetçi Hareket Partisi'nde 11 yıl siyaset yaptıktan sonra sayın Akşener'le beraber buraya geldik. İyi Parti'nin tabanı ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin tabanının belirli bir kesimi birbirine geçirgenlik arz etmekte ise de İyi Parti'nin içerisindeki herkesi alıp Milliyetçi Hareket Partisi'ne taşımanız imkansızdır. Bunu hayal eden arkadaşlarımız da bunu değerlendirmek zorundadır.

Bunu belki birçok ülkücü, birçok Türk milliyetçisi, birçok Milliyetçi Hareket Partisi'nden ayrılarak gelip bu partiyi kuranın ciddi bir hayali olabilir ama gerçekliğinin çok iyi araştırılması gereken bir husus olduğunu, kendilerinin ayrı bir siyasi oluşum ve parti olarak kaldığını, bizlerin ayrı bir parti kurduğunu, seçmen tabanımızın geçirgenlik arz etmesine rağmen çok farklılıklar arz ettiğini, İyi Parti'yi Milliyetçi Hareket Partisi'yle birleştirmenin Türk siyasetinde iktidar alternatifi olmanın önünü açmayacağını, İyi Parti'nin tek başına yürüyerek her kesimden oy alarak iktidar olmak için çaba harcamaya devam etmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Düzenleyen:  - Politika
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...