İBB'nin Roma gezisinin masrafları Meclis gündeminde! İmamoğlu 'İBB', CHP'li Türkoğlu 'sponsor ödedi' dedi

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
İBB'nin Roma gezisinin masrafları Meclis gündeminde! İmamoğlu 'İBB', CHP'li Türkoğlu 'sponsor ödedi' dedi

Politika Haberleri  / Anadolu Ajansı

İBB'nin çok tartışılan 45'i gazeteci 73 kişilik Roma gezisi İBB Meclis Toplantısı'nda gündeme geldi. Soru önergesi veren AK Partili Meclis Üyesi Abdullah Aksu, gezi masrafları hakkında soru sordu. İmamoğlu'nun tartışmanın ilk günlerinde söylediği "İlk defa İBB'nin kendi bütçesiyle gazetecileri getirdiğimiz bir organizasyon yaptık" sözü Meclis'te 'sponsor'a çevrildi. CHP'li Meclis üyesi Seda Türkoğlu, masrafların sponsorlar tarafından karşılandığını söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 2027 Avrupa Oyunları için düzenlenen imza törenine katılmak üzere Roma'ya yaptığı seyahate, 45'i gazeteci 73 kişilik bir kafileyle gitmişti. Gezi, masraflarıyla kamuoyunda uzunca bir süre tartışılmıştı.

Konuya ilişkin Ekrem İmamoğlu şu ifadeleri kaydetmişti:

Gazetecileri davet etmemiz kadar doğal bir şey yok. Kaldı ki biz yaklaşık 5,5 yıllık görev süremiz içerisinde ilk kez yurt dışındaki bir organizasyona -ya da yurt içinde de diyebiliriz- hatta ilk defa İBB'nin kendi bütçesiyle gazetecileri getirdiğimiz bir organizasyon yaptık.

Ancak İmamoğlu'nun açıklamaları İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde sponsora çevrildi. 

ROMA GEZİSİ MECLİS GÜNDEMİNDE

İBB Meclisi haziran ayı birinci toplantısı, Meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan başkanlığında Saraçhane'deki belediye binasında gerçekleştirildi.

Mecliste, soru önergesi için söz alan AK Parti'li Meclis Üyesi Abdullah Aksu, 5393 Sayılı Belediye Kanunu kapsamında, Meclis üyelerinin, Meclis Başkanlığına önerge vererek belediye işleriyle ilgili konularda sözlü veya yazılı soru sorma hakkının olduğunu anımsattı.

İBB Başkanlığının, 2019-2024 döneminde meclis üyeleri tarafından verilen 379 soru önergesinden 210'unu cevaplamadğını kaydeden Aksu, "İstanbul halkı tarafından denetim yetkisi verilen bu Meclisin üyelerine cevap vermemek, sadece siyasi bir tavır değil, aynı zamanda İstanbul halkının iradesine karşı yapılmış nezaketsizlik ve hatta saygısızlıktır." diye konuştu.

Aksu, daha sonra İBB bütçesinden 45'i gazeteci 73 kişinin Roma'ya götürülmesine ilişkin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesini sundu.

"BİR METİN İÇİN 73 KİŞİNİN GİTMESİNİN İZAHI VAR MI?"

Önergeyi okuyan Aksu, şunları kaydetti:

İmzalanacak bir metin için 73 kişinin İBB kaynaklarıyla yurt dışına götürülmesinin siyasi, hukuki, bürokratik ve ahlaki olarak izahı var mıdır? Söz konusu geziye götürülen gazetecilerin belirlenmesinde hangi kıstaslar uygulanmıştır. Götürülen tüm gazeteciler, spor gündemini takip eden gazeteciler midir? Geziye götürülen gazetecilerden bazılarının eşleriyle katıldıkları doğru mudur? Eğer doğru ise, karı koca yapılan bir Roma gezisinin masraflarının İstanbul halkına ödetilmesi doğru mudur? Resmi bir etkinlik kapsamında Roma gezisine katılan 45 gazeteci, gerek kurum yayın organlarında gerek kişisel internet sayfalarında gerekse de sosyal medya hesaplarında Avrupa Oyunları Mutabakat Zaptı ile alakalı yayınlar yapmış mıdır? Kamuoyunu doyurucu nitelikte bilgiler aktarmış mıdır? Yoksa bir turist gibi gezi yaparak İstanbulluların parasıyla Roma keyfini mi çıkarmışlardır?"

ROMA'DAKİ HARCAMALARI SORDU

"45’i gazeteci toplam 73 kişinin katıldığı Roma gezisi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından özel uçak kiralandığı, ilgililerin beyanlarıyla ortaya çıkmıştır." ifadelerini kullanan Aksu, şöyle devam etti:

"İstanbul'dan Roma'ya her gün yaklaşık 15 tarifeli sefer bulunmaktadır. Ortalama bir kişinin gidiş dönüş ücreti 20 bin liradır. 73 kişiyi toplam 1,5 milyon liraya götürebilmek mümkün iken, kiralanan uçağa yaklaşık 4,5 milyon ödendiği doğru mudur? Kiralanan uçağın yolcu kapasitesinin yaklaşık 190 olduğu bilinmektedir. 73 kişilik bir kafilenin, 190 kişilik bir uçakta yolculuk etmesinin izahı nedir? Kiralanan bu uçağa İstanbulluların parasından kaç lira ödenmiştir? Roma gezisinde tercih edilen ve bölgenin en lüks, en pahalı otellerinden biri olan Parco Dei Principi Grande Hotel'e İstanbulluların parasından kaç lira ödenmiştir? Otel konaklaması sırasında heyetten bazılarının ekstra harcamalarının da İBB tarafından ödendiği iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Doğruysa bu harcamaların tutarı ne kadardır, harcama içeriği nelerdir?"

Aksu, "Roma gezisi sırasında gazeteciler için ayrıca bir akşam yemeği düzenlenmiştir. Gezi programında, akşam yemeği için Roma'nın şaraplarıyla ünlü Molto Ristorante isimli mekanın tercih edildiği görülmektedir. Bu restoranda kaç liralık şarap tüketilmiştir? Söz konusu mekanda İstanbulluların parasından ödenen toplam ücret kaç liradır?" ifadelerini kullandı.

"MASRAFLARI İBB DEĞİL SPONSORLAR KARŞILADI"

Aksu'nun soru önergesinin ardından söz alan CHP'li Meclis üyesi Seda Türkoğlu, soru önergesini elbette belediyenin cevap vereceğini ama bu konuda birkaç cümle söylemek istediğini belirtti.

Sıklıkla sorulan konulara değinen Türkoğlu, şöyle konuştu:

Ben bu konuya doğrudan şu cevabı da vermek istiyorum. Gazetecilerimizin masraflarını ve uçuşlarını İBB değil, sponsorlar karşılamıştır. Gazetecilerimiz söz konusu etkinliğe Charter uçağıyla gitmiştir. Sponsorların bu masrafları karşılaması da çok doğaldır çünkü nihayetinde konu Türkiye'nin itibarıdır. Türkiye'nin başarısıdır ve pek tabii spor, siyaset üstü bir meseledir. Bunu da unutmamak gerekiyor.

 

Düzenleyen:  - Politika
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Orhan Sinangil11 Haziran 2024 01:12

Kaz gelecek yere Tavuk esirgenmez...!

Sonraki Haber Yükleniyor...