Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Bir ülke daha okullarda cep telefonunu yasaklıyor

Düzenleyen: / Kaynak: Haber Merkezi
- Güncelleme:
Bir ülke daha okullarda cep telefonunu yasaklıyor
Akıllı Telefon, Yeni Zelenda, Haber

Teknoloji Haberleri  / Haber Merkezi

Yeni Zelanda'da hükümet, okullarda öğrencilerin cep telefonu kullanmasını yasaklama kararı aldı. Hollanda da benzer bir düzenleme getirmeye hazırlanıyor.

Yeni Zelanda'da yeni kurulan koalisyon hükümeti, 49 icraatı kapsayan ilk 100 günlük eylem planını açıkladı. Başbakanlık görevini pazartesi günü devralan Christopher Luxon hükümeti, eylem planı çerçevesinde, okullarda cep telefonunun yasaklanacağını duyurdu. 

Hükümetin eğitim alanında atacağı adımlar arasında, okullarda cep telefonu kullanımını yasaklamanın yanı sıra, her gün bir saat okuma, yazma ve matematik derslerini zorunlu hale getirmek bulunuyor.

Öte yandan, geçtiğimiz yaz aylarında Hollanda hükümeti de öğrencilerin dikkatini dağıttığı gerekçesiyle okullarda tablet, cep telefonu ve akıllı saat kullanımının yasaklanmasına yönelik adımlar atılacağını açıklamıştı. 

MERKEZ BANKASININ YETKİSİ KISITLANDI 

Yeni Zelanda Başbakanı Luxon, eylem planı çerçevesinde çıkarılması planlanan ilk yasanın, Merkez Bankasının yetkisini yalnızca enflasyonu kontrol altında tutmaya odaklayacak şekilde daraltacağını kaydetti.

Luxon, 2022'de Meclis'ten geçen ve 2024'te uygulamaya konulması planlanan, 2008 sonrası doğanların sigara satın almasını ömür boyu engelleyen yasayı iptal edeceğini de duyurdu.

İptal edileceği duyurulan yasa çerçevesinde, var olan sigara satıcılarının yüzde 90'ına satış yasağı getirilmesi ve sigaralardaki nikotin miktarının azaltılması da öngörülüyordu.

İlk 100 günlük eylem planı arasında yenilenebilir enerji üretimini iki katına çıkarmak da yer alıyor.

Düzenleyen:  - Teknoloji
Kaynak: Haber Merkezi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...