Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Polis, yeni iPhone özelliğine karşı anne babaları uyarıyor

Düzenleyen: / Kaynak: The Hill
- Güncelleme:
Polis, yeni iPhone özelliğine karşı anne babaları uyarıyor
İphone, Namedrop, Polis, Haber

Teknoloji Haberleri  / The Hill

iPhone telefonlara gelen yeni bir özellik konusunda Amerikan polisi uyarıda bulundu. Özellikle çocukları ve gençleri tehlikeye atabileceği konusunda anne babaların dikkatli olması gerektiği belirtiliyor.

Teknoloji devi Apple'ın iOS 17 işletim sistemi sürümüyle kullanıcılara sunduğu yeni özelliklerden biri de "NameDrop". Apple'ın iOS cihazlar arasında yüksek kalitede ve hızlı bir şekilde veri aktarmaya yarayan AirDrop özelliğine getirilen bu yenilik dünya çapında hızla benimsendi. iPhone kullanıcıları, NameDrop özelliğinin oldukça işlevsel olduğunu ve veri aktarmayı, telefon numarası vermeyi kolaylaştırdığını söylüyor.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletindeki Middletown Polis Birimi, bu özellik konusunda iPhone kullanıcılarını dikkatli olmaya çağırıyor. Kolluk kuvvetleri, iOS 17 güncellemesinde yer alan "NameDrop" özelliğiyle ilgili Facebook hesabı üzerinden ebeveynlere bir uyarı yayınladı.

NAMEDROP NEDİR? 

NameDrop, kullanıcıların, cihazları birbirine çok yakın tutarak iletişim bilgilerini başka bir iPhone veya Apple Watch ile kolayca paylaşmasına imkan tanıyor.

Cihazları birbirine bağladıktan sonra bilgilerinizi bilgilerinizi paylaşabilir ya da diğer kişinin bilgilerini alabilirsiniz. Ayrıca, işlem tamamlanmadan önce telefonunuzu kilitleyerek veya cihazları birbirinden uzaklaştırarak aktarımı iptal etmek mümkün.

Apple'ın internet sitesindeki açıklamasına göre, NameDrop'u telefonunuzda halihazırda bulunan bir kişiyi güncellemek için değil, yalnızca yeni bilgiler göndermek için kullanabilirsiniz. Yani bir kişinin numarasını almak istiyorsunuz ancak rehbere kaydetmenin zorluğu gözünüzde büyüyorsa, sadece iPhone'ları kafa kafaya vererek numarayı otomatik olarak telefonunuza kaydedebilirsiniz. Ancak bu özellik sadece iOS 17 sürümü bulunan telefonlarda mevcut. 

ABD POLİSİ NEDEN NAMEDROP'A KARŞI UYARI YAPTI? 

Middletown Polis Birimi, Facebook'taki açıklamasında, "Ebeveynler; Çocuğunuzun güvende kalmasına yardımcı olmak için telefonundaki bu ayarları değiştirmeyi unutmayın" diyerek NameDrop'a karşı anne babaları uyardı. 

Oakland County Şerif Ofisi de yeni güncellemeyle birlikte varsayılan olarak açık olan özelliğe ilişkin bir uyarı paylaştı. Şerifin ofisi, bilgilerinizi paylaşmayı reddedebilseniz bile "birçok kişinin ayarlarını kontrol etmediğini ve telefonunun nasıl çalıştığını anlamadığını" söyledi.

Özelliği kapatmak istiyorsanız "Ayarlar"a gidin, "Genel"e dokunun ve ardından "AirDrop"a tıklayın. "Cihazları Bir Araya Getirmek" seçeneğini kapalı duruma getirin.

Peki, NameDrop neden tehlikeli görülüyor? Çünkü bir kişinin telefon numarasını almak için iPhone'ları kafa kafaya vermek bile yeterli oluyor. Bu da çocukların ve gençlerin telefon numarısını kolayca alabilmenin yolunu açıyor.

Düzenleyen:  - Teknoloji
Kaynak: The Hill
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...