Uçarak araç kullanmak artık mümkün! Genç nesiller uçarak araç kullanabilecek

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Uçarak araç kullanmak artık mümkün! Genç nesiller uçarak araç kullanabilecek
Tokyo, Haber

Teknoloji Haberleri  / Anadolu Ajansı

LIFT Aircraft'ın ürettiği uçan "Hexa" aracı Japonya'nın başkenti Tokyo'da bir gösteride uçuş gerçekleştirdi. Genç nesillere örnek olmak istenilen etkinlikte hedef gökyüzü.

SusHi Tech Tokyo 2024 etkinliği kampsamında "Big Sight" fuar merkezinin garajında gerçekleştirilen etkinlikte, LIFT Aircraft üretimi olan "Hexa" aracı ilk gösteri uçuşunu gerçekleştirdi.

Tokyo Metropol Valiliği ve Japonya merkezli Marubeni Corp. firmasının ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte hafta boyunca bir çok etkinlik düzenlendi. Gösteride uçuş gerçekleştiren Hexa, yerden 10 metre kadar yükselerek gösterisini gerçekleştirdi.

200 bine yakın seyirci karşısında ilk testini başarılı bir şekilde gerçekleştiren Hexa, ilgi odaklarından bir tanesi oldu. Taşıtı kullanan Lift Aircraft Baş Pilotu Jace McCown, "Artık uçmak çok ama çok basit. Bilgisayar ayrıntıların çoğunu yönetiyor. Kalkış için bir düğmeye, inmek için bir düğmeye basın." dedi.

Gösteri sonrası AA'ya değerlendirmede bulunan valilik yetkilisi ve firma yöneticisi, etkinliğin Tokyo'da düzenlenmesinin amacı ile hava aracının kullanım sahalarına yönelik konuştu.

Uçarak araç kullanmak artık mümkün! Genç nesiller uçarak araç kullanabilecek - 1. Resim

HERKES UÇABİLİR

Tokyo Metropol Valiliği Çevre, Sosyal, Yönetişim (eSG) Projeleri Tanıtımı Politika Planlama Ofisi Direktörü Kişimoto Kenji, açıklamasında, test uçuşunun başkentte geniş kitlelerce izlendiğini söyledi.

"Son teknolojiyi herkesin bilmesi önemli." diyen Kişimoto, ilk gösteri uçuşunu Tokyo genelinde gencinden yaşlısına birçok kişinin izleme fırsatı bulmasının, valilik yönetimi nezdinde memnuniytle karşılandığını kaydetti.

"İlk kez izleyen gençler için artık kolaylıkla gökyüzüne uçulabileceği farkındalığı oluşturmayı hedefledik." ifadesini kullanan Kişimoto, yakın gelecekte gerçek uçuşlar başladığında, yeni teknolojinin kullanımını yaygınlaştırmak istediklerini kaydetti.

Tokyo Valisi Koike Yuriko, etkinlikte yaptığı konuşmada "taşımacılığın geleceği" şeklinde nitelediği teknolojiyi daha fazla insanın deneyimlemesini istediğini belirterek "Uçan araçların normal bir ulaşım aracı haline gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum." dedi.

Uçarak araç kullanmak artık mümkün! Genç nesiller uçarak araç kullanabilecek - 2. Resim

YENİ BİR UÇAK TÜRÜ

ABD'li havacılık şirketi LIFT Aircraft, ilk dizaynını Aralık 2017'de tamamladığı proje için "Herkesin uçabileceği, tamamen yeni uçak türü Hexa ile tanışın" mottosunu kullanıyor. Hava aracının tek koltuklu yolcu kabininin üst kısmında 12 dış çeper ve 6 iç çeper olmak üzere toplamda 18 pervane yer alıyor.

Mükemmele yakın "dengeli ve kontrollü uçuş" hedefleyen hava taşıtında bu 18 pervane birbirinden bağımsız ve elektrikli tahrikle çalışıyor. Dikey kalkış ve iniş yapabilen 4,5 metre genişliğinde ve 2,6 metre yüksekliğinde, tamamen karfonfiber gövdeli uçan araç yaklaşık 196 kilogram ağırlığa sahip.

Saatte maksimum 100 kilometre hızla uçabildiği bildirilen araç, halihazırda taşıdığı bataryalar sayesinde en fazla 15 dakika kadar havada kalabiliyor. Batarya kapasitelerinin artırılacağı kaydediliyor. Gerçek uçuş süreleri ise pilot ağırlığına ve hava koşullarına bağlı olarak 8 ile 15 dakika arasında değişebiliyor.

Üretici firma 2023 yılı için kamuoyuna duyurduğu ve seçilmiş müşterileri kapsayan satışlar için hava aracına 495 bin dolarlık fiyat biçiyor.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) yönetmeliği doğrultusunda "motorlu ultra hafif" sınıfına giren Hexa, böylelikle sürüş için pilot lisansı gerektirmiyor.

AFET BÖLGELERİNE KOLAYCA ULAŞABİLECEK

HEXA hem karaya hem de suya iniş yapabilen "yüzer-gezer" (amfibi) özelliğe sahip.

Yüzdürme ve stabilite için dört çevre şamandırasına sahip Hexa'nın olası sert inişlere karşı enerji emici köpükle doldurulmuş beşinci bir merkez şamandırası da bulunuyor.

Yeni nesil insan taşımacılığını kolaylaştırması beklenen uçan araçlardan, öncelikle trafik sıkışıklığıyla mücadele ve afet bölgelerine malzeme tedarikinde faydalanılması hedefleniyor.

Gösteride, drone endüstrisindeki teknolojilerden faydalandığı vurgulanan Hexa için yakın gelecekte, "fosil yakıtları yakarak sıkışık yollarda bekleme zorunluluğuna karşı temiz, heyecan verici ve verimli bir alternatif sağlayabileceği" kaydedildi.

HELİKOPTERLERDEN DAHA UCUZ

LIFT Aircraft Üst Yöneticisi (CEO) Matt Chasen, açıklamasında, cihazdan, kamuoyunda dikkat çekilen özelliklerinin yanı sıra, "tıbbi amaçlı yaralı tahliyesi" (med-evac) alanında da faydalanılacağını söyledi.

Helikopterlerin, benzer amaçlı operasyonlarda çoğunlukla "yavaş ve pahalı" olarak kabul gördüğünü kaydeden Chasen, bu sebeple, taşıdığı mürettebat açısından hayati risk oluşturabildiklerini ileri sürdü.

Chasen, buna karşın savaş bölgesine "insansız" şekilde sevk edilebilecek "daha düşük maliyetli" Hexa model hava aracının, "bir tuşla yaralı bir askeri güvenli bölgeye tahliye edebileceğini" savundu.

Hexa aracının, savaş bölgesinde ulaşım zorluğu yaşanan noktalara mühimmat, yakıt ve su tedariki dahil lojistik destek sağlayabileceğini belirten Chasen, afet bölgesinde ise arama kurtarma, şehirde ise ambulans hizmeti verebileceğini söyledi.

ABD dahil diğer ülkelerdeki tanıtıma kıyasla Tokyo'daki ilk test gösterisine büyük önem verdiklerini vurgulayan Chasen, "Bu (gösteri), bekleme listemizdeki binlerce kişiye, çok yakında uçma fırsatına sahip olacaklarının güçlü bir göstergesi." dedi.

Üretici firma açıklamasına göre, LIFT acil tıbbi müdahale, kolluk kuvvetleri faaliyetlerinin yanı sıra ticari ve askeri lojistik destek gibi alanları kapsayan ulusal ve uluslararası sektöre Hexa'yı pazarlamayı hedefliyor.

Düzenleyen:  - Teknoloji
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...