Uludağ'ın kuzey eteklerinde kurulan Cumalıkızık, 2014 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nce, Unesco Dünya Mirası Listesi'ne alındı. Cumalıkızık, tarihi evleri, Arnavut kaldırımlı yürüyüş yolları, müze, restoran ve kafelerinin yanı sıra hediyelik eşya butikleri ile ilgi görüyor. 9 günlük Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilen yerli ve yabancı turistler, Osmanlı dönemi sivil mimarisini günümüze taşıyan Cumalıkızık evlerini görmek, Arnavut kaldırımlı taş yollarda yürümek, köy kahvaltısı yapmak, tarih ve doğayla iç içe olabilmek ve dar sokakları görmek için köyü ziyaret ediyor. Bayram tatili boyunca köye gelen binlerce ziyaretçi, yaptıkları alışverişler ile esnafrın da yüzünü güldürdü.

‘CUMALIKIZIK GÖRÜLMESİ GEREKEN BİR YER’

Bayram ziyareti için Azerbaycan’dan Bursa’ya geldiği belirten Farida Haşim, "Bayram sebebiyle yaklaşık bir haftadır Bursa’dayım. Gezmek için de ailemle birlikte buraya geldim. Burada çok güzel hediyelik eşyalar var. Onları alıp Azerbaycan’a götüreceğim. Buraya geldiğimde tarihi evler, taş sokaklar ve insanların kendi elleriyle yaptıkları eşyalar dikkatimi çekti. Burası çok kalabalık. Arabamızı park edecek yer dahi bulamadık. Her şeye rağmen burası çok güzel ve görülmesi gereken bir yer. Buranın insanları sıcak kanlı, herkesin yüzünde gülümseme var. Azerbaycan’a döndüğüm zaman arkadaşlarımı da alıp tekrar buraya gelmeyi düşünüyorum" dedi.

‘CUMALIKIZIK’A BİRÇOK ÜLKE VE ŞEHİRDEN GELİYORLAR’

Cumalıkızık’ta 20 yıldır esnaf olduğunu söyleyen Cem Reşit İdil, "Burası benim annemin köyü. Burada karadut suyu satıyorum. Buraya İstanbul, İzmir, Çin, Suudi Arabistan ve Dubai olmak üzere birçok yerden geliyorlar. Her gelen buradan alışveriş yapıyor. Burası çok kalabalık. Sıcak olduğu zaman daha çok insan geliyor ve bizim işlerimizi de olumlu etkiliyor. Burada meşhur köy kahvaltısı ve gözleme yiyebileceğiniz yerler var. Buraya gelen bir daha geliyor. Tatillerde Cumalıkızık’a binlerce insan geliyor ve ciddi bir yoğunluk oluyor" dedi.