Bu köyde 20 yıldır yoldan geçenlere ücretsiz iftar veriliyor

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:

Yaşam Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Kırıklı köyünde 20 yıl önce merhum muhtar Alim Aşkın'ın marifetiyle bir uygulama başlıyor. Bölgede yardımlaşmanın sembolü haline gelen ramazan ayında yoldan geçenlere ücretsiz iftar verme hizmeti devam ediyor. Şimdiki muhtar Fikret Bulut "Amacımız da zaten dışarıdan insanlara hizmet etmek. Elimizden geldiğince yolda tırları, taksileri, aileleri durdurup burada misafir ediyoruz. Gençlerimiz de hizmet ediyor. Bizden sonraki nesiller de bu bayrağı taşırlar diye düşünüyorum" diyor.

Vaktiyle işlek bir yol üzerindeki Gümüşhane-Kelkit-Köse kavşağındaki Kırıklı köyünde yıllar önce muhtar bir karar alıyor. Yoldan geçen şoförlerin peynir zeytinle iftar yaptığını gören merhum köy muhtarı Alim Aşkın, yoldan geçen herkese yemek ikram etmeye başlıyor.

İftar saati yaklaştığında gerek girişe asılan tabela ile gerekse yolda bekleyen biri elleriyle işaret ederek iftar daveti yapıyor. Böylece köy sakinleri, misafirperverliklerini ve dayanışmalarını 20 yıldır artırarak gösteriyor.

Köyde iftar için özel olarak kurulan yemekhanede köylüler ve il dışındaki hayırseverlerin desteğiyle aşçı marifetiyle her gün 4 çeşit yemek hazırlanıyor.

Zaman zaman günde 100 kişiye yemek verilen köyde bu Ramazan'da 2 bin kişinin bu hizmetten faydalanması beklenirken, iftar yapan yolcular bu hizmetin tüm ülke için örnek olmasını istedi.

Bu köyde 20 yıldır yoldan geçenlere ücretsiz iftar veriliyor - 1. Resim

"18 GÜNDE YAKLAŞIK 1600 KİŞİYİ MİSAFİR ETTİK"

Köy muhtarı Fikret Bulut, gelecek nesillere örnek olacak bir dayanışma modeli olan bu hizmeti sürdürmek ve yaygınlaştırmak için çaba göstermeye devam edeceklerini belirtti.

Bu hizmeti 2004 yılından bugüne kadar devam ettirdiklerini kaydeden muhtar bu yılki ramazan için şunları söyledi:

“Her sene katlayarak, insanların katılımı fazlalaşarak devam ettiğimiz bir program. İnşallah Ramazan bitene kadar da 2 bini geçeriz. Güzel katılımlar var. Misafirlerimizin yüzde 90’ı yabancıdır. Yani köy halkından değil, köy biraz daha boş bu sene. Yani bu da bizi mutlu ediyor. Amacımız da zaten dışarıdan insanlara hizmet etmek.

Elimizden geldiğince yolda tırları, taksileri, aileleri durdurup burada misafir ediyoruz. Bu bütçelerimizi sağlayan sadece köy halkı değil, dışarıdan olan insanlar da var. Bu gönül meselesi.

Bu köyde 20 yıldır yoldan geçenlere ücretsiz iftar veriliyor - 2. Resim

Onlara da buradan teşekkür ediyorum. Aşçımız var, mutfağımız var. Her şeyi kendimiz seçiyoruz, kendimiz alıyoruz. Yemek türlerini de her gün kendimiz belirliyoruz. Hem daha kaliteli, daha düzgün çıksın. Yoldan geçen araçları durduruyoruz. Onlar da düzgün bir iftar yapıyor bizimle beraber. Ustamız da 8 yıldır bizle beraber çalışıyor. O da gönüllü geliyor.

Hizmeti de köyden gençlerimiz var, onlar da gönüllü. Herkes gönül meselesi. Tamamen gönül meselesi. Onlarla devam ettiriyoruz. Bundan sonra da inşallah bu devam eder, bizden sonraki nesiller de bu bayrağı taşırlar diye düşünüyorum” dedi.

Bu köyde 20 yıldır yoldan geçenlere ücretsiz iftar veriliyor - 3. Resim

BU HİZMETİ KİM BAŞLATTIYSA ALLAH RAZI OLSUN

Komşu köyden Çaltılı köyü muhtarı Muzaffer Okumuş da, “8 kilometre ileride köyümüz var. Geç kaldık iftara. Komşu köyümüz Kırıklı’nın geleneklerini biliyoruz. Biz de onlarla beraber iftarımızı edeceğiz, Allah'ın izniyle devam edip yolumuza gideceğiz.

Bu hizmeti kim başlattıysa Allah razı olsun. Ölmüşlerine rahmet olsun. Bu çok güzel bir gelenek görenek, çok güzel bir uygulama. Allah razı olsun. Alim hoca vardı bu işin başlangıcını yapan. Komşularımız da devam ettirdiler, bırakmadılar. Kendilerine Allah razı olsun diyoruz” diye konuştu.,

Bu köyde 20 yıldır yoldan geçenlere ücretsiz iftar veriliyor - 4. Resim

Köyde iftarını yapan Recep Taşdelen ise, “Çok güzel bir hizmet. Kırıklı köyüne teşekkür ediyorum. Allah herkesten razı olsun. Menüde mercimek çorbası, pilav, haşlama, tatlı, salata var. Bereketi bol olsun” diye konuştu.

GÜMÜŞHANE'NİN İKİ GÜZERGAHINDA DA BU OLAY VAR

Şiran ilçesindeki halk pazarından dönerken Kırıklı köyünde iftarını yapan pazar esnafından Mahmut Dal da, “Buradaki manevi havayı solumak için dedim ki iftarımı Kırıklı'da yapacağım. O vesileyle geldik. İftarımızı da burada yapıyoruz. Yapanlardan, yaptıranlardan Allah razı olsun. Gümüşhane'nin iki güzergahında da bu olay var. Geçit köyünde de aynı hizmet var. Büyük bir gurur Gümüşhane’miz için. Bütün emeği geçenlerden Allah razı olsun. Büyük bir nimet, gururumuz yani” ifadelerini kullandı.

Bu köyde 20 yıldır yoldan geçenlere ücretsiz iftar veriliyor - 4. Resim

UMARIM BU UYGULAMA, BU HİZMET TÜRKİYE GENELİNDE FARKLI YERLERE YAYILIR

Trabzon'dan Erzincan'a giderken iftar yapmak için Kırıklı’da mola veren Yusuf Aslan, “Kırıklı köyü muhtarı yola atladı, biz de şaşırdık. Zaten iftara yetişemeyecektik. Geldik burada iftarımızı açtık. Teşekkürler Kırıklı halkına. Çok güzel, çok farklı bir hizmet. Umarım bu uygulama, bu hizmet Türkiye genelinde farklı yerlere yayılır. Yoldan geçenler için çok çok iyi olur” dedi.

Köyde kurulan yemekhanede 8 yıldır gönüllülük esasıyla aşçılık yapan Emsal Şahin, “İlk geldik ve biraz yardımcı olalım dedik. Buranın atmosferi çok değişik olunca gönüllü olarak da devam etmeye başladık. Katkımız olsun diye tam ücret almıyorum. Günlük 60'a hiç düşmüyor. 100 oluyor, 90 oluyor. Günden güne değişiyor” ifadelerini kullandı.

 

Düzenleyen:  - Yaşam
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...