BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Uzaktan eğitime yakından kayıt çilesi

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Feridun Ağabey, merhaba… ÖSYM'nin üniversitelerde yaptığı yerleşimlerde sona gelindi gibi.
Ancak bu Uzaktan Eğitim konusunda size bir not ulaştırmak istiyoruz:
"Kayıtların şahsen veya noter onaylı vekil ile yapılması gerekmektedir. E-Posta veya kargo gönderiler kabul edilmeyecektir."
Bilhassa uzaktan eğitim görecekleri şaşırtan bir kayıt kuralı. Devletimiz bile her türlü evrak işlemlerini, devlete ulaşabilmek imkânını turkiye.gov.tr gibi bir adrese sahip e-Devlet portalından yapmıyor mu? Kurum ve kuruluşları bu yönde teşvik etmiyor mu? Bu böyleyken hâlen Türkiye'nin ilk üniversitesi, Cumhuriyetin ilk üniversitesi, bölgenin ilk üniversitesi vs. sloganlarla boy gösteren; içlerinde neredeyse 100 yılı bulan bir geçmişi olan üniversiteler nasıl oluyor da hâlâ ilkel kayıt metotlarını öğrencilere şart getirebiliyorlar? Bu sözlerim devlet üniversitesi adı altında çalışanlar için. Çünkü özel üniversiteler bu yönde onlardan daha önde… Zira pek çoğu e-Kayıt yapıyor.
Uzaktan eğitim görecek olanları hiç olmazsa bir kez olsun yüzlerini görelim diye mi çağırıyorlar? Yukarıdaki yazdığımız kayıt şartlarından biri olan “bizzat gelme” ya da “noter tasdikli vekâlete sahip birinin gönderilmesini” istemek akla ziyan bir talep değil midir?
Uçak ya da otobüs veya kendi aracıyla kilometrelerce yolu aşıp gelmek zaman ve para dışında yol tehlikesini de içermiyor mu? Kayıt olacakların sadece o üniversitenin yerleşkesinin olduğu ilde oturmadığını nasıl tahmin edemiyorlar? DGS ile uzaktan eğitimi kazanan bir kişinin evrakları internetten temin edilmesi kolay olduğu gibi, internet üzerinden göndermesi de kolaydır. Lütfen; yetkilileri bu konuda öğrenciye kolaylık sağlayacak değişikliği ve güncellemeyi acele yapmaya davet ediyoruz.
           Erol Kara
 
 
Bizim suçumuz ne ağabey?
 
Feridun Ağabey, biz İstanbul’un değişik semtlerinde mağazalar zinciri olan bir firmanın çalışanlarıyız. Reyonlarımıza gelen ürünlere de üzerine konulan fiyatlara da herhangi bir yetkimiz yoktur. Biz, bize hangi fiyat etiketlenmişse, barkotta ne yazıyorsa ona göre fiyat yapar müşteriye hizmet sunarız. Ama son günlerde kriz fırsatçılarını şikâyet etmek için gönüllü müşteriler varmış. Geldiler elinde fotoğraf makinesi ile bizim resimlerimizi çektiler. Bizimle bu fiyatların alakası yok dediysek de laf anlatamadık. Nereye şikâyet edeceksiniz, bizimle ne ilgisi var dediysek de “biz şikâyet edeceğimiz yeri biliyoruz” diyerek bize bir de korku vermeye çalıştılar. Biz ekmeğimizin derdinde olan, asgari ücretle çalışan bir eleman bir tezgâhtarız. Bu müşteriler şikâyet edecek ise niye onca yetkili varken bizim resmimizi çekerek bizleri korkutuyorlar? Bu konuda sizden yardım istiyoruz. Lütfen yetkililer varken bizim gibi çalışanları kimse suçlamaya kalkmasın. Bizim herhangi bir yetkimiz yok ki etkimiz olsun. Selamlar...
        Rumuz: “Eleman”-Ümraniye/İstanbul
 
 
Gerçekten delikanlı adammış
 
Feridun Ağabey, bundan on sene kadar önce bir ahbabın aracılığıyla sattığım motosikletimin, bir icralık dosyamda “motosikletinize el konuldu” yazısıyla hâlen üzerime kayıtlı olduğunu öğrendim. Şaşırdım şoke oldum. Ben o motoru satmıştım. Vekâlet de vermiştim. Nasıl olmuş da bu adam üzerine almamış diyerek hem öfkelendim hem şaşırdım. İşin bir de vergi borcu filan vardı. Ben benim üzerime kayıtlı olduğunu bilsem öderdim. Derken maliyeye koştum çok bir borcu çıkmadı. Bir iki sene ödedim ama ne o kimseyi hatırlıyordum ne iletişim bilgisi vardı bende. Ne de o tanıdığa ulaşabiliyordum. Aradan yıllar geçmiş çünkü...
Şimdi ben bu motorla ne yapacaktım? Kimde olduğunu bilmiyorum. Motor benim üstüme kayıtlı. Vergisini ödesem de ileride motorla ilgili bir vukuat olsa ben kendimi nasıl aklarım? Bu konuda hayli dertliydim ve bir çözüm yolu arıyordum... Derken emniyetten öğrendim ki o kimse motoru üzerine almış. Ve beni töhmetten kurtarmış. Delikanlı adammış. Ne olmuşsa olmuş ama sonra sorumluluğunu anlamış. Kimsenin birbirine sıkıntı vermemesi dileğiyle saygılar abiciğim.
         Erdal Çelik-Ankara
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
604433 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/604433.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT