BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Ölen abimin minibüsüyle benim ne ilgim var?

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
"Feridun Ağabey, ben bir öğretmen hanımıyım. Ağabeyim 20.02.2017 tarihinde vefat etti. Miras olarak hatlı minibüs kalmış. Ağabeyim noterden hissesini hanımına bırakmış. Ağabeyim okur-yazar olduğu hâlde, okuma-yazması yok olarak noterde hisse devri evraklarına parmak basmış. Ben minibüs yengeme kaldı diye düşünüyordum fakat devlet bu noter işlemini kabul etmemiş. Dolayısıyla mirasçı olarak bana da bir pay düşmüş. BAĞ-KUR da beni, bana sormadan (re’sen) üye yapmış. 4.300 lira da borçlandırmış. Diğer yandan Vergi Dairesi de beni re’sen vergi mükellefi yapmış.
Ben 65 yaşımdayım, prim ödersem 75 yaşımda emekli olacağım. Ben BAĞ-KUR emeklisi olmak istemiyorum. Şu hâlde Hac-Umre için yurt dışına çıksam borç nedeniyle çıkamam. Vergi Dairesi 20.11.2018'de, Bağ-Kur ise 05.12.2018’de bana haber veriyor.
Benim hiçbir gelirim olmadı. Minibüsü de B. Ağabeyim ve vefat eden T. Ağabeyimin hanımı çalıştırıyor. Ben bu Bağ-Kur ve Vergi Dairesine olan borçlardan nasıl kurtulabilirim? Saygılarımla” diyen Bursa’dan D. A. isimli okuyucumuz konuyu hukukçu okurlarımızla da paylaşmış bulunuyoruz. Bilgi veren olduğunda sizinle ve okuyucularımızla paylaşırız.  
 
 
1 kişi istedi diye 99 kişinin malı nasıl satılır?
 
Feridun Ağabey, vatandaş malını satmak istemese bile kanun onu sattırabilir mi? Bu konuyu Adalet Bakanlığı'na da aktardık. Yıllardır insanlarının mallarını açık artırma suretiyle satışa çıkartılması gibi bir kanun hâlâ düzeltilmedi. Bu kanunda 35 mirasçıdan çıkıp 1'sinin “sattırıyorum tüm arazileri” demesi gibi kanunsuz uygulama olması insanı kahrediyor.
Adalet Bakanlığına ve CİMER’e gönderdiğimiz şikâyetimiz kaale bile almadı. Yani, vatandaşın mallarını bir mirasçı çıkıp “satıyorum" diye sattırırken onlarca mirasçının düzeni hayatı tamamen bozulurken bu konuya kimse nasıl dur demez anlamıyorum.
Sormak istiyorum insanların mallarına birileri tarafından göz konulması durumunda nasıl olur da mahkeme hâkimi ortakların büyük çoğunluğunun -kaldı ki her birinin- rızasını almadan o bir kişinin isteği üzerine bütün mirasçıların ortak malının satışına hükmedebilir?
Bu nasıl bir kanundur ki, bu kanuna göre bir müteahhidin mirasçılardan birini ikna ederek veya kandırarak veya herhangi bir yolla diyelim ki rüşvet vererek vb. vekâletini aldıktan sonra bu yerleri sattırabileceğini devletimiz nasıl düşünmez?
Ve hangi hâkim hangi kanun söz konusu bir arazinin değeri 100 birim iken mirasçının birisinden üstelik vekâlet alan birisinin çıkıp “ben burayı 5 birime satışa çıkartıyorum” demesini kabul eder? Veya kabul ederken şüphe üzerine “neden burayı haraç mezat satıyorsunuz?” diye sormaz? Buradan Adalet Bakanlığımıza ve Meclis'imize sesleniyorum.
Meclis'te birkaç dakikalığına zaman ayırsanız, MİRASÇILARIN ÇOĞUNLUĞUNUN RIZASI OLMADAN, YÜZDE 10 PAYI OLAN BİRİNİN GELİP MİRAS ARAZİLERİ VE MALLARI SATTIRMASINI SAĞLAYAN KANUNU DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ. Saygılarımla...
             Rumuz: “Mağdur vatandaş”-İstanbul
 
 
Türkiye gazetesine teşekkürler
 
Merhaba, yakın zamanlı "Sözde fenomenler" başlıklı haberinize denk geldim. Özellikle gençler ve toplum adına bu derece önemli bir konuyu gündeme taşıdığınız için teşekkürler. Sadece “youtuber”lar değil "Hornet" gibi tamamı cinsellik üzerine kurulu siteleri de gündeme taşıyıp kamuoyunun bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu tarz içerikler her yerde maalesef. Özellikle Türkiye’de rahatlıkla yayın yapan Hornet isimli popüler site, gençler ve çocuklar adına oldukça sakıncalı bana kalırsa. Siteye girildiğinde ve içeriklere bakıldığında, durumun ahlaki açıdan vahameti görülebiliyor. Bu tarz içerikleri gençlerden korumak dileğiyle...
         Nurşen M.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
605857 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/605857.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT