BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Çilek, incir, kiraz, semt pazarlarında satılmayacak mı?

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Feridun Ağabey Tarım Bakanlığımızın çalışmalarını takip ediyor ve Sayın Bakanımızın samimi gayretlerine teşekkür ediyorum. Güzel kararlara imza atıldığını görüyorum. Ancak bir vatandaş olarak “sözleşmeli tarım üretime geçme” ve “marketlerde yaş sebze ve meyve satışı” ile ilgili bazı düşünce ve endişelerimi de sizin aracılığınızda arz etmek istiyorum.
Birincisi tarımda sözleşmeli üretim modeline geçilmesi durumunda bilhassa küçük üretici ve çiftçilerin hâli ne olacak? Onlar sözleşmeye geçecek boyutta üretim yapamayınca eriyip yok mu olacaklar? Sözleşmeye geçecek çiftçilerimiz ise zaman içinde çiftçi olma özelliğinden çıkıp sözleşme yaptıkları kurumların çalışanı olma durumuyla karşı karşıya kalacak mı? Bu sisteme geçerken çiftçimizi koruyacak tedbirler de alınıyor mu? Bu sisteme geçince de yine toprağa ne ekeceğine, hangi tohumu kullanacağına, ne tür ilaç ve ne tür gübre kullanacağına çiftçilerimiz kendisi karar verebilecek mi?
Bir diğeri de marketlerde sebze ve meyve satışı düzenlemesi. Bu düzenleme gerçekleştiğinde marketlerde çilek, incir, kayısı, kiraz gibi ürünler kapalı yerde satılacakmış. Seçerek alınma dönemi sona erecekmiş. Ticaret Bakanlığı'nın tebliği 1 Temmuz 2022'de yürürlüğe girecek. Bu durumda da yine küçük üreticinin durumunu merak ediyorum ben. Örnek olarak semt pazarlarında 20 kilo dutunu, 50 kilo kirazını, beş kasa çileğini bahçesinden toplayıp getirip pazarda satmak isteyen Ayşe Teyzenin kirazı, dutu çileği vb. ne olacak? Bu insanlar elli kilo kiraz için nasıl paketleme sistemi kuracak? Ya da satamayacağı için paketleme sistemi olan firmalara “elimde biraz kiraz var alabilir misiniz?” demek durumunda mı kalacak? Yine semt pazarlarında bu ürünler satılmayacak mı? Tanıdıklarımızdan aldığımız dut kurusu, kayısı kurusu gibi yerel ürünlerin durumu ne olacak? Ya da Anamur’da Ege’de, Anadolu’da yollarda ürettiklerini satmak için tezgâh kuran yerel üretici, çiftçilerin durumu ne olacak? Biz onlardan muz, kiraz, elma, domates, şeftali vb. alamayacak mıyız? İlla gelip marketlerden mi almak zorunda kalacağız? Bu gibi konularda vatandaşlarımız bilgilendirilirse çok memnun olur Bakanlığımıza çalışmaların da üstün başarılar dileriz. Saygılarımla.
          İsmail Dedeoğlu
 
 
 
“Abi bu geçerli değil!”
 
 
Canım Abiciğim, yine bir derdim var
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619595 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/619595.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT