BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Elektrik giderinizi yarıya düşürebilirsiniz

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook

“40 yıldır elektrik-elektronik ile ilgili işlerle uğraşmaktayım. Ukala diyenler olabilir ama yazayım. Bu konu ile ilgili 50 civarı kitap yazıp yayınladım. Sözü fazla uzatmadan tüketimi azaltma yollarını ifade edeyim. Evde, iş yerinde, okulda, fabrikada harcanan elektrik enerjisini düşürmek için:

1. Bütün lambaları led yapınız. TSE, CE, ISO belgeli markaları seçiniz. Rastgele led lambalarda 3-5 Watt yazsa da gerçekte 20-30 W güç çekerler. Evde 3-5-6-7-8-9-12 W lambalar yeterlidir.

2. Elektrikli ısıtıcıların ve klimaların ısıtma verimi düşüktür. Elektrikle ısınmayı tercih etmeyin.

3. TV, radyo, bilgisayar, tablet, telefon vb. gibi cihazları iş bitince kapatın. Bekleme (stand by) konumunda bırakmayın. Fişi prizden çekin.

4. Buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vb. satın alırken çok az enerji tüketen, ileri teknoloji ürünü (A+++) modelleri tercih edin.

5. Kapı, pencere gibi yerlerden soğuk hava girişi olur. Buraları sünger ya da kauçuk fitillerle kapatın.

6. Büyük TV, monitör gibi cihazlar daha fazla enerji harcar. Mekâna uygun boyut seçin. 10 metrekare bir oda için 150 ekran TV almak hem cebe, hem sağlığa zararlıdır.

7. Gece lambası kullanmayın. Tamamen karanlık odada uyuyun.

8. Koridor, banyo, WC gibi mekânlara sensörlü lamba takın.

9. Bahçe aydınlatması için güneş pili panelli, şebekeye bağlı olmayan armatürleri tercih edin.

10. Radyo, TV gibi cihazların sesini çok açmayın. 

11. 3+1, 5+1 vb. gibi yüksek güçlü ses sistemlerini tercih etmeyin.

12. Ütüyü düşük sıcaklık değerinde kullanın.

13. Çamaşır kurutma makinesini kullanmayın.

14. Dekoratif, düşük verimli aydınlatmayı çalıştırmayın.

15. Akkor, flüoresan, halojen, sodyum buharlı, cıva buharlı lambaları kullanmayın.

16. Elektrik ile ilgili her türlü donanımı (fiş, priz, duy, kablo, sigorta vb.) sadece elektrikçiden alın. Piyasada Uzak Doğu malı, çok ucuz, son derece kalitesiz gereçler kolayca satılabilmektedir. Bu durum esasında tam bir faciadır.

17. Gündüz lamba yakmayın.

18. UPS cihazı çok fazla ilave enerji harcar. O nedenle çok kritik işler için kullanın.

19. Atölye, fabrika, okul ve ofislere doğru çalışan reaktif güç kompanzasyon sistemi kurdurun.

20. Klima, kombi, çamaşır makinesi, buzdolabı vb. alırken dikkat büyük cihaz her zaman çok enerji harcar.

         Ali Özdemir

 

 

“İsmim lütfen yazıda geçmesin” diyen okuyucumuza

 

Geçim sıkıntısı içindeyken bir de kira artışı ile darda kaldığını söyleyen ve bulunduğu kurum yönetimi ile kendisi için iletişim kurmamızı isteyen ama isminin verilmesini istemeyen okuyucumuz, üzüntünüzü, çaresizliğinizi ve çözüm arayışı içinde olduğunuzu anlıyoruz. Ancak bu konuda sizin yöntemleriniz çerçevesinde size çözüm üretme çabamız imkânsız. Çünkü her hâlükârda (durumda) mahfuz kimliğiniz açığa çıkar. İster bu köşeden derdinizi paylaşsak ister bire bir istediğiniz makam ile görüşme sağlansa -ki bizim böyle bir konumumuz yoktur- yine de sizden söz etmeden konu anlatılamaz...

Burada en mantıklı yol bire bir gidip durumunuzu üslubunca tekrar anlatarak sıkıntınıza bir kolaylık sağlanmasını istemenizdir. İnanın mümkün olacak bir şeyse yardımcı olunacaktır. (F.A.)

 

 

 

Aile içinde bile yalnız kaldık!

 

Feridun Ağabey, önceki kuşaklarda, yani "aile" kavramının geçerli olduğu yıllarda var olan “aile içi görev dağılımı” aile içindeki roller ve yaşayış şekli neredeyse kalmadı şimdilerde…

Baba çalışan, anne ev hanımlığı yapan, erkek çocuklar -okuyanların dışında- iş meslek öğrenen, kız çocuklar -okuyanların dışında- çeyiz hazırlayan bir aile yapılanması, bugün yerini herkesin gelecekte kendi mesleğini ve kariyerini edinmek üzere hayat yoluna revan olduğu bir yapılanmaya bırakmıştır. Bu yeni yapılanmada birinci neslin -yani nine ve dede gibi aile büyüklerinin- yeri zaten kalmamıştır. Bu yeni aile yapılanması, üç nesli bir arada tutan aile yapısının birinci ayağını veya direğini otomatikman yıkmıştır… Bu yeni aile yapılanmasının ikincisi, mesken tipi hayatta aileler sabahleyin herkesin evden çıktığı ve herkesin sadece akşama geldiği bir otele dönüşmüştür. Öyle ki bu yeni yapılanmada yeni doğan bebek bile ailede kimseyi evde tutmayı başaramamıştır. Kreş denilen uygulama ile çocuklara para ile anne tutulur olmuştur. Böylece ikinci boyut, aileyi oluşturan ikinci neslin üçüncü nesilden kopartılması aşaması olmuştur. Yani böylece ikinci nesil de üçüncü nesille ilgilenemez hâle gelmiştir. Diğer bir tanımlama ile annenin kayınvalide ile bağını kesen bu yeni aile yapılanması şimdi de annenin çocuğuna annelik yapmasını da bir şekilde ortadan kaldırmıştır.

Ailede herkes dışarıda olduğu -olması gerektiği(!)- için akşamları da evde, aile bireylerini hazır bekleyen arsız misafirler bir tık ötede televizyon kumandasının ucunda otururken şimdi herkes kendi elinin altında olduğu için artık aile içi görüşmeler de yok olma noktasına gelmiştir. Herkes elindeki telefonla yapayalnız kalıyor, kalmayı tercih ediyor.

          Hakan Buldukoğlu 

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
622346 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/622346.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT