BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Orta Doğu’da MOSSAD-MI6-CIA operasyonu mu gerçekleşiyor?

11 Şubat’ta İngiliz medyasına bir haber düştü. Daily Mail ve Sunday Express gazetelerinde çıkan habere göre Amerika ve İsrail hesabına çalışan İranlı bilim adamı Mustafa Ahmedi Coşan MOSSAD-CIA-MI6 ortak operasyonuyla İngiltere’ye götürülmüştü. 
ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la nükleer anlaşmadan çekilip yaptırımlara geri döndüğünü açıklamasından 5 ay sonra, Ekim 2018'de yapılan operasyon planı, aralık ayının sonunda hayata geçirildi. MOSSAD, İran'dan çıkarmayı başardığı şahsı, önce Türkiye'ye getirdi. Oradan karadan 4828 kilometre katederek Fransa'nın Calais kentine ulaştırdı (Sputnik Türkiye). Oradan da botla Manş Denizi üzerinden göçmenmiş gibi İngiltere’ye sokuldu. 
İstihbarat kaynaklarına dayanan haberlere herhangi bir yalanlama gelmedi. Kimse bu doğru değildir demedi. Bu haberden 2-3 gün sonra başka bir haber daha medyaya konu oldu. İsrail'deki Kanal 13 televizyonu 2011-2016 yılları arasında MOSSAD Başkanı Tamir Pardo’nun Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a 2014 yılında gizli bir ziyaret gerçekleştirdirdiğini duyurdu. Obama zamanında İran’ın nükleer çalışmalarını azaltmak isteyen anlayışa ters olarak İsrail bu durumdan memnun değildi. İran’ın asla güçlenmesini istemeyen Suudi Arabistan için bu görüşme önemliydi, çünkü hem Arabistan hem de İsrail, İran’ı kendilerine ezelî ve edebî düşman olarak görüyorlardı.
19 Şubat’ta Amerika'da yayın yapan "Odyssey Online" isimli sitede Jemma Buckley imzasıyla bir haber yayınlandı. Suudi Bakan Adil el Cubeyr, 1990'lı yıllarda MOSSAD’a çalışıyordu. Buckley’e göre Cubeyr hâlâ İsrail gizli servisine çalışıyor. Cubeyr 1981’de üniversitede okurken bir arkadaşı aracılığıyla Yahudi iş adamlarıyla tanıştı. Cubeyr sonradan Yahudi iş adamlarına çok borçlandı ve "MOSSAD'la iş birliği yapmaktan başka çaresi kalmamıştı." (Timetürk)
Son olarak da Jeruselam Post gazetesi, geçen hafta MI6 Başkanı Alex Younger’in gizlice İsrail’e gelerek MOSSAD Başkanı Jossi Kohen’le görüştüğünü yazdı. Gazete, İsrail’in uluslararası arenayı uyarmasına rağmen İran’ın nükleer anlaşmada hile yapmanın yollarını bulacağına işaret etti. Söz konusu anlaşma 2015 yılında imzalanmıştı. ABD Başkanı Donald Trump tarafından İran’a uygulanan yeni yaptırımlara karşı İngiltere ve diğer Avrupa Birliği devletleri anlaşmayı desteklemeye devam ediyor. 
İran ve 5+1 ülkeleri, Rusya, ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Almanya, nükleer anlaşmaya 14 Temmuz 2015 tarihinde imza attı. Ancak ABD, Trump’ın İran’a yeniden yaptırım uygulama kararının ardından anlaşmadan çekildiğini duyurdu. (aawsat.com)
Amerika İran’ı artık tehdit ve düşman görüyor. İsrail’in bakışı da bu. Ama diğer ülkeler nükleer anlaşmadan çekilmedi. İsrail, MI6 Başkanı’na İran’ın nükleer çalışmalara devam ettiğini ve İngiltere’nin bu anlaşmadan çekilmesini istemiş olabilir. Mustafa Ahmedi Coşan’ın İran’dan kaçırılıp İngiltere’ye götürülmesi aradaki iş birliğini net bir şekilde gösteriyor. Herhâlde MOSSAD ve MI6 sadece İran’ı konuşmamışlardır. Haber medyaya böyle lanse edilse de başka meselelerin konuşulduğu muhakkak. 
Örneğin YPG-PKK’yı konuşmuş olabilirler. Suriye’nin geleceğiyle ilgili de bazı konuları tartışmış olabilirler.  MI6’in başındaki Alex Younger’ın DEAŞ konusunda uzman bir isim olduğunu da unutmayalım. Bu görüşmenin kokusunu yakında anlarız. Ancak İran’dan kaçırılan, derdest edilen bir bilim adamı olursa olağan şüphelilerin kim olduğu malum.
Öte yandan böyle bir görüşme en çok kimi sevindirir? Suudi Arabistan’ı ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni. Neticede İran’ı onlar düşman olarak görüyorlar. Orta Doğu’da MOSSAD-CIA-MI6 operasyonları mı oluyor, onu da izleyip göreceğiz...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606766 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/606766.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT