BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Covid-19 aşıları virüsü yenmede faydalı oluyor mu?

Son bir yıldır Covid-19’la yatıp kalkıyoruz. Hayatımız ciddi oranda değişti. Çalışma biçimleri değişti. Bankalar, devasa şirketler çalışanlarının çoğuna, “Artık işe gelmeyin. Evden çalışın” diyor. Yani ofis mantığı da değişmiş oldu. 
Hayatımızın normalleşmesi için aşıların faydalı olması lazım. Peki faydalı mı? İsrail örneğine bakalım. Euronews Türkçe’nin haberine göre, dünyanın nüfusa oranla en çok Covid-19 aşısının yapıldığı ülke olan İsrail'de Pfizer-BioNTech aşısının yüzde 91 etkili olduğu ve aşı kampanyası sonrası salgına yakalanma oranının da yüzde 53 oranında azaldığı görüldü.
8,8 milyon nüfusa sahip İsrail'de veriler aşının işe yaradığını gösteriyor. Weizmann Bilim Enstitüsü verilerine göre ülkede iki doz aşı olan ilk grupta, Covid-19'a yakalanma oranı yüzde 53 oranında azalırken, hastaneye kaldırılma oranı yüzde 31, koronavirüsü ağır geçiren hasta sayısı da yüzde 31 düşüş yaşadı.
19 Aralık 2020'de başlayan aşı kampanyası sonrası 60 yaş altında tek doz alan kişilerde ise Covid-19 görülme oranı yüzde 20, hastaneye kaldırılma oranı yüzde 15 ve salgını ağır geçirme oranı da yüzde 29 düşüş gösterdi...
Bu rakamlar aşının faydalı olduğunu gösteriyor. İki dozu olanların yarısından fazlası koronavirüse yakalanmamış. İsrail'deki Sağlık Kurumu Maccabi'nin son verilerine göre Covid-19 aşısı olan yaklaşık 417 bin kişide, salgına yakalanan kişi sayısı 254 oldu. Bu oran binde 0,5'ten daha düşük.
İsrail aşılamada çok başarılı oldu. İsrail’deki rakamlar aşının faydasını ortaya çıkardı. Hâlâ aşı olmakta sakınca görenler İsrail’deki rakamlara baksınlar. Ne kadar çok aşı olunursa o kadar çabuk bu beladan kurtuluruz.
Aşının faydalı olması için de nüfusun en az yüzde 60’ının aşılanması şart. Komplo teorilerine itibar etmeyin. Sıranız gelince aşı olun. Elbette aşı mecburi değil. Ama İsrail örneği bize aşının işe yaradığını gösteriyor.
 
Cem Küçük diğer yazısı
Toplumu kim kutuplaştırıyor?
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617649 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/617649.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT