BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Bir deli bir veli


Ebu Müslim Havlani hazretleri bir toplulukta konuşulanları dinler. Hemen hepsi hanımından şikâyette bulunmaktadırlar. Ancak Ebu Müslim’de şikâyet filan yoktur. Derler ki:
“Veli gibi bir hanıma düştün de sesin sedan çıkmıyor değil mi?” Omuzlarını silkerek cevap verir: “Bizimki veli filan değil kelimenin tam manasıyla delidir deli!…” “Öyle ise” derler “nasıl geçiniyorsun böyle deli biriyle?” Cevap verir: “Ben usulünü biliyorum da öyle geçiniyorum!” Büsbütün meraka düşerler. “Deli gibi biriyle kavgasız gürültüsüz geçinmenin usulü nedir ki?” diye sormaktan kendilerini alamazlar.
Şöyle izah eder Ebu Müslim, geçinmenin sırrını. Der ki: “Allahü azimüşşan, Âdem aleyhisselamı topraktan yarattığında bedenine önce aklı koydu. Akıllı bir adam oldu. Sonra öfkeyi yarattı. Ona da Âdem’in bedenine girmesini emretti. Öfke: – Ben Âdem’in bedenine giremem. Çünkü orada akıl vardır! Akılla ikimiz bir yerde asla duramayız!…Rabb’imiz buyurdu: – Ey öfke! Sen Âdem’in bedenine girmeye çalış, oraya yönel. Akıl senin geldiğini görünce hemen çıkıp gider, kendi yerini sana bırakır. Böylece sen de Âdem’in bedeninde hükmünü icra eder, onu deli yaparsın.
Ebu Müslim burada der ki; “İşte biz hanımla bu konuda anlaştık. Dedik ki; mademki insana öfke gelince akıl gidiyor, insan delinin teki hâline geliyor. Öyle ise evde kim öfkelenirse o an sanki o delidir. Deliye karşı ise bir veli lazımdır... Ben öfkelenirsem hemen farkına varacaksın, sabır gösterip ters cevap vermeyeceksin. Çünkü ben o an deli sayıldığımdan deli adamdan her şey beklenir diyerek veli rolüne gireceksin, aklım gelinceye kadar bir deliye bir veli rolü oynayacaksın.
Tabii bu sabır benim için de geçerli bir görevdir. Bazen hanım öfkelenir, bu defa o deli durumuna girer bana veli rolü düşer, ben bir veli gibi sabır gösterir, karşılık vermemeye çalışırım. Aklı gelip de akıllı insanla muhatap olduğumu anlayıncaya kadar, bu sabır devam eder.
Ebu Müslim bundan sonrasını şöyle tamamlar; “İşte” der “Ey dostlar, benim hanımdan şikâyetçi olmayışımın sebebi budur. Gül gibi geçinip gitmemizin sırrı da buradadır. Tavsiye ederim, siz de bir deliye bir veli rolü oynayın, öfkelenince karşı taraf veli rolüne girsin, sabır ve tahammülü esas alsın, göreceksiniz ki tartışma kısa zamanda son bulacak, taraflar birbirlerine karşı sevgiyle dolacak. Çünkü öfkeli taraf kendisine karşılık verilmeyişinin takdirini, minnettarlığını duyacak. Bu da mutluluk vesilesi olacak...”

Ninem diyor ki; Gördün deli, savul geri!
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
614189 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/halime-gurbuz/614189.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT