BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Allah bes, baki heves

İşan Hüseyni, çok zor ulaşılan başarılara sahip Pakistanlı bir doktor. Ünlü doktor üstün başarı ve hizmetlerinden dolayı sık sık uluslararası konferanslara katılıyor. Bu seyahatlerden birinde yaşadığı ilginç ve ibretlik bir hatırasını kendisi şöyle anlatıyor:
“Bir gün uçakla bir şehirden, başka bir şehre gidiyordum. Ancak havadayken birden sarsıntılar başladı, yıldırım çarpması sonucu ciddi arızalanan uçak en yakın havaalanına inmek zorunda kalmıştı. Pilota sormuştum ‘uçağın arızasının yapılması ne kadar sürer’ diye ve 10 saatten fazla, yani bayağı uzun süreceğini anlatmıştı. Ben ‘çok bekleyemeyeceğimi’ belirtince orada bulunan görevliler ‘gideceğim şehrin 6 saat uzaklıkta olduğunu ve istersem araba kiralayabileceğimi’ söylediler.
Ben de ‘iyi fikir’ deyip alelacele yola çıktım ama aksilik bu ya, bu sefer de yolda çok şiddetli yağmurdan göz gözü görmüyordu ve selden dolayı da araç gidemez olmuştu. Sellerden kurtulmak için, sürekli yol değiştiriyorduk. Nihayet yol kenarında eski bir ev gördük, ‘o eve gidip namaz kılarız bir şeyler yeriz, sonra devam ederiz’ diye düşündük. Kapıyı çaldık ve yaşlı bir kadın kapıyı açtı. Durumu anlattık, yaşlı kadın bizi içeri buyur etti.
Namazlarımızı kıldık, yaşlı kadın bize yiyecek bir şeyler hazırlamıştı, onları atıştırdık. Çayımı yudumlarken, yaşlı kadının namaz kılıp, canıgönülden uzun uzun dualar ettiğini fark ettim. Dikkatle baktığımda kadının zaman zaman bir beşiği salladığını ve beşikte küçük bir çocuğun hareketsiz durduğunu da görmüştüm. Merakımı yenemediğimden ‘Bu çocuk kimin? Çocuğun nesi var?’ diye sordum. Yaşlı kadın;
-Hem annesinden, hem de babasından öksüz ve yetim olan torunumdur. Ağır bir hastalığı var. Bölgedeki her doktora gittik ve hiçbir doktor çaresini bulamadı. Bize ‘bu hastalığın çaresini bulabilecek tek bir doktor var. Çaresi ondadır’ dediler. Ancak o doktor çok uzakta olduğu ve ona ulaşmak imkânsız olduğundan, günlerdir Allah’a dualar ediyorum ki, Allah bu çocuğun işini kolaylaştırsın…
Ben tekrar sordum: 
-Anneciğim, o ulaşılamayan doktor kim?... Yaşlı kadın;
-O doktorun adı İşan Hüseyni’ymiş, dedi.
Ben şoke olmuştum ve gayriihtiyari ağlamaya başladım. Şokum ve ağlamam sakinleştikten sonra;
-Kalk anacığım kalk. Allahü teala dualarını kabul etti. Senin o duaların öyle yıldırımlar çaktırdı ki, benim uçağımı zorla yere indirdi. O duaların öyle seller akıttı, yolumuzu değiştirdi ve sonunda beni size ulaştırdı… Dr. İşan Hüseyni benim. Cenâb-ı Hakk’ın kullarına, isteğini ulaştıracağına ve canıgönülden dua edenlerin dualarını kabul edeceğine, şimdi kalpten iman ettim...”

Ninem diyor ki; İmanı olanın imkânı tükenmez.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
615215 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/halime-gurbuz/615215.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT