BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Gençler! İş-Kur’un bu eğitimlerine katılarak daha kolay iş bulabilirsiniz

 
 
En son yayınlanan TÜİK verilerine göre istihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı aralık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 bin artarak 27 milyon 658 bin kişi, istihdam oranı ise 0,7 puanlık azalış ile %44,7 oldu. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı ise 2019 yılı aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 92 bin artarak 4 milyon 394 bin kişi oldu.
İşsizlik oranı 0,2 puanlık artış ile %13,7 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 0,2 puanlık artış ile %15,8 oldu.
 
Genç işsizliği %25’i aştı
 
TÜİK’in son verilerine göre, istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 225 bin, inşaat sektöründe 119 bin kişi azalırken, sanayi sektöründe 225 bin, hizmet sektöründe ise 122 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin %16,5'i tarım, %20,6'sı sanayi, %5,4'ü inşaat, %57,5'i ise hizmet sektöründe yer aldı.
15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,5 puan artışla, %25,0, istihdam oranı ise 0,5 puan azalarak %31,9 oldu. Aynı dönemde iş gücüne katılma oranı 0,5 puanlık azalışla %42,5 seviyesinde gerçekleşti. Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artışla %25,4 seviyesinde gerçekleşti.
 
Mesleki eğitim alan kalifiye gençlere daha kolay iş bulma imkânı
 
Başta gençler olmak üzere çok sayıda işsiz iş ararken çok sayıda firma da kalifiye mesleki eleman arayışı içinde bulunmaktadır. Keza gençlerin birçoğu mesleksiz olduğundan iş bulamamaktadır.
İş gücü açığı fazla olan sektörler göz önünde bulundurularak bu sektörlerle ilgili mesleki eğitim alan gençler daha kolay iş bulacak. Zira mesleki ve teknik eğitim alan gençleri çalıştıran özel sektör işverenleri, SGK prime esas kazanç üst sınırına kadarki sosyal güvenlik primi işveren payları (603,32 TL ila 4.524,86 TL) İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.
Ayrıca mesleki eğitim mecburiyeti olan işlerde bu belge olmadan çalıştırılan her işçi için ceza uygulandığından bahse konu genç işsizleri istihdam etmek daha da cazip hâle getirmektedir.
 
İş-Kur’dan ücretsiz eğitime başvurun kolay iş bulun
 
İstihdamın korunması, geliştirilmesi ve artırılması, işsizliğin azaltılması hedefleri doğrultusunda, çalışan kişilerin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek ve yeni teknolojilere uyum sağlamalarına yardımcı olmak üzere kurumumuz tarafından mesleki eğitim kursları düzenlenmektedir. Hâlihazırda iş gücü piyasasında bulunan ve bir işi olan kişilerin niteliklerini geliştirmek veya belge sahibi olmalarını sağlamak amacıyla “Çalışanların Mesleki Eğitimi” adı altında düzenlenen mesleki eğitimler kurumumuz tarafından finanse edilmektedir.
Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu kapsamındaki mesleklerde de düzenlenen çalışanların mesleki eğitimi, istihdamın korunması amacına yönelik olarak çalışan kişilerin eğitim sonrasında belge sahibi olmalarına imkân tanımaktadır. Kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olan kişiler eğitim aldıkları meslekte belge sahip olmaktadırlar.
Çalışanların mesleki eğitim kursları sayesinde işverenlerin ve çalışanların herhangi bir maliyete katlanmalarına gerek kalmadan çalışan kişilerin mesleki bilgi ve becerisi geliştirilmekte ve kişilerin belge sahibi olmaları sağlanmaktadır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612704 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/612704.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT