BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İş Beşiktaş’tan geçiyor

Kemal Belgin
Facebook

Çok öndeyken bile favori görmediğim siyah beyazlılar şampiyon olursa olağanüstü bir iş gerçekleşir

Şampiyonluk adayları arasında yani yıllardır kullandığımız “üç büyükler” içinde kadrosu en sınırlı ve de kalite değerinde sonuncu olan takım Beşiktaş’tır. Peki ‘nasıl olmuştur da ciddi puan farkıyla ligin en ön sırasına yığılmıştır?’ derseniz; diğer iki rakibinin ciddi zaafları cevabını veririm.
Dün akşamki oyun son haftaların en başarılı takımı Sivasspor’un evinde oynanıyordu ve ilk girişte değerlendirmeye çalıştığım Beşiktaş da deplasmana gelmişti. Böyle bir ortamda Beşiktaş takımının, oyun düzenini ve taktiğini kontratak üzerine yoğunlaştırması gerekirdi. Ama oyunun neredeyse yüzde 80’lik bölümünde Beşiktaş’ın sürekli pas yaparak rakibinin sahasına mümkün olduğu kadar fazla adamla yerleşmeye çalıştığını izledik. Hâl böyle olunca da topun arkasına çabuk geçen, fizik olarak hayli güçlü olan Rıza Çalımbay’ın takımı koca oyunda sadece tek bir pozisyonda Beşiktaş korkusu yaşadı. O da 53’üncü dakikadaki Rosier’in arkadan kopup gelerek dışarı attığı toptu. Onun dışında bilmiyorum öyle istatistiklere de pek inanmam. Topa sahip olmada da herhâlde Beşiktaş takımı bir hayli öndedir. Ama dediğim gibi bu sadece rakibin oyun alanını daraltmasına kalabalıklaşmasına yardımcı olurdu ve öyle de oldu.
Ev sahibi Sivasspor, yanlış saymadıysam üç defa ciddi pozisyon buldu Beşiktaş kalesinde. Hele bir tanesinde Erdoğan’ın arkadaşlarına boş kaleye gol attıracağına topu yakındaki bir vilayete şutlamasını izledik.
Tabii Sergen Yalçın Hoca’nın Ghezzal’ın oyundan alıp Gökhan Töre’yi oyuna sokması da eleştireceğim bir uygulamadır. Çünkü Beşiktaş’ın bu oyundaki tek gol şansı Ghezzal’ın kullanacağı duran toplara bağlıydı.
Aboubakar mı? Onu zaten çok sağlam olsa sana gönderirler miydi hiç! Nitekim yaşadığı bir arızadan sonra iyileşir gibi olup dün akşam da dışarı gidiverdi sakatlanarak.
Tabii yazımızın teknik analiz bölümünden sonra herkesin merak ettiği cümleye geleyim; Beşiktaş, şampiyon olursa olağanüstü bir iş gerçekleştirmiş olacaktır. Zaten ben tonla puanla öndeyken bile en şanslı olarak bu takımı göstermemiştim.

MAÇIN ADAMI: Yok

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618583 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/kemal-belgin/618583.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT