BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Cemiyet: 5 Kulüp ve Divan: 0!..

Öcal Uluç
Facebook

Galatasaray Kulübü Divan Kurulu toplantıları “iyi ki” GS TV’den “naklen” yayınlanıyor; yoksa, Türk sporunun “en eski, en tarihî, en köklü ve de kökü sadece ülkemizin değil, dünyanın marka olarak en değerli eğitim kurumlarından birine dayalı” kulübünde, Galatasaray’da hâlâ ve hâlâ “hangi zihniyetin hâkim olduğunu” göremeyecek, öğrenemeyeceğiz!..
Çarşamba günü, öğleden sonra “gene” saatlerce ekran başında kaldım. Galatasaray Lisesi’ndeki Galatasaray Kulübü Divan Kurulu toplantısını izledim.
Toplantı, Tevfik Fikret’in, “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bir şairim” dediği ve de “bu sloganın, çarşamba günü de ağızlardan, dillerden eksik edilmediği” bir salonda yapıldı!..
Ne var ki, “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” Galatasaraylıların  üye olduğu nasıl bir Divan Kuruludur ki, “bazı üyeler istedikleri kadar, istedikleri gibi” konuşabilir ve konuşma hakkına sahiptir ama “bazı üyeler daha kürsüye çıkarken “Zaman kalmadı, 3 dakikayı, 5 dakikayı geçirmeyin” uyarıları ile karşılanır ve “o kısıtlanan konuşma” da salondan yapılan sataşmalar önlenmediği için, rayından çıkarılır ve de “konuşmacı, meramının m’sini bile doğru dürüst anlatamadan” kürsünden inmek zorunda kalır?..
İşte çarşamba günkü son “acı” örnek: “bir başka Dernek (Galatasaraylılar Cemiyeti)”, “sahte imzalar tespit ederek Galatasaray Lisesi mezunu 139 gencin (Yasal müracaatlarını yapanların hepsi bu yıl üye alınacaklar) üzerinden yürütülen, dahası, Galatasaray tüzüğünün de paspas edildiği garip bir toplu kulüp üyeliği skandalını ortaya çıkaran”, Mustafa Cengiz yönetiminin de arkasında durmasıyla, “görevini eksiksiz ve tam olarak yapan” Galatasaray Kulübü Sicil Kurulunun “Galatasaray Lisesi mezunlarının ‘Kutsal’ cemiyetinin de üyesi olan” 5 üyesini Disiplin Kuruluna sevk ederek, âdeta kulübe savaş açar!..
Yani, Galatasaraylılar Cemiyeti, “Galatasaray Kulübü’nün iç işi olan ve Kulüp Tüzüğü’nün gereği alınan” bir karar için, “Kulübün Sicil Kurulu üyelerini kendi cemiyetinin Disiplin Kuruluna verir!..”
Amma… Galatasaray Kulübü Divan Kurulu toplantısında, “kulübün en üst etik ve onur kuruluşu” olarak “bu acı” tablonun kınanması gerekirken, tam aksine, “Galatasaray Kulübü ve Derneği’ne karşı yapılan bu büyük saygısızlık ve yanlıştan söz etmek isteyen” Galatasaray Kulübü Sicil Kurulu Üyesi Mehmet Bilen (Metanet, sabır ve cesareti için alkışladım, kendisini) bile “salondan ihraç tehdidi” ile susturulur; bu nasıl bir “hür fikir, hür irfan ve hür vicdan anlayışıdır?..”
Tıpkı “Ada” diyen, “Ada’da çözüm” diyen, “Ada çıkmazı için yol gösteren” hukukçu (Mesela Avukat Tayfun Akçay; kürsüden gerçekleri anlatamaması için gene her şey yapıldı, salonda. Onu da alkışladım, ekran önünde) Divan Kurulu üyelerine nice zamandır “meramlarını anlatmaları imkân, fırsat ve zaman verilmemesi” örneklerinde olduğu gibi!...
Hadi, ne yazık ki “bunlar,” Galatasaray Kulübü Divan Kurulunda yapılıyor, hiç olmazsa “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” sözünün arkasına saklanılmasın; saklanılmasın ki, Tevfik Fikret’in mezarındaki kemikleri sızlatılmasın!..

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606034 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ocal-uluc/606034.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT