BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

BEŞİKTAŞ-F.BAHÇE: Maçın hakkı buydu

Ömer Çetin Engin
Facebook

Dev derbiyi Ömer Çetin Engin değerlendirdi

Dakikalar 75'i gösterdiğinde Erol Bulut takımının yarısını değiştirmişti. Sergen Yalçın ise henüz tek değişiklik yapmıştı. Bu detay, hangi hocanın maçla ilgili 'temel oyun planına' ne kadar güvendiğini gösteriyordu.

Başlangıç on birinde fizik ve kondisyon eksikliği bulunan İrfan Can'ı görünce şaşırdım. Önde Pelkas arkasında İrfan'la F.Bahçe'nin orta bloğunun ortasında koca bir gedik vardı. Fakat Erol Hoca defans çizgisini önde kurarak, bu dezavantajı giderdi. Böylece Gustavo'nun da yükünü hafifletti. Planı tuttu. İlk yarıda bu bölgede Beşiktaş o bildiğimiz ezici üstünlüğünü kuramadı.

Sergen Hoca açısından da N'Sakala'yı sol bekte kullanması şaşırtıcıydı. Osayi çok seri bir oyuncu ve N'Sakala'nın pozisyon alma hataları Kartal'a dünkü maça kadar 6 gol yedirmişti. Nitekim sarı lacivertliler özellikle ilk yarıda ataklarını yoğun olarak bu bölgeden yaptı, tehlike de üretti. Ben Rıdvan'ı bekliyordum. Genç oyuncu takımını atağa kaldırmakta da N'Skala'dan daha verimli zira.

İkinci yarının başıyla birlikte Beşiktaş golü bulunca maç istediği şekle döndü. Ardından Aboubakar'ın iki net gollük vuruşunu çıkaran Altay takımını yarışta tuttu. Erol Hoca ve takım arkadaşları genç eldivene teşekkür borçlu.

Erol Bulut'un, Sosa'yı oyuna alması İrfan Can kararının yanlış olduğunun ispatıydı. Arjantinli yıldız maça girdikten sonra F.Bahçe ipleri eline aldı. Orta sahaya 11'de olmasını beklediim Ozan'ın da girmesiyle birlikte rakibini geri yaslayan Fener maça ortak oldu ve bu oyuncunun bazukasıyla birlikte sezonu erken kapatmaktan kurtuldu.

Aslında maça damga vuran oyuncuları seçerken, istatistiklere yansımayan ama yansıması gereken bir veri var. Rakip atakları büyümeden önleyen oyuncuların hamle sayıları bu konuda önemli. Josef işte o. Dün de müthiş oynadı sambacı. 

Her iki takımın genç Türk kalecileri Altay ve Ersin kurtarışlarıyla futbolumuz  ve millî takım açısından sevindirdi.

Aboubakar dün yine çok çalıştı, orta sahaya kadar gelerek pas alması, çoğu zamanda 'istasyon' görevi görmesi on numaraydı. Gol de bulabilirdi ama Altay devleşti. Ljajic'in verimsizliği sahada adeta bağırıyordu, Sergen Hoca daha erken dışarı alsaydı, önde olan Beşiktaş maçı koparabilirdi.

F.Bahçe'nin forvet hattı topla buluşmakta zorlandı. Welinton ve Vida son haftalarda olduğu gibi hatasıza yakın oynadılar. Pelkas da Josef ve sık sık öne çıkan Welinton'un kademesinde etkili olamadı.

Beşiktaş bu beraberlikle şampiyonluk iddiasını yine de güçlü tuttu, kazansaydı kapıyı büyük oranda aralayacaktı. F.Bahçe de 'yarıştayım' dedi. Maçı da kazanabilirlerdi. Beraberlik golünden sonra derbinin psikolojik üstünlüğünü ellerine aldılar. Maçın hakkı beraberlikti, öyle de bitti.

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618140 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/omer-cetin-engin/618140.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT