BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

HİNDİSTAN’I ADALETE DAVET EDİYORUZ!

Hindistan’da adalet arayan Müslümanlar, polis tarafından coplanıp dövülmekte, gösterilere katılanların evleri başlarına yıkılmaktadır…

Niçin?

Ne oldu?

Ne nedir?

Hindistan, 1 milyar 380 milyon nüfusuyla en kalabalık ikinci devlettir. Ülkedeki Müslüman varlığı 180 milyona yakındır. Bu rakam, toplam nüfusun yüzde 14,2’sidir. İktidarda BJP-Hindistan Halk Partisi bulunmaktadır. Başbakan Norendra Modi’dir. 2014’ten beri işbaşındadır. 180 milyon üyesi olan BJP, Hindu milliyetçisi, merkez sağ partidir.

Hindistan -bilindiği gibi- türlü sebeplerle sık karışan toraklardır.

Yine kargaşa yaşanıyor. Müslümanlar, meydanlara çıkmış bulunuyor. Polis, hak arayışındaki bu insanları dövmekte ve evlerini yıkmaktadır. Endonezya’dan Mısır’a kadar uzayan İslâm memleketlerinde de Müslümanlar, hakaretlerinden dolayı bazı Hintli politikacıları protesto etmekteler.  

Hâdise veya hâdiseler şöyledir:

BJP Yeni Delhi medya başkanı Naveen Kumar Jindal, 1 Haziran 2022’te yazdığı bir Tweet’te insanlığın kurtuluş habercisi yüce Peygambere hakaret etti. Ancak gördüğü tepkiler üzerine bunu sildi. Fakat bu geri adım içe sinmemiş olmalı ki adı geçen partinin sözcüsü Nupur Sharma, 5 Haziran günü katıldığı bir TV programında bu mevzuda konuşurken hakareti katmerlendirerek bayağı sözlerle Sevgili Peygamberimize -aleyhisselam- Aişe validemize ve İslâmiyet’e saldırdı. Yaşananlar, elbette infiale yol açtı. Bunun üzerine BJP, medya sorumlusunun işine son verdi, parti sözcüsünü de ihraç etti. Tweet silinmiş, sözler geri alınmış olsa da karar değişmedi. O sırada biz de sosyal medyadan bu tavrı takdir etmiştik.

Ancak; bir hukukçu olarak şunu diyoruz:

Bu kişiler, katliam veya hırsızlık yapsalardı işlerine yine son verilecek ve partiden ihraç edileceklerdi. Ne var ki orada kalınmayacaktı. Polis de faillerin yakasına yapışıp onları, adalet tecelli etsin diye savcıya teslim edecekti. Arz küredeki Müslümanlar, 2 milyara yakındır. Bu haddini bilmezler, yazdıkları ve söyledikleriyle Müslümanları derinden rencide etmişlerdir. O hakaretler her bir Müslüman’a yapılmıştır. Nitekim bazı İslâm memleketlerinde protesto gösterileri olduğu gibi sesi cılız da çıksa İİT- İslâm İşbirliği Teşkilatı da bu edepsizleri kınamıştır. Bu itibarla yapılan idarî tasarruflar kifayetsiz kalmıştır:

Vaziyet o ki ya adlî soruşturma başlatılmamış veya başlamış olsa bile bu duyurulmamıştır. Eğer böyle bir takibat yapılmış olsaydı muhakkak işitilirdi. Dolayısıyla failler, adliyeye sevk edilmediği için suç-ceza dengesi kurulamamıştır. Bu da Hind Müslümanları başta olmak üzere Müslümanların kalbini kanatmaya devam etmektedir. Bundan dolayı Hindistan Hükûmeti, hem 2 milyar Müslümanın ve hem de devletindeki 180 milyon Müslüman Hindlinin  duygularını anlamaya çalışmalı ve özür dilemek dâhil gereğini yapmalıydı. Bunu yapmak bir yana tam aksine adalet isteyen Müslüman vatandaşlarına karşı ölçüsüz güç kullanılmış ve kullanılmaktadır. Onlar, merhametsizce hırpalanıp dövülmekte ve üstüne üstlük ne alâkası varsa evleri de yıkılmaktadır. Güya yıkım kararı önceden tebliğ edilmiş. Bunun suça kılıf hazırlama olduğu bellidir. Müdahalede çizgi aşılmış ve politikacıların suçlarına polisin konut dokunulmazlığını ihlal suçu da eklenmiştir.

Nitekim Pakistan Hükûmeti, Hindistan büyükelçisini çağırarak olay kınanmıştır.

İngilizler, bir yerden çıkarken gerektiğinde dönüp müdahil olsunlar diye arkada muhakkak bir ihtilaf bırakırlar. Bu ihtilaf da kolay kolay çözülecek cinsten olmaz. Keşmir ve Kıbrıs bunun iki yakın örneğidir. Hindistan ve çevre devletlerde inanç yahut ırk kavgaları, bitip-tükenecek gibi değil. Londra acaba, Ukrayna-Rusya arasında meydana gelen harpten sonra doğan gıda sıkıntısını kendi açısından telafi için Hindistan’dan bir şeyler istedi de alamadı diye mi bütün bu sıkıntılar patlak verdi?

Veya protestocu ülkelerde hesabı var da onun için mi kargaşa çıkarmakta? Bunları asırlık tecrübeleri düşünerek ihtimal dışı görmemeli.

Ankara’ya gelince; tahrike kapılmak bize yakışmaz. Fakat Hind Müslümanlarının Millî Mücadelemizde yaptığı fedakârlıkları da unutamayız.

Hind Hükûmeti aklı selimle hareket edip polisin zulmüne müsaade etmemelidir. Hem adı geçen iki politikacı ve hem de haddini aşan polis mahkemeye sevk edilmelidir.

Devletlerin büyüklüğü, nüfusları ve arazileriyle değil adaletleriyle ölçülür.

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
628392 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/rahim-er/628392.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT