BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Hoşunuza gitmeyecek bazı şeyler

Salih Uyan
Facebook
Geçtiğimiz aylarda öğrencilere seminer vermesi için İsa Altun’u davet etmiştik.
İsa Altun bir polis memuru. Bir yandan yazarlık yapıyor bir yandan da okul okul gezip öğrencilere konuşmalar yapıyor. Yayınlanmış bir sürü de kitabı var.
Bahsettiği mevzular, ihmal ettiğimizde genelde ah ettiğimiz konulardan oluşuyor. Uyuşturucu tehlikesi, siber zorbalık, intihara sürükleyen oyunlar vs.
Hiç hoşunuza gitmeyecek konular yani.
Ama anlattıkları tüm anne babalar için gerçekten çok önemli. Fırsatınız olursa gidip bir yerlerde dinleyin derim.
Gidemeyecekler için de aldığım notları derledim. Başına sonuna da kendimden bir şeyler ekledim.
Bu yazdığım örnek vakalar, dijital dünyanın tehlikelerine dair yapılan ve bazen de “Abartmayın be kardeşim, felaket tellallığı yapmayın!” diye hafife aldığımız uyarıların daha da abartılması gerektiğini gösteriyor.
Lütfen dikkatle okuyun!
           ***
15 yaşlarında bir çocuk internette bir kızla tanışmış. Birkaç ay boyunca yazışmışlar. Bir gün kız, çocuğa şöyle bir mesaj göndermiş:
“Babam yazışmalarımızı gördü. Pek hoşuna gitmedi tabii. Mutlaka seninle tanışmak istiyor.”
Çocuk biraz panik yapmış. Ama kız babasının iyi bir insan olduğunu ve görüşürse iyi olacağını söylemiş. “Hem babam seni tanırsa sever ve bundan sonra çok daha rahat görüşürüz” demiş kız.
Çocuk da en sonunda kabul etmiş. Bir yer ayarlayıp kızın babasıyla buluşmuş.
Daha ilk buluşmada adam çocuğa arabada taciz girişiminde bulunmuş. Ve olay mahkemelik olunca her şey açığa çıkmış.
Ortada kız falan yokmuş. Bu iğrenç senaryoyu yazan kişi, sahte bir kız ismiyle ve resmiyle çocukla aylarca sohbet etmiş. Bıkmadan, usanmadan...
Sonra da buluşmayı gerçekleştirip arabada taciz girişiminde bulunmuş.
Çocuğunuzun dijital hayatını takip edin veya tanımadığı kişilerle internette konuşmasına izin vermeyin tavsiyeleri boşuna verilmiyor.
Çünkü internet, hasta ruhlu insanlara, akla hayale gelmeyecek iğrençlikte senaryoların yazılabildiği iğrenç bir film seti hizmeti veriyor.
           ***
Polis bir çeteyi takip ediyormuş. Sonunda bir villada adamları kıstırmışlar ve baskın yapmışlar. Bu baskında çete elemanlarının kullandığı bir ajanda bulunmuş.
Ajandada bazı çocukların sosyal medya profillerine dair bilgiler varmış. Bu bilgiler incelenince, genelde aileleriyle problem yaşayan çocuklara dair notlar alındığı görülmüş.
Bu bilgilerle ne yapılacaktı bilmiyorum. Ama şunu iyi biliyorum. Çocuklara, ailenizle veya özel hayatınızla ilgili sosyal medyada hiçbir şey paylaşmayın tavsiyeleri boş yere verilmiyor.
           ***
14 yaşlarında bir çocuk pompalı tüfekle bir arkadaşını vurmuş. Çocuğun tüfeği nasıl aldığı araştırılınca, 5000 TL’lik akıllı cep telefonunu 1000 TL’ye satıp bu pompalı tüfeği aldığı ortaya çıkmış.
Çocuklara çok pahalı telefonlar almayın tavsiyeleri de boşa değil yani.
           ***
Uzmanlar genelde çocukların 15 yaşına kadar teknolojik cihazlarla olan iletişiminde çok sıkı takip edilmesi gerektiğini söylüyorlar. 15 yaşın nasıl bir önemi var acaba diye düşünenler için bir bilgi daha.
Şimdiye kadar görülen davalarda, 15 yaşından küçük çocukların, zorbalığa uğradıklarında veya başlarına kötü bir şey geldiğinde anne babalarıyla paylaşmadıkları ortaya çıkmış. Mesela "mavi balina" gibi tehlikeli oyunlarda, 15 yaşından küçük çocuklar aldıkları tehditleri anne babalarına söylemiyorlarmış. Çünkü söylerlerse anne babalarına da kendileri yüzünden bir zarar geleceğini düşünüp korkuyorlarmış. Zaten bu tip oyunları oynayarak intihar edenlerin yaşlarına bakınca, insan bu korkunç gerçeği daha iyi anlıyor.
           ***
Ve bu seminerden aklımda en çok kalan üç cümle;
“Tanımadığın bir insanı sosyal medyada eklemek, bir yabancıyı evine götürmekle aynıdır.”
“Akşam yemeklerini eşref saati hâline getirin ve telefonlarınızı kapatıp çocuklarınıza sohbet edin.”
“Telefonunuza dokunduğunuz kadar çocuğunuza dokunmuyorsunuz!”
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
611838 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salih-uyan/611838.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT