BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

“Namaza ne vakit duracağız?”

Ünal Bolat
Facebook
“O gün cumaydı ve biz de cuma vakti gelince abdest aldık ve camiye gittik...”
 
 
Bitlis’in Tatvan ilçesindeki köye yıllar önce sağlık memuru olarak gidişimizde yaşadığım unutulmaz anımı anlatmaya bugün de devam ediyorum...
“Bu güzel köye varmak için önce mezarlıktan geçmek gerekiyordu. Ancak bu mezarlığın bir özelliği vardı. Diğer gördüğüm mezarlıklardan çok farklıydı. Ben çok mezarlık gördüm ama böyle güzel bir mezarlık hiç görmemiştim. Bu mezarlık Van Gölü'nün kenarında hafif bir yamaçta Van Gölü'ne bakıyordu. Fazla büyük değildi ama seyredilmeye doyulmaz bir güzelliği vardı.
Etrafı tel örgüyle çevrilmiş içi servi ağaçları, kavak ağaçları ve binbir renkli çiçekler ve yeşilliklerle süslenmişti. Mezarların çoğu mermerden yapılmış nefis bir manzarası vardı. Mezarlığın temizliği bakımı yapılmış, çoğu kez ürkütücü bildiğimiz birçok mezarlığın aksine burası enteresandır ki insanın bir an ölüp de burada yatmak isteği uyandıracak kadar muhteşemdi.
Ben böyle bir mezarlığı başka yerlerde hiç görmemiştim. Bir zaman durduk ve bu güzel mezarlığı seyrettikten sonra köye doğru hareket ettik. Köy zaten mezarlığa çok yakındı. Orası da aynen mezarlık gibi çok güzeldi ve çok güzel manzarası vardı. Her taraf yemyeşil kavak ağaçları ve yeşilliklerle süslü, ortasından ufak bir dere akıyordu.
Köy de bakımlı ve temiz hâldeydi. Biz önce köy okuluna gittik. Öğretmen arkadaş bizi çok güzel karşıladı. Okul çocuklarına aşı yaptıktan sonra ufak çocuklara ve bebeklere de aşı yapıp gelen vatandaşlara ve bilhassa hamile kadınlara gerekli eğitici bilgileri verdik. Sonra muhtarın evine gidip yemek yedik çayımızı içtik. O gün cumaydı ve biz de Cuma vakti gelince abdestimizi aldık ve camiye gittik.
Cemaat fazla kalabalık değildi ama yavaş yavaş cami dolmaya başlıyordu. İmam Efendi başladı vaaz vermeye. Vaaz yarım saat devam etti...
İmam efendi hem vaazını veriyor hem de arada bir de başını kaldırıyor cemaati sayıyordu. Bu neyin nesiydi? Cemaatten kim gelip gelmediğini mi kontrol ediyordu imam efendi? Ya da bizim bilmediğimiz bir hacı hoca kimse mi gelecekti?
Ben anlatılanları anlamadığım için ister istemez biraz usanmıştım. Yanımda oturan oranın yerlisi şoför arkadaşa namazı ne zaman kılacağımızı sordum. DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
611745 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/611745.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT