BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Çocuklarımız ve yazılım dili

Yazılımlarla ilgili kısa bilgiler iletmek istiyorum. “Yapay zekâ, nesnelerin interneti, otonom araçlar, robotlar, karanlık fabrikalar, sibernetik, Android, Linux, Pardus, kodlama, bulut, veri madenciliği” kavramlarını son 40 yıldır çok duyuyoruz…
İlk kişisel (masaüstü) bilgisayar 1981 yılında üretildi. Ülkemizde ise 1990 yılından sonra kişisel bilgisayar kullanımı artmaya başladı.
83 milyonluk ülkede 20 milyon civarı aile var. Hemen hemen her evde masaüstü/dizüstü bilgisayar, tablet, akıllı telefon mevcut... Kendi kendine karar veren aygıtların içinde direnç, kondansatör, bobin, trafo, diyot, led, transistör, röle, mikrofon, hoparlör, sensör, entegre vb. gibi elemanlar mevcut. 
Elektrik sinyalleriyle çalışan aygıtların ne işler yapacağına karar veren ise yazılım dilleri ile üretilen kodlardır. 30 yıldır öğretmenlik yapıyorum. 10 farklı okulda çalıştım. Yazılım, kodlama ile ilgili ilk amatör kitabımı 2000 yılında çıkardım. Aradan geçen 21 yılda kodlama ile ilgili olarak toplam 5 farklı amatör eser ürettim. Bu çalışmalarımla ilgili olarak hiçbir yetkili “Sen ne yapıyorsun” bile demedi.
2007 yılında Almanya’da 6 bin işçi çalıştırılan bir otomotiv fabrikasını ziyaret etmiştik. İşletmenin AR-GE biriminde çalışan mühendislerin çoğu Hindistan kökenli idi. Bunun neden böyle olduğunu sonra öğrendim...  İngiliz İmparatorluğu 100-150 yıl kadar Hindistan’a sahip olmuş idi. Bu süreçte liseyi bitirmek için 1’den 100’e kadar olan sayıların logaritmik karşılığını ezbere bilmeyenlere diploma vermemişler. Hintlileri cahil bırakalım diye düşünürlerken farkında olmadan onların belleklerinin çok gelişmesine sebep olmuşlar. Bugün Hindistan’ın mühendisleri en popüler ilk 50 yazılımın kodlarının hazırlanmasında öncü rolündedirler.  
21. yüzyılda yazılım üreten ülkeler refah içinde yaşayacaktır. Bizim Almanya, Çin, Güney Kore, Hindistan, ABD gibi ülkelerden bir farkımız yok. 
Elimde yetki olsa ilkokuldan üniversiteye kadar olan basamaklarda öğretilen konuların yüzde 50’sini çöpe atarım. Yazılım dilleriyle eser ortaya çıkaramayanlara lise diploması vermem...
           Ali Özdemir
 
 
 
ŞİİR
 
      SEVDA İÇİN...
 
Beni koysalar kümbetin içine
Ruhum senin için yanar yine
Üstüme atsalar toprak bile
Dilim seni söyler yine…
 
Karşı çıksa bütün dünya,
Umrumda mı sor bana?
Sen "he" dedikten sonra
Gerisi yalan bana…
 
Yüreğimizde sevda bizim
Ağlarım senin için,
Kim ne demiş bizim için,
Bırak gitsin her şey sevda için.
 
      Nazar Sarıca-Zonguldak Ereğli
 
 
 
 
KISA… KISA…
 
Hiç kimseye...
 
Hiç kimseye anlatamadığım, konuşamadığım şeyler var kalbimde. Yavas yavaş birikiyor, sonrasında bir bina gibi üzerime yıkılıyor. Ve ben tekrar ayağa kalkmakta güçlük çekiyorum ve yine enkazında kalıyorum. Bazen o kadar çok düşünüyorum ki ben bile neyi düşündüğümü unutur hâle geliyorum. Herkesten, her şeyden tüm bu olanlarda dayanamıyorum. Bazen nefessiz kalıyorum olanları düşündükçe. Ben nasıl oldu da bu kadar güçsüz ve yıkık bir insan oldum? Bazen habersiz gitmek geliyor içimden sonu olmayan yere...
Sunay Şahin
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617568 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/617568.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT