BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ne yapmak istiyor?

Fuat Uğur
Facebook
Elektrikli traktör ve elektrikli otomobil üzerine çıkan haberlerimizi biliyorsunuz. Büyük ilgi topladı ve Başkan Tayyip Erdoğan konuya bizzat el attı. Zaten yüzde 100 elektrikli traktörü Temmuz ayında test etmiş, geçtiğimiz hafta da Tarım İşleri Genel Müdürü Özkan Kayacan Trakya’da bir tarlada ikinci test sürüşünü yapmıştı.
Başkan Erdoğan geçen cuma günü cami açılışı için gittiği  İTÜ’de elektrikli traktör ve otomobili yapan Önder Yol ve ekibiyle de bir araya geldi. Başkan’ın ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Meclis Başkanı Mustafa Şentop, İTÜ Rektörü Mehmet Karaca ve üretim ekibiyle uzun bir toplantı yaptı ve çok önemli kararlar alındı. Zaten Pakdemirli basına yaptığı açıklamada işin test kısmının bittiğini ve uygulamaya geçileceğini belirtti. Bu arada hem Pakdemirli hem de Şentop, elektrikli traktör, otomobil, cip ve kamyonla yeniden sürüş yaptılar.
Evet, kendisini ispat etmiş bir prototip var ortada. Yapan da belli; Önder Yol ve şirketi Derindere Motorlu Araçlar ve Enerji Saklama Sistemleri A.Ş. Tamamen yerli yazılımı, yerli motoru olan, batarya sistemi ile dünyada fark oluşturan bir traktörden söz ediyoruz. Üstelik ÜRETİM BANDINA ÇIKMAYA HAZIRLAR.
Haberlerimizin büyük ilgi görmesinin ardından Başkan Tayyip Erdoğan yeniden devreye girip üretim sürecinin hızlandırılmasını istedi. Cuma günü İTÜ’de de bu konunun üzerinde olduğunu ifade etti.
Başkan Tayyip Erdoğan hassasiyetle bu işin üstünde ama o arkasını döndüğü sırada neler olup bittiğini pek bilmiyoruz.
Bunları neden söylediğimi anlatayım. Başkan Erdoğan’ın İTÜ’ye gitmesinden bir gün önce sosyal medyada paylaşılan aşağıdaki haber yüzünden.
 
Habere göre geçen çarşamba günü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varankçeşitli traktör firmalarını bakanlıkta bir toplantıya davet edip elektrikli traktörü, traktör mevzuatlarını, hurda traktör projesini konuşmuştu. Yardımcısı Hasan Büyükdede ile Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü’nden yetkililerin de hazır bulunduğu toplantıya çoğu YABANCI ORTAKLI traktör firmaları olan Agco, Anadolu Landini, Başak, Bozok, Erkunt, Hattat, John Deere, Karataş, Kubota, Same Deutz Fahr, Tafe, Tümosan, Türk Traktör ve Yanmar Turkey’den üst düzey yöneticiler katıldı.
Bu toplantıda HANGİ ŞİRKET YOKTU biliyor musunuz?
Başkan Erdoğan’ın test ettiği elektrikli traktörü yapan ÖNDER YOL ve şirketi DERİNDERE AŞ.
Çok tuhaf bir durum. Neden davet edilmemişlerdi?
Gazeteci ve bu projeyle müthiş heyecanlanan sıradan bir vatandaş olarak cevabını aradığım soru şu:
Neler oluyordu ve Sayın Bakan Mustafa Varank ne yapmak istiyordu?
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609729 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/609729.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT