İran Cumhurbaşkanı Reisi'den ABD ve İsrail'e intikam yemini: Yerini ve zamanını biz belirleyeceğiz

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
İran Cumhurbaşkanı Reisi'den ABD ve İsrail'e intikam yemini: Yerini ve zamanını biz belirleyeceğiz

Dünya Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Kirman şehrinde gerçekleşen ve 69 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısında hakkında konuştu. DEAŞ'ın üstlendiği saldırıyı, ABD ve İsrail tarafından düzenlediğini öne sürdü.

İran'ın Kirman şehrinde, DAEŞ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen kanlı saldırıda hayatını kaybedenlerin cenaze töreni düzenlendi. Törene katılan İran Cumhurbaşkanı Reisi, DAEŞ'in arkasında ABD ve İsrail'in olduğunu ve saldırının arkadasında olanların cezalandırılacağını söyledi.

Reisi, terör saldırısının arkasında olanların cezalandırılacağı mesajını vererek, “Düşman birçok kez İran’ın gücünü yakından gördü ve tecrübe etti. Yaşanan bu son acı olay sonrasında da şüphesiz gücümüzü onlara göstereceğiz. Alınacak intikamın yerini ve zamanını İran Silahlı Kuvvetleri belirleyecektir” ifadelerini kullandı.

'DAEŞ'İ İSRAİL KULLANIYOR'

İsrail’i uyaran Reisi, Hamas’ın başlattığı Aksa Tufanı Operasyonu'nun İsrail’in sonunu getireceğini belirterek, “Gazze’de kadın ve çocukların hedef alınması gibi Kirman’da sivil vatandaşlarımız hedef alındı. Kasım Süleymani’ye düşmanın duyduğu kin ve öfke kendisini gösteriyor” şeklinde konuştu.

İsrail’in DAEŞ terör örgütünün destekçisi olduğunu kaydeden Reisi, “Siyonist İsrail rejimi Yahudiliği kullanarak İsrail adında sahte bir devlet kurdu. Irak ve Suriye’de ise İslam hilafeti adı altında DAEŞ terör örgütü çıkarları için kullanıyor” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'den ABD ve İsrail'e intikam yemini: Yerini ve zamanını biz belirleyeceğiz

'İNTİKAM ALACAĞIZ'

İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı Hüseyin Selami terör saldırısında hayatlarını kaybedenlerin cenaze merasimindeki konuşmasında intikam çağrısı yaptı. Selami, “Şehitlerimizin intikamını alacağız. Biz, bugün ülke olarak birbirine bağlanmış bir şekilde dünyadaki küçük ve büyük tüm şeytanlar ile savaş halindeyiz” dedi.

DAEŞ terör örgütüne seslenen Selami, “Sizler Kur’an hafızı olduğunuzu söylüyor ve Kur’an okuyorsunuz. Masum bir çocuğu öldürmenin tüm insanlığı öldürmekle eşdeğer olduğunu bilmeniz gerekir. Sizler cehennem ehlinin ilk sıralarında yer alıyorsunuz. Her nerede olursanız olun, sizi bulacağız. Gizlenerek ilahi azaptan kaçamazsınız ve binlerce yıl ömür sürseniz de sizi bulacağız” ifadelerini kullandı.

SALDIRIYA İLİŞKİN YARGILAMALAR BAŞLADI

Kirman Valiliği tarafından yapılan açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 89’a yükseldiği kaydedildi. Hayatını kaybedenler 12’sinin çocuk, 33’ünün kadın ve 12 kişinin de Afganistan vatandaşı olduğu belirtildi. Saldırıda 284 kişinin yaralandığı aktarılırken bazı yararlıların durumunun kritik olduğu açıklandı.

İran İçişleri Bakanı Ahmet Vahidi, güvenlik güçlerinin saldırı sonrası şüpheli isimlere yönelik operasyon başlattığını, soruşturmanın devam ettiğini ifade ederek, “Terör saldırısı ile bağlantılı oldukları düşünülen isimler hakkında yapılan soruşturmada, saldırıya dair önemli bilgiler elde ettik” dedi.

ABD’nin 3 Ocak 2020'de Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlediği suikast sonucu hayatını kaybeden İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin 4. ölüm yıl dönümünde Kirman kentindeki mezarı yakınında düzenlenen terör saldırında çifte patlama meydana gelmişti. Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...