Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Durum vahim... Kuraklık çiftçiye 'ürün' değiştirtecek

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Kuraklık, Sıcak Hava, Küresel Isınma, Haber

Güncel Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Kurak geçen yaz mevsiminin ardından kışın da kara ve yağmura hasret kalması tarımı vurdu. Özellikle Kırıkkale'de su kaynakları yok olma noktasına geldi. Önceden 7 metrede su bulunabildiğini söyleyen çiftçiler şimdilerde 70 metrede dahi su bulamadıklarını söyleyip, 'Her yer toz toprak' yorumunu yaptı. Kuraklıktan dolayı ne yapacağını şaşıran çiftçi ürün değiştirme yoluna gideceğini söyledi. 

Geçtiğimiz mayıs ayında küresel ısınma ve El Nino etkisiyle yaz mevsiminde peş peşe sıcaklık rekorları kırıldı. Sıcaklığa kuraklığın da eklenmesiyle barajlar kurudu, belediyeler vatandaşlara 'tasarruf' çağrıları yaptı. Aralık ayındaki yağışlar yüzleri bir nebze güldürse de yurdun batısı ocak ayının son haftasından bu yana yine sıcak ve kurak havayla boğuşmaya devam ediyor. 

Kırıkkale'de de kış mevsiminde son yılların en kurak kışı yaşanıyor. Yağışların önceki yıllara göre daha az olması sebebiyle yaşanan kuraklık, tarımsal üretimi olumsuz yönde etkiliyor. Ocak ayının son günlerinde bin 744 rakımlı Dinek Dağı'na yağan kar, son günlerde hava sıcaklıklarının 16 dereceye kadar yükselmesiyle birlikte kısa sürede yok oldu. Şubat ayının ikinci haftasında da yağmayan kar, çiftçiyi tedirgin ediyor. Su kaynaklarının azalmasından dolayı çiftçiler, kuraklığa daha dayanıklı ürün yetiştirmeye yöneliyor.

Durum vahim... Kuraklık çiftçiye 'ürün' değiştirtecek

SU KAYNAKLARI YOK OLMA NOKTASINDA

Şehirdeki akarsular da kuraklıktan etkilendi. Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak, kuraklık tehditliyle karşı karşıya kaldı. Şehirde yeterli yağış miktarının olmamasından dolayı bölgede kuraklık sorunu baş gösteriyor. İç Anadolu'nun en doğusundaki Sivas ilinin İmranlı ilçesindeki Kızıldağ'ın güney yamaçlarından doğup Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun'dan geçerek Karadeniz'e dökülen Kızılırmak'ta su seviyesi düştü. Irmakta, su seviyesinin gözle görülür oranda azalmasıyla adacıklar ortaya çıktı.

Durum vahim... Kuraklık çiftçiye 'ürün' değiştirtecek

Yukarımahmutlar köyünde çiftçilik yapan Hakan Yurdakul (51), tarım arazilerinin kuraklıktan etkilendiğini belirterek, su kaynaklarının da yok olma noktasına geldiğini söyledi.

BİR KARIŞ KAR YOK

Kar ve yağmurun yağmadığını ifade eden Yurdakul, "Şu anda bizim yağmurumuz ve karımız yok. Tarlanın altından çamur bile çıkmıyor. Bu ayda en az yarım metre bir metre kar olması lazım. Ama biz o karı göremedik. Doğuya kurban olduğum Allah veriyor, İç Anadolu Bölgesinde de bir karış kar yok. Tarlaların üstünde kar göremedik, kara hasret kaldık.

Durum vahim... Kuraklık çiftçiye 'ürün' değiştirtecek

70 METREDE DAHİ SU BULUNMUYOR

Çiftçi ne yapacağını şaşırdı. Normalde gübre atılmaz şu ayda gübre atıyoruz ki ekinler kabarsın da mazot parasını kurtaralım diye. Devletimiz teşvik verse bile yine bir şey yapamıyoruz yağmur yağmadığı için. Ortalık toz toprak. Önceden 8-10 metrelerde suyumuz vardı şimdi 70 metrelerde su bulamıyoruz. Çünkü ne kar var nede yağmur" diye konuştu.

Durum vahim... Kuraklık çiftçiye 'ürün' değiştirtecek

Kuraklıktan dolayı ürün değiştireceklerini anlatan çiftçi Samet Kerman, "Ekinlerde zarar ediyoruz. Yağmur olsa belki kurtarır ama yağmur yok. Geçen sene Ocak ayında kar yağmıştı. Kış olmaması tarlamızın verimini azaltıyor. Ekinimiz az oluyor. Geçen sene de olmadı. Ama yine de sürüyoruz emeğimiz olsun diye. Kış azaldı, kış yok gibi bir şey. Bu durumda bizi olumsuz yönde etkiliyor. Normalde ekin ekiyoruz ama kuraklıktan dolayı ürün değiştireceğiz, yapabilirsek de kavun ekeceğiz" şeklinde konuştu.

İlyas Kalkan ise, "İki haftaki kar keşke devam etse de bu kuraklıktan kurtulsak. Ekinlerimiz mahsullerimiz kuramasa. Şu anda da ciddi anlamda kuraklık var. Mahsullerimiz bu kuraklıktan etkilenecek. Tarımda ve sulamada ciddi anlamda zorluk olacak. Allah yardımcımız olsun" dedi.

Düzenleyen:  - Güncel
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...