Vatandaşlar fahiş fiyatları boykot edecekti: Ticaret Bakanlığı 81 ilde denetimde

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Vatandaşlar fahiş fiyatları boykot edecekti: Ticaret Bakanlığı 81 ilde denetimde

Gündem Haberleri  / Anadolu Ajansı

Hafta sonu kafe ve restoranlardaki fahiş fiyatların boykotu gündemdeki yerini korurken Ticaret Bakanlığı da yurdun dört bir yanında denetimlerini sürdürüyor. Her bir aykırılığın 2 bin 172 lira ceza ile sonuçlandığı denetimlerde tarife ve fiyat listelerinin görünür şekilde işletmenin önüne ve masaların üzerine konulup konulmadığı incelendi.

Restoran ve kafelerdeki fiyatların fahiş oranda artması tepkilerin hedefinde. Tepkiler sosyal medyada çığ gibi büyürken vatandaşlar hafta sonu kafe ve restoranları boykot etme kararı aldı. 

Boykot gündemdeki yerini korurken Ticaret Bakanlığı ekipleri de 81 ilde restoran ve kafelerde, tarife ve fiyat listelerinin görünür şekilde işletmenin önüne ve masaların üzerine konulması uygulamasına ilişkin denetim yaptı.

Bakanlık ekipleri, ülke genelinde restoran, lokanta, kafe, pastane gibi yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde denetim gerçekleştirdi.

Vatandaşlar fahiş fiyatları boykot edecekti: Ticaret Bakanlığı 81 ilde denetimde - 1. Resim

Denetimlerde, fiyat tarifelerinin, söz konusu iş yerlerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulup konulmadığı incelendi.

Bu kapsamda Ankara Ticaret İl Müdür Vekili Elif Tan ve beraberindeki ekip, Çankaya ilçesinde yiyecek ve içecek hizmeti sunan iş yerlerini denetledi.

HER BİR AYKIRILIĞA 2 BİN 172 LİRA CEZA

Bursa'da da il müdürlüğü ekipleri, lokanta ve kafelerde incelemelerde bulundu.

Bursa Ticaret İl Müdürü İsmail Aslanlar, servis hizmeti sunulan işletmelerde, tüketiciler sipariş verinceye kadar fiyat listelerinin masanın üstüne konulması gerektiğini söyledi. Arslanlar masaların üzerinde yer alan QR kodlu menülerin tek başına yeterli olmadığına dikkat çekerek şöyle devam etti:

Denetim esnasında tarife ve fiyat listelerine rastlanılmaması veya liste fiyatı ile kasa fiyatı arasında uyumsuzluk olması halinde her bir aykırılık için 2 bin 172 lira idari para cezası uygulanmaktadır.

Vatandaşlar fahiş fiyatları boykot edecekti: Ticaret Bakanlığı 81 ilde denetimde - 2. Resim

Girdi fiyatlarında bir artış olmamasına rağmen satış fiyatlarında artış söz konusuysa, bunları da tespit ederek Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunda değerlendirilmek ve gereği yapılmak üzere Bakanlığımıza gönderiyoruz.

Aykırılık olması halinde bunlara da Bakanlığımızca idari para cezası uygulanmaktadır. Kent genelinde bu yıl 1207 işletmede 300 bin 40 ürün denetlendi, 1 milyon 776 bin 682 lira idari para cezası uygulandı.

331 FİRMAYA 720 BİN LİRA CEZA

Kocaeli Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, Başiskele ilçesinde de fiyat etiketi denetiminde bulundu.

Kocaeli Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya ise işletme girişlerinde belirtilen fiyat listeleri ile masada yer alan fiyat listelerinin aynı olması gerektiğini dile getirerek, kasada ne kadar ücret ödeyeceğini bilerek masadan kalkmasının tüketicinin en doğal hakkı olduğunu kaydetti.

Kocaeli'de 15 ekiple denetim yaptıklarını bildiren Uzunkaya, "Sadece kafe, restoran ve pastane gibi işletmelere yönelik denetimlerde 2024'ün başından bugüne kadar 1537 firma denetlendi. 331 firmada aykırılık tespit edildi. 331 firmaya uygulanan idari para cezası yaklaşık 720 bin lira oldu" diye konuştu.

Vatandaşlar fahiş fiyatları boykot edecekti: Ticaret Bakanlığı 81 ilde denetimde - 3. Resim

Adana'da da Ticaret İl Müdür Vekili Hüseyin Gödelek ve beraberindeki ekip, Turgut Özal Bulvarı'nda fiyat etiketi denetimi yaptı. Ekipler, iş yeri sahiplerine işletme girişlerine fiyat listesi konulması uygulamasına yönelik bilgi de verdi.

Vatandaşlar fahiş fiyatları boykot edecekti: Ticaret Bakanlığı 81 ilde denetimde - 4. Resim

Diyarbakır Ticaret İl Müdürü Zafer Atik de restoran, kafe ve benzeri işletmelerde Fiyat Etiketi Yönetmeliği kapsamında denetim yaptıklarını söyledi.

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde faaliyet gösteren kafe ve restoranlara yönelik de denetim yapıldı. Ticaret İl Müdürü Kasım Tiryaki, fiyat listelerinin yanı sıra "servis ücreti" adı altında herhangi bir ücret talep edilip edilmediğini incelediklerini söyledi.

 

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Duyarsız 19 Nisan 2024 18:37

Siz işletmeye işletme vatandaşa kesiyor kim karlı?

Sonraki Haber Yükleniyor...