“İlaç kullanmasanız felç olursunuz” diyenler nerede?

A -
A +

Feridun Ağabey, geçtiğimiz gün gönderdiğim dert ve düşüncelerime yaptığınız yorum için çok teşekkür ediyorum. Benim dehşete düştüğüm vaka şu ki; hakikaten okuduklarım, gördüklerim, duyduklarım ve yaşamış olduklarım karşısında nice güzide insanın dahi duyarsızlaşmış olmaları. Devletimizin, Sağlık Bakanlığımızın, SGK’nın vatandaşlarına hak olarak sunmuş olduğu ve bu hakları vatandaşa sunmak üzere yetkilendirmiş olduğu görevlilerin sahadaki hizmet ve sunumları üzerine bir ben mi kafa yoruyorum? Niçin kimseyi ilgilendirmiyor buna da gerçekten hayret ediyorum. Bu haklar ve hizmetler vatandaşın söz konusu verilmiş olan hak ve hizmetler sahada vatandaşa yansıtılamaması sebebiyle üzüntü, dert ve şikâyet olarak karşılık bulmaktadır. Vatandaş devletin kendilerine verdiği nice haktan sahadaki ilgisizlikler, yetersizlikler, sorumsuzluklar veya biraz daha üzülerek dile getireyim ki vurdumduymazlıklar, adamsendecilikler sebebiyle üzüntüden feryat edecek hâle gelmiştir.

 

Ne acıdır ki en fazla şikâyet konusu olan SGK bu konuya hâlen bigâne kalabilmektedir. Aksine verilen haklar öyle ki herkesin bu hizmeti aldığında bu kurumlara minnet duyacağı ve can u gönülden teşekkür edeceği aşikârdır. Konu acilen vatandaşın ve SGK’nın lehine dönüşebilmesi için ele alınmalıdır. İlçe görevlileri, sağlık ocakları, doktorlar, muhtarlık, mahalle sorumluları, site yönetimi ve aileler ile yakın temas sağlanmalıdır. Kayıt altına alınıp internet vs. ile sağlıklı haberleşme sağlanmalıdır.

 

Namütenahi (sınırsız) imkânların sağlanmış olduğu vatanımızda vatandaş mağduriyet yaşamaktadır, bu akıl alacak iş değildir. Kendimden örnek veriyorum. Yüksek tansiyon, kalp ve damar hastasıyım. Soğuk beni hasta ediyor ve eve hapis oluyorum. Sırtımdan, göğsümden ve nefes ile boğazımdan çok hassas bir şekilde gribal gibi boğaz enfeksiyonu gibi hâl yaşayıp yatağa düşecek oluyorum; hatta çok ani nefes ve ağız kokusu hasıl olmaktadır. Bu durum hava sıcaklığı yükseldiğinde geçiyor hastalanmak gibi bir sıkıntım olmuyor. 5 Şubat sonrası oluşmaya başlayan havaların ısınması sebebiyle rahatladım mesela. Önümüzdeki haftalarda gelecek olan muhtemel soğuklar kim bilir beni nasıl etkileyecek? Sağlığımız çok önemlidir. Sağlığımı koruma mecburiyetim var. Soğuk kaloriferli ev dahi hastalığa yakalanmama sebep olmaktadır. Ağabey, mağduriyetimin sebebi soğuk günlere rastlayan süreçlerde ilaç alma rapor iptalidir. Bu şartlar altında rapor çıkarmam imkânsızlaşmaktadır. Evde hizmet prosedürü en azından bizim orada sahada felç ve yatalak hâline dönüşmüş durumdadır. İlacımın bittiğini yetkili, yetkisiz hemen her şahsa ulaştırdım. Ne acıdır ki duyarlı bir kimseye kavuşamadım. “İlaç kullanmasanız felç olursunuz” diyenler nerelerde? Gazetemizde her gün vatandaşa ve emeklilere yeni yeni müjdeler verilmekte iken, bu değerli müjdeleri gölgeleyen durumun duyurulmasını da müjdeler kadar arzu etmekteyim.

 

Çok kimseler ile görüştüm. Eksik, uygunsuz ifadeler ile kendimi aklayıp hizmet yapanları karalamak gibi bir niyetim ve maksadım yoktur. Net ve açık olarak söylemek isterim, beceri ve imkânlarım bu sahada hizmet vermeye uygun tip olmadığımdır. Canı gönülden beyefendilerin yanlarında hizmet vermek şereftir. Beykoz eski Belediye Başkanı Ali Zenginoğlu ve Yücel Çelikbilek ile çocukluk arkadaşım olarak beraber büyüdük. Masabaşı yönetimi ile hizmet görülmez, görev yerine getirilemez. Kovanından çıkmayan arı bal yapamaz sözü! Saha karış karış gezilecek sözü! Kontrol ile bu hizmet sağlanmalıdır. Yazık olmasın bu çok değerli hizmetlere. Yapılabilecek olan yeni yeni hizmetlere.

 

Ağabey kaleminize sağlık, hizmetleriniz için çok teşekkür ediyorum. Vatandaş olarak samimi dertlerimizi, duygularımızı, kaygılarımızı en değerli izahatlar ile duyuruyorsunuz. İnanıyorum ki, devletimiz ve devletimizin ilgili kurum ve kuruluşları duyarlı yetkililer kadirşinas vatanseverlerimizi mutlu edeceklerdir. Hayır dualarına kavuşacaklardır, küskünlüklerine son vereceklerdir.

 

     Şeref Kayacan-İstanbul

 

 

 

 

 

SGK Genel Müdürlüğüne tekrar arz ediyoruz

 

 

 

Saygıdeğer SGK yetkililerimize okuyucumuzun derdini 7 Şubat günü bu köşeden iletmiştik. Kendilerine çalışmalarında kolaylıklar diliyoruz. Konuyla ilgili bir cevap verilebilirse okuyucumuzu bilgilendirmiş olacağız. Saygılarımızla. F.A.

 

Okuyucumuz diyor ki: “Sayın Feridun Ağabey, oğlum Özgür Yıldırım uzun yıllardan beridir görevi gereği yurt dışında yaşamaktadır. T.C. kimlik numarasını size ilettiğim oğlum 30.03.2023 tarihinde EYT yasasına dayanarak emekliliğiyle ilgili başvuruda bulundu. Evrak No: 69081888. Bize Eylül 2023 ayına kadar emekli olacağımız söylendi. Yaptığımız incelemede işlemlerin eksiksiz olduğu görülüyor. Emekli olabilmesi için kuruma ödemede bulunduk. Tabii ki bunun için bankadan kredi çektik. Bir yıldır emeklilik işlemlerimin bitmesini bekliyorum. Sizin aracılığınızda durumumu SGK Genel Müdürlüğüne arz ediyorum. Saygılarımla.”

 

     Babası Osman Nuri Yıldırım

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.