Organize perakende neden önemli?

A -
A +

Pazardaki payı yüzde 50’ye doğru hızla ilerleyen organize perakende hepimiz için çok önemli…

 

Perakende de bir birimlik büyüme gayrisafi millî hasılaya yüzde 2 katkı yapıyor. Yani organize perakende toplumsal refah için önemli.

 

Migros İcra Kurulu Başkanı Özgür Tort ile bir süre önce organize perakendeyi masaya yatırmıştık.

 

Bir süre önce CarrefourSA Genel Müdür Yardımcısı Bulut Batum ile sohbet etme şansımız oldu. Son olarak da Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Alp Önder Özpamukçu önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Gaziantep-Hatay Üreten Yöre Üreten Türkiye projesi kapsamında sektörü değerlendirme şansımız oldu...

 

Tüm bu görüşmelerden sonra organize perakendenin sadece kayıt dışı ile mücadelede önemli olmadığının altı çizildi.

 

Organize perakende, cirosunun büyük kısmını oluşturan gıda sektörüne çok anlamlı bir destek veriyor. Sadece oradan ürün almıyor, alınan ürünlerin kalitesini yükseltiyor. Organize perakendeye ürün satan KOBİ kısa bir süre sonra ihracatçı oluyor.

 

Dolayısıyla Türkiye’nin yeni dönemde olmazsa olmazı ihracata yeni oyuncular yetiştiriyor organize perakende.

 

Organize perakende alım garantili tarım uygulamaları ile tarıma da büyük destek veriyor.

 

Mesela nadasa bırakılan tarlalarda alım garantisi vererek mercimek yetiştirilmesini sağlıyor. Dolasıyla ithalatı önlüyor.

 

Daha da önemlisi ilaçtan tohuma gübreden toprağa çiftçinin kullanımını denetleyerek iyi tarımın önünü açıyor. Dolayısıyla tüketici ile doğru ürünün buluşmasını sağlıyor.

 

Bu kadar mı? Devamını sektörün yani GPD’nin başkanı Alp Önder Özpamukçu ekliyor:

 

-Yeşil ekonomi bizim için olmazsa olmaz. Daha da önemlisi sürdürülebilirlik… Tam bu noktada birlikte olduğumuz tedarikçileri dünyaya taşımak istiyoruz. Atık meselesini, yenilenebilir enerjiyi ve dijitalleşmeyi çok önemsiyoruz. Yazılımda yerli olmak istiyoruz. Ve en önemlisi enflasyonun belini kırmak istiyoruz. Bunun için açık maliyet ilişkisini gündeme getiriyoruz. Yani ürün tarladan kaça çıkmış, tüketiciye kaça ulaşmış bütün bunlar biliniyor ya da bilinecek. Makul olmayan hiçbir şey bizde olmaz.

 

 

 

Organize perakende neden önemli?

 

Üreticilerin ürünlerini almaya gidecekler

 

 

 

Üreten Yöre Üreten Türkiye projesinin üçüncü ve dördüncü buluşmaları Gaziantep ve Hatay’da yapılacak. Kahramanmaraş’ta başlayan ve Adıyaman’da devam eden etkinlikte 200’e yakın üretici 30’u aşkın Türkiye’nin önde gelen alıcısı ile buluşmuştu. Önde gelen market zincirleri, Hepsiburada, Getir, Trendyol gibi pazar yerleri, önemli yeme içme mekânlarının dernekleri ile otelciler etkinliğe katılarak alım için üreticiyi cesaretlendirdi. Bu arada projenin başlatıcısı ve destekçisi Tarım Bakanlığı bölgenin deprem üssü yerine üretim üssü olması için projeyi başlattığını açıklamıştı. Protokolüne imza attığı projenin Gaziantep buluşmasına Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibi destek veriyor. Sanko Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, TİM Başkan Vekili Fikret Kileci de etkinliğin açılışında yer alacak. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın önderliğindeki projenin Hatay bölümünde ise Kardeşlik Çarşısı ziyareti gerçekleştirilecek.

 

 

 

Organize perakende neden önemli?

 

 

 

Metin Korkmaz’ın lojistik için önerileri

 

 

 

Uzun süredir İlker Altun’un düzenlediği Lojistik Ödülleri’nin jürisinde yer aldığım için sektördeki yeni trendleri yakından takip etme şansım oldu.

 

Jüri toplantılarında sektörün önde gelen isimleri sık sık Türkiye’nin dünyanın önemli ihracatçılarından biri olmasının güçlü bir lojistik sektöründen geçtiğinin altını çizip atılması gereken adımları ortaya koydular.

 

Sektörün önemli oyuncularından MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Metin Korkmaz da geçtiğimiz günlerde İzmir’de yapılan istişare toplantısında yapılması gerekenleri tek tek saydı.

 

Gümrük Müşavirleri Derneği’nde de görev yapan Korkmaz’ın gündeme alınmasını istediği önerileri şöyle:

 

. Millî bir konteyner hattımızın olmayışı

 

. Taşımacılıkta deniz yolu kullanım azlığı (özellikle iç taşımacılıkta)

 

. Demir yolu altyapı ve regülasyon eksikliği, kullanım oranı azlığı (Avrupa ve ABD ve Çin'e göre oldukça düşük)

 

. Transit Gümrük Mevzuatımızın zorlukları (Not: Lojistik Performans Endeksinden en düşük olduğumuz alan, Gümrük alanıdır)

 

. Taşımacılık modları arası bağlantı altyapı yetersizliği (Limana bağlanan demir yolu hattı olmayışı, Ankara dışında Lojistik üssü/köyü örneklerinin olmayışı) 

 

. Kara sınır geçişlerinde, özellikle Kapıkule'de bekleme süresinin uzunluğu…

 

Metin Korkmaz bunları sıraladıktan sonra ekliyor:

 

“Ülke olarak ‘Dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisi arasına girme’ hedefimize Lojistik Performans Endeksini de aynı seviyelere çıkarmadan ulaşmamız hiç kolay olmayacaktır.”

 

 

 

Organize perakende neden önemli?

 

 

 

Turquality markalarının ihracatı kilogram başına 6 dolara ulaştı

 

 

 

Ziya Altunyaldız ve arkadaşlarının Türkiye’nin ihracat fiyatını artırmak için büyük çabalarla çıkardıkları Turquality projesi hedefe doğru ilerliyor.

 

Uzun süredir Turquality kapsamında araştırmalar yapan AGS Global Araştırma kurucusu ve CEO’su Ahmet Güler’e krizlere karşı çevik Türk markalarına seslendiği araştırmasında bu gelişmeyi şu sözlerle ortaya koydu:

 

“Önce pandemi, ardından Ukrayna-Rusya savaşı gibi küresel gelişmeler, tedarik zincirlerini yeniden şekillendiriyor. Bu durum, Türk üreticiler için yeni pazarlara giriş imkânı veriyor. Türkiye’nin coğrafi konumu ve üretim kapasitesi, birçok sektörde küresel bir oyuncu olma potansiyeli sunuyor. Turquality kapsamındaki firmalar 2023 yılında Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 12,75’ini gerçekleştirerek muazzam bir başarıya imza attılar. Türkiye’nin ihracatı kilogram başına 1 dolar seviyesinde. Oysa Turquality markalarında bu rakam 5-6 dolar seviyesine ulaştı.”

 

Organize perakende neden önemli?

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.