Yine başaramadılar!

A -
A +

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü bünyesinde 1989'da kurulan FATF, Mali Eylem Görev Gücü müjdeyi verdi;

 

“Türkiye kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediğimiz kriterleri büyük ölçüde karşıladı” dedi...

 

Türkiye'nin AML (antimoney laundering), “kara paranın aklanmasının önlenmesi”, CFT, (combating the financing terrorism) “terörizmin finansmanı ile mücadele” alanında çok önemli reformlar gerçekleştirdiğine dikkat çekilerek, özellikle risk temelli kara paranın aklanmasının önlenmesi ve terörizmin finansmanı ile mücadele denetimi yaklaşımını geliştirdiği, ihlallere yönelik yaptırımların caydırıcı olmasını sağlamak için adımlar attığı vurgulandı.  

 

FATF tarafından 2023 yılında paylaşılan raporda, Türkiye'nin 40 FATF standardının 39’unda uyumlu olduğu bildirilmişti. 

 

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, haziran ayında Türkiye’nin gri listeden çıkarak medeni dünyada hak ettiği yeri alacağını söyledi...

 

Evet 3 ay sonra 21 Ekim 2021 tarihinden bu yana görülmemiş ekonomik yaptırımlardan tamamen kurtulacağız.

 

Gri listeden çıkan ülkemiz böylece dış yatırım çekme sürecinde uluslararası otoriteler, kredi kuruluşları ve yatırımcılar nezdinde büyük itibar kazanacak, ihracatta pazar payımız artacak, sermaye akışı yoğunlaşacak, finans sektörünün likidite sıkıntısı sona erecek.

 

Yabancı yatırımcılar 2021 ve 2022 yıllarında 11 milyar dolar hisse senedi ve tahvil satarak ülkeden çıkış yapınca kurlar tavan yapmış dolar 8,50 liradan 14,5 liraya yükselmişti. Bunun ana gerekçesi olarak 2021 Eylül ayında faizlerin 4 ayda 500 puan düşürülmesi gösteriliyordu. 

 

Ancak gerçek sebebin, Türkiye’nin gri listeye alınması olduğu anlaşıldı. Kurlardaki anormal artış ile enflasyonun zirve yapmasına ülkemize uygulanan örtülü ambargo olduğu ortaya çıktı.

 

Gezi parkı isyanı 17-25 Aralık operasyonu ve 15 Temmuz darbe girişimiyle elde edemedikleri ekonomik yıkımı, gri listeyle hayata geçirmek istediler. Ama başaramadılar...

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.