Bayram güzeldir amma...

A -
A +

Bayram sabahı güzeldir amma gidilecek bir baba evi, ana sofrası varsa daha da bir güzeldir.

 

Kurban kesmek güzeldir amma nefsimizi kurban edebilirsek, kaç kilo et çıktığından ziyade evine et girmeyen kaç çocuğun yüzünün güldüğünü esas almak daha da bir güzeldir.

 

Bayramda mesaj atmak güzeldir amma aramak, mümkünse gitmek, gidince şöyle sıkı sıkı kucaklaşıp kemikleri kütürdetene dek sarılmak daha da bir güzeldir.

 

Bayramda aramak güzeldir amma arayanı olmayanı aramak, kapısı çalınmayanın kapısını çalmak, işimize yarayacak olanın değil Allah’ın hoşuna gidecek olanları arayıp sormak daha da bir güzeldir.

 

Bayramda barışmak güzeldir amma barışmak için bayramı beklemeyip bayramda “iyi ki zamanında barışmışız, bugüne bırakmamışız” deyip daha da bir muhabbetle sarılmak daha da bir güzeldir.

 

Bayramda bayram namazına gitmek güzeldir amma gitmeyenlerle inceden şakalaşıp “sen gelmezsin zaten” demek yerine kapısını tıklatıp haydi namaza, bayramlaşmaya demek daha da bir güzeldir.

 

Bayram namazına gitmek güzeldir amma daha önce hiç gitmemiş, özellikle çocuk ve gençleri götürmek, onlara güzel bir bayramlaşma yaşatmak daha da bir güzeldir.

 

Bayram namazına gitmek güzeldir amma tanıdık tanımadık demeden herkesle kucaklaşmak, bayramlaşmak ve gönüller sultanı Peygamber efendimizin  “Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir” hadis-i şerifine nail olmak daha da güzeldir.

 

Bayramda ana baba evine gitmek güzeldir amma bayramda ana baba evine gidebildiğin için dünyadaki milyonlarca insandan daha nasipli, kısmetli olduğunu bilmek daha da güzeldir.

 

Bayramda ana baba evine gitmek güzeldir amma kardeşlerini de orada görmek, hep beraber bir sofraya oturmak, oturabilmek daha da bir güzeldir.

 

Bayramda kabristan ziyareti güzeldir amma bir gün bizlerin de kabristanın sakinleri olacağımızı unutmadan yaşamak daha da bir güzeldir.

 

Bayramda kabristan ziyareti güzeldir amma sadece kendi akrabalarına değil tüm ehl-i kubura, en çok da zürriyeti kesilmiş, soyundan kimse kalmamış, dua edeni kalmamış olanlara dua etmek daha da bir güzeldir.

 

Bayramda sofraya oturmak, keyifle yemek yemek, kurban etinden pişirip yemek güzeldir amma Filistin’de, Gazze’de çocuk yaşta kimsesiz kalan, güvenli bölgede bombalanan ya da çadırı ateşe verilmiş Müslüman yetimleri düşünüp için için ağlayabilmek, yediklerinin boğazına dizilmesi daha da bir güzeldir.

 

Bayramda çocuklara bayramlık almak güzeldir amma bayramlık alanı olmayan, üstü başı giyilmekten yıpranmış, eskimiş çocukların yüzünü güldürmek, onları da kendi çocuklarımızdan ayırmadan giydirmek daha da bir güzeldir.

 

Bayramda dinlenmek güzeldir amma bayramın deniz kum güneş tatili için bir fırsat olduğu pazarlamasına aldanmadan sıla-i rahim yapmak daha da bir güzeldir.

 

Bayramda dinlenmek güzeldir amma bayramın müsaitliğini, sakinliğini güzel bir alışkanlık edinmek için değerlendirmek daha da bir güzeldir. Örneğin bugüne kadar beş vakit namaz kılmak nasip olmadıysa, ya da sürekliliğe dönüştüremediyseniz bayram tatili mükemmel bir fırsat.

 

Bayramda apartmanın ya da sitenin WhatsApp grubuna “Hayırlı bayramlar” yazmak da güzeldir amma en azından kapı komşusunun kapısını çalmak, mümkünse tüm komşularla bayramlaşmak daha da güzeldir. Son iki yılda hem en kötüsünü, hem de çok iyisini görmüş biri olarak 40 yaşında anladım komşunun iyisinin nasıl hayatı güzelleştirdiğini. Ve de “ev alma komşu al” sözünün ne kadar yerinde olduğunu.

 

Bu yazıyı okuyorsanız Rabbim size bu Kurban Bayramı'na çıkmayı da nasip etmiş demektir. Ama kaç bayramımız daha kaldığı bilinmez. Bu yazıyı okuyan, bu gazeteyi ilk sayısından beri okumuş, dağıtmış, gazetemizde yazmış, Hakk’ı ve sabrı tavsiye etmiş, hayrı büyütmüş, şerle savaşmış herkesin, hepimizin aileleriyle, doğmuş, yaşamış tüm akrabalarıyla Kurban Bayramı sabahı buluştuğumuz gibi cennette de Peygamber Efendimizin meclisinde, bahçesinde hep beraber buluşmamızı nasip etsin. Bu eriştiğimiz kurban bayramımız mübarek olsun. Rabbim bizi yolundan ayırmasın. Büyüklerin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öperim.

 

Kardeşiniz Ömer

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Yalınız Efe22 Haziran 2024 10:09

Bayramda kurban kesmek, kaç kilo et çıktığından ziyade evine et girmeyen kaç çocuğun olduğunu bilerek eti dağıtmak ve onlara bayramlık almak güzeldir amma babalarına iyi bir iş vermek ve yerli hisse alabilecek kadar bayram ikramiyesi vermek daha bir güzeldir.

seyhan16 Haziran 2024 22:00

çok güzel anlamlı cümleler.tebessümle okudum ve içimden hüzünlendim.