BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İdeal bir anne baba olmak için ne yapabilirsiniz?

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
“Feridun Ağabey, sekiz yıllık evliyiz ve iki evladımız var. Çocuklarımızın iyi yetişmesi için birçok yerden bilgi almaya çalışıyorduk. Ancak kendi kültürümüze özümüze uygun bir çocuk yetiştirmek için ne yapmalıyız?” diyen okuyucumuz İstanbul’dan Murat – Hatice Özden’e: 
İdeal bir anne baba, çocuğuna nasıl öz güven kazandırmalıdır? Çocuk, ailede herkesin kendisini çok sevindiğini hissetmeli. Önem verildiğini fark etmeli. 
Kendisine verilen bu sevgi ve önem duygusunun ne olursa olsun hiçbir zaman kaybolmayacağını bilmeli ve inanmalı. Ailede herkesin birbirine güven duyduğu birbirine saygı gösterdiği ona hissettirilmeli ve gösterilmeli. Öz güven azlığı yaşadıkları hissedildiğinde hemen destek olunmalı. Ona bir insanın olması gerektiği gibi davranmayı öğretmeli. Yani şımarmasına da abartmasına da izin verilmemeli. Çocuğun yetersiz olduğu durumlar takip edilmeli. Onlar eleştirilmek yerine o konuda ya bireysel gayrette bulunulmalı ya da psikolojik destek alınmalı. Başarılı olduğu yönüyle elbette gurur duyabilirsiniz. Onun her istediğini yapmak yerine bazı konularda kendisinin başarmasını istemeli. Böylece hangi konuda ne gibi bir yeteneği olduğu ortaya çıkartılabilir. Okuldaki etkinliklerine kendi etkinliğiniz gibi mutlaka gidilmeli ve onun orada sizi görmesi sağlanmalı. Üzüntüleri de sevinçleri de sahiden paylaşılmalı. Yapmacık davranmamalı. Çocuk bunu asla affetmez. Ona yasaklanan veya ondan istenilenler mutlaka önce kendi tarafından uygulanmalı ve asla ihlal edilmemeli. Bazı zamanlarda öfkelenmek veya ceza vermek gerekebilir. Bu davranışların sebebi ve sonucu da anlatılmalı. Sabah kalktığında mutlaka çorap giymek gerektiği, kahvaltı yapmadan asla okula gidilemeyeceği gibi bazı kişisel konularda disiplinli ve prensipli olmak öğretmeli. Dinî inançlar ve kulluk görevleri Ehl-i sünnet itikadına ve geleneklerimize uygun hâlde öğretilmeli; ayıp günah ya da yasak gibi kabul edilen konuları bir büyükle konuşur gibi konuşup ona sebep ve sonuçlarıyla öğretmeli. Çocuklar bize ebeveynlere verilen birer emanettir. Bu emaneti şekillendirmek ve büyütmek, bu serveti, bu eseri doğru yönetmek bizim elimizdedir. Evde kardeş de varsa adalet ve eşitliği sağlamak lazımdır. Kardeşlere, birbirlerine rakip gibi değil paylaşmaları gerektiği öğretilmelidir. Kardeşler arasında oluşan kıskançlığı genelde ebeveynlerin yanlış hareket ve tavırları başlatır.
 
***
 
Yanlış alışkanlıklar doğru sanılmaya başladı
“Global kültürün yerli ve millî kültürümüze geleneklerimize göreneklerimize dahası inançlarımıza aşırı etki ettiği bir dönemden geçiyoruz. Bu sebeple birçok alışkanlıklar ve yanlışlar bize artık normalmiş gibi gelmeye başladı. Böylesi durumlarda insanlar yanlışlara alışınca bu yanlışlar doğru imiş gibi, normalmiş gibi gelmeye başladı. 
Örnek olarak ailede çocukların anne babadan izinsiz bir yere ziyareti yanlıştır. Ailede bireylerin de birbirlerinden habersiz gece çarşıda pazarda alışveriş merkezlerinde takılması eve geç gelme alışkanlıkları yanlıştır. 
Gençlerin devamlı anne veya babaya asi durumda olması, trip içerisinde bulunması yanlıştır. Ailede kadının kocasına kocanın karısına karşılıklı saygısızlığı nefrete dönük davranışları fikir özgürlüğü değildir, yanlıştır.
Aile üyelerinin birbirini umursamaması, kapı komşuların selamlaşmaması, birbirlerine hâl hatır sormaması, dost ve arkadaşların bazı günlerde bir vesile ile de olsa oturup sohbet yapmaması kişinin kendisini karamsarlığa sürükleyecek büyük bir yanlıştır. 
Aile içinde özellikle büyüyüp evlendikleri zaman gruplaşmalar dedikodulara meydan vermeler aile için huzursuzluğun temelidir.”
Murtaza Akçal- Konya
 
*** 
Sebze ve meyveye ürün künyesi
 
Feridun Ağabey, sekiz on seneden beri üzerinde çalışılan bir konuda galiba sona gelindi. Artık ürünlerimize de yumurtalara numara verildiği gibi ürün künyesi verilecek, künyesi olmayan sebze ve meyveler tezgâha çıkamayacak. 
Toptan veya perakende satışlarda sebze ve meyvelerin üzerinde malın üretim yeri, cinsi, miktarı, sertifikaları, hangi üreticiye ait olduğu bilgisinin yer aldığı künye bulundurmak zorunlu olacak.
Böyle olmayan sebze ve meyveler tezgâha çıkamayacak. 
Ne var ki yumurta örneğinde olduğu gibi köylü ve küçük üretici bu standartlara uyum sağlayamazsa üretimden elenecek meydan büyük ve organize üreticilere kalacak. 
Bu karar alınırken Ayşe Teyze'nin Mehmet Amca'nın iki evlek ürününe de bir kolaylık sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Saygılar.”
Emin Aktaş- Kayseri
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
603874 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/603874.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT