BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Vatandaşlarımız klima alırken dikkatli olsunlar

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Feridun Ağabey, 16.8.2018 tarihinde e-Devlet üzerinden Bahçelievler İlçe Tüketici Hakem Heyetine yaptığım başvuruda yazdığım şikâyet metni aşağıdadır. Tahmin edeceğiniz gibi 2 ay oldu hâlâ bir cevap bile verilmedi. Bir netice alacağımı da sanmıyorum. Sadece vatandaşlarımız klima alırken dikkatli olsunlar, binlerce lira para verirken başlarına gelebilecekleri öğrensinler diye yayınlamanızı istirham ediyorum:
"24 Nisan 2015 günü 4.300 lira bedel ile Gürbüz Ticaret'ten satın aldığım General DC Inverter marka ve 24000 btu gücündeki klima, kullanmakta olduğum dördüncü yaz mevsiminde 14 Temmuz 2018 günü arızalandı. İç ünite çalışmasına rağmen soğutmayı kesti. Satış yapmanın yanı sıra aynı zamanda servis olan Gürbüz Ticaret'i aradım. 19 Temmuz günü geldiler. Yaptıkları muayenede elektronik kart arızası olduğunu söylediler. Hem iç hem de dış ünitenin elektronik kartlarını söküp götürdüler. Daha sonra dış ünitenin kartının arızalı olduğu ve onarım ücretinin 800 lira olduğu bana telefonla bildirildi. Bu meblağın emekli bir kimseye ağır geleceğinden bahisle indirim talep ettim. 700 liraya indiler. Ben de kabul ettim. İlerleyen günlerde tamir ettikleri kartı gelip taktılar. Ancak yine çalışmadı. Bu defa dış üniteyi komple söküp götürdüler. Daha sonra gelen telefon çok şaşırtıcıydı. Dış ünitedeki kompresörün arızalı olduğu ve bunu değiştirmek, boşaltılan gazı doldurmak ve işçilik masraflarıyla birlikte benden istenecek bedelin 7200 lira tutacağı, cihazın yenisinin fiyatının ise 8000 lira olduğu ve bu durumda yenisini almamın makul olacağı söylendi. Ben ise elektronik kartların, fanların, radyatör, kompresör ve diğer parçaların bulunduğu iki üniteli bir sistemdeki ünitelerden birinin içindeki tek bir parçanın değişim maliyetinin, cihazın yenisinin fiyatına ulaşmaması lazım geldiğini söyleyerek itiraz ettim. Yakınmalarıma bir cevap verilmeyince ana firma İklimsa'yı aradım. Onlar da derdime çare olmadı ve teklif edilen fiyatın doğru olduğunu söylediler... Aradan 1 ay geçti. Son iki hafta kimse aramadı. Dış ünite kendilerinde kaldı. Hâlâ da kendilerinde. Nihayet tekrar aradığımda tekliflerinde bir indirim olmadığını hatta doların artışı sebebiyle yeni cihaz fiyatının daha da pahalandığını söylediler... Sonuç olarak şu anki değeriyle 7-8 bin lira olan bir klimayı daha dört yaz mevsimi bile kullanmadan atmak zorunda kalıyorum. Gereğinin yapılarak mağduriyetimin giderilmesini arz ederim."
            İbrahim Pazan-Elektronik Yük. Müh.
 
 
Kırıkkale Valiliğimizden yardım istiyoruz
 
Saygıdeğer Feridun Ağabey, öncelikle bu köşenizden köyümüze ait birkaç sıkıntıyı, daha evvel yetkililerimize duyurarak halletmiştik. Allah sizden de, gazete yetkililerinden de razı olsun. Bu güzide gazetenizden hem dinimizi diyanetimizi öğreniyor, hem de sosyal haklarımızı öğrenip yine sizin vesilenizle sıkıntılarımıza çare buluyoruz...
Çelebi İlçe Kaymakamlığı, sağ olsunlar köylere hizmet götürme birliği faaliyetleri çerçevesinde, köyümüz Karayakup ile ilçemiz Çelebi arasındaki üç kilometrelik yolu, asfaltlama çalışması yapmaya başladılar. Tüm köy halkı olarak buna çok sevindik ve dua ediyoruz. Lâkin yetkililerden aldığımız bilgiye göre yaklaşık üç kilometrelik yolun, “sadece iki kilometresini asfalt yapıyoruz” diyorlar. Kaymakamlığa müracaat ettik ama bu yarım kalışın sebebinin ne olduğu bize bir türlü izah edilmedi? Bir kilometre için yolumuz askıya mı alınsın? Güzel başlamış yolumuza kavuşmayalım mı?
Sayın Kaymakamımız Ramazan Cankaloğlu'nun konuyla ilgilendiğine olan inancımız tam olmakla birlikte ilimizin mülki amiri olarak Sayın Valimiz M. Haktankaçmaz Beyefendiye de derdimizi iletiyor ve bizim derdimize Valiliğimizin yardımcı olmasını talep ediyoruz. Saygılarımızla.
            Ömer Dinç/Karayakup Köyü Muhtarı (Gavobası) Çelebi-Kırıkkale
 
 
O yitirdiğimiz canlara kahroluyorum
 
Feridun Ağabey, geçen hafta Tekirdağ’da yine bir kadın cinayeti işlendi. Dört çocuğu olan kadıncağız kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Dört çocuk büyütecek kadar geçen süre olduğuna göre bu ailenin uzun yıllar sorunsuz veya sorununu bir şekilde çözerek yaşadığı anlaşılmaktadır. Bu duruma gelen ailelerin sosyal devlet olarak yardımlarına yetişecek bir "Aile Takip ve Yardım Birimi" kurulamaz mı? Gerek ekonomik olsun gerek başka sebepler olsun bu ailelerin çözüme kavuşmasını bekleyen sorunları bu birim tarafından çömülemez mi? Belli ki bu cinayet aile içerisinde çözülemiyor ve tıkanınca da böyle cinnet yoluna başvuranlar oluyor. Sonrası pişmanlık olsa bile bu kaybedilen canı ve dağılan yuvayı geri getiremiyor. Aile önemli diyoruz ama ailelerin birer birer bu şekilde dağılmasına ve yok olmasına bir çözüm niçin getirmiyoruz? Polisiye tedbirlerin çözüm olmadığını ne zaman göreceğiz? Ben de bir anneyim ve o çocukların hâline üzülüyorum. O yitirdiğimiz cana, canlara kahroluyorum. O cinayeti işleyen babaya öfkeleniyorum ama nasıl bir çaresizlik içinde o çıkmaza girdiğini de görmemizi istiyorum. Çaresiz aileleri sorunlarıyla baş başa ve kendi hâllerine bırakmayın lütfen… Yardımcı olun… Saygılarımla...
         Feyza Akyıldız-İstanbul
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
604653 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/604653.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT