BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

“Parayı vermediniz daireyi verin bari”

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Merhaba Feridun Ağabey, abonesi olduğum Türkiye gazetesinde yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Ağabey, birkaç ay önce TOKİ’den almış olduğum konutu Safranbolu Halk Bankasına teslim almak için gittiğimde “maalesef bugün git yarın gel'' muamelesi gördüm ve bu sebeple daireyi iade etmek zorunda kaldım. Çünkü İstanbul’dan Safranbolu’ya git gel yapmak kolay değil.
Birkaç gün önce yine İstanbul’da bir Halk Bankası şubesinde öyle bir muamele gördüm ki memure hanım âdeta “niye geldin?” der gibiydi. Benzer bir olayı da Ziraat Bankasında yaşamıştım. Halk Bankasına daire için verdiğim peşinatın iadesini de hâlâ alamadım. Topu Halk Bankası TOKİ’ye, TOKİ Halk Bankasına atıyor. “Parayı vermediniz daireyi verin bari” dedim “yok veremeyiz” dediler. Maalesef bu durumda bir mağdur olarak hangi birimi nereye şikâyet edeceğimi ve mağduriyetimi gidereceğimi bilemez hâle geldim. Fazla zamanınızı almamak için kısaca özetledim ayrıntısı da var tabii ki. Sayın Cumhurbaşkanımızın bürokrasiyi bitireceğiz kararlılığı yüreğimize su serpti. Bu devlet kapısındaki dışlanma, umursamazlık, ne zaman bitecek? Bir de bu bankalar özelleştirilemez mi? TOKİ’nin yaptığı evleri özel bankalar da satamaz mı, neden olmasın?
Eğer mümkünse bu konularda bir araştırma yapıp gündeme getirilmesine yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür eder mesleğinizde başarılar diler Türkiye gazetemizdeki hizmetlerinizin daim olmasını dilerim.
           Osman Ayhan Terzi- İstanbul
 
 
 
Derdimizi vekillerimize iletir misiniz?
 
Feridun Ağabey, ben 59 yaşında bir ev hanımıyım. 1980 yılı sigorta girişim var. 1985'ten 1992’ye kadar BAĞ-KUR yatırdım. Daha sonra sağlık nedeniyle işimi bıraktım. 3,5 yıl pirim eksiğim var. Daha önce çıkan kanunlarda 1 ay, 5 ay, 1 yıl prim yatıranlar borçlanarak emekli oldular. Ben de primimi yatırmayıp borcum olsaydı emekli oluyordum. Devlete olan borcumu zamanında ödedim. Yaşım 59, iş başvuruşu yapıyorum “yaşlı” diye işe almıyorlar. Eksik primimi yatırarak emekli olmak istiyorum. Bu konuyu çıkacak olan kanunda yer alması için sayın vekillerimize duyurursanız memnun olacağız. Çıkan kanunlardan hep primini yatırmayanlar yararlanıyor, nasıl 1 ay 5 ay 1 yıl yatırmış prim borcu olanlar banka kredisiyle borcunu ödeyerek emekli olabiliyorsa yaşı dolmuş primi eksik olanlar da primini ödeyerek emekli olmalıdır. Teşekkür eder saygılar sunarım.
             Gülsüm Öncel-Akşehir
 
 
Fındık ağacına balta vurulmasın
 
(resim var)
 
“Öncelikle en iyi dileklerimizi sunarız. Elbette ki medya için bu yöntem önemli bir haber kaynağıdır. Ancak, ürettiğini satamayan ve hayat pahalılığı karşısında aşırı üzülenler için süreç bir şiddettir. Yine de, şiddet ortamı içinde olan veya öyle hisseden üretici, tarlasına, bağına, bahçesine, ağacına şiddet uygulamamalıdır. O ağaçlarda, çok insanın emeği ve ömrü vardır. Uzun süredir önemli bir çözümü dillendiriyoruz. Üretici dernek veya kooperatif kurmalı, bu kooperatifler, kendi aralarında ve odalarla iletişim içinde, ürettiklerini tüketiciye, üretimi sürdürebilecek bedellerle ulaştırmalıdır. Eller, baltalar ve ağaçlar değil, üreten ve emek veren eller, topraklar ve ağaçlar yan yana gelmelidir.
Medyadaki sevgili meslektaşlarım siyasetçilerin, yerel yöneticilerin, ilgili kamu kuruluşlarının ve uzmanların, üreticileri balta ile değil, birbirleriyle buluşmalarına katkıda bulunmalıdır.”
               Rıza Sümer-Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
604711 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/604711.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT