BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Mevlit Kandilinde Fransa’dan mesaj var

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Sevgili Feridun Ağabey, İslam Toplumu Millî Görüş Doğu Fransa Bölgesi Strasbourg Eyyûb Sultan Yeni Cami’mizin inşaatı şükür tüm hızıyla devam ediyor. İnşaat ruhsatının 9 Haziran 2015 tarihinde alınmasından sonra, eski caminin yıkımı 5 Aralık 2016 tarihinde başlamış ve en son temel atma töreni 15 Ekim 2017 tarihinde gerçekleşmişti. Tamamlandığında, cami ve hizmet binalarının bulunacağı Külliye, 4.997 m²'lik bir alan üzerinde faaliyet gösterecek.
Teknik olarak, caminin ana kubbesi 16 metre çapında olup yanında 27 adet küçük kubbeler bulunacaktır. Caminin iki minaresi 37 metre yüksekliğinde, ana kubbenin yüksekliği ise 29 metreye ulaşacak.
Avrupa'nın başkentinde inşa edilen bu cami ve Külliye’nin tasarımı, İslam mimarisinde uzmanlaşmış Muharrem Hilmi Şenalp’e teslim edilmiştir. Kendileri aynı zamanda Tokyo Büyük Cami'nin, Berlin Şehitlik Camisi, Kuzey Amerika'nın en büyük camisi ve Marmara İlahiyat Camii gibi sayısız projenin mimarıdır. Gerek mimarisi gerek teknik özellikleriyle Strasbourg Eyyûb Sultan Yeni Cami, Cordoba'daki Emevîlerden sonra Avrupa'nın en büyük camisi olacak.
2018 yılının ilkbaharında başlayan şantiye hazırlıkları kısa bir sürede tamamlandıktan sonra bugün gelinen nokta itibarıyla inşaat hızlı bir şekilde devam etmektedir.
Sizlere detaylı bilgisini sunduğumuz bütün bu çalışmalar karşılığında değerli okuyucularınıza arz edelim ki, ilk fatura tutarı olan 936.000 avronun acil olarak ödenmesi gerekçesiyle çeşitli yardım kampanyaları organize edilmektedir. Bunların başında mesafeniz ne olursa olsun bulunduğunuz yerden sadece kredi kartınızı kullanarak katkıda bulunabileceğiniz
www.cotizup.com/mosqueeeyyubsultan sanal kumbara sitesi bulunmaktadır. Birkaç saniye süren işlem sayesinde bu medeniyet şaheserinin inşasında sizlerin de bir katkısı bulunabilir. Bunun yanı sıra üyelik kampanyası çerçevesinde aydan aya üyenin kendisinin tespit edeceği bir miktarı banka havalesi yoluyla yerine ulaştırabilirler. Bu vesileyle gurbet diyarından güzel ülkemin güzel insanlarının Mevlit Kandilini tebrik ediyoruz.
Confédération Islamique Millî Görüş-Mosquée Eyyûb Sultan de Strasbourg
6/8 rue La Fayette-67100 STRASBOURG-Tel. +33 3 88 40 24 86 Fax. +33 3 88 40 14 49
          Halil Özsoy-Fransa  
 
 
Çocuğu suçlamak en kolayı
 
Ben okuma yazma hevesi olduğu hâlde okuyamayan bir ev hanımıyım Feridun Ağabey… Çocuklarımdan da sadece bir tanesi okuyabildi. Bunun sebeplerini araştırırken düşündüm de bir insana “okumadı” diyerek yafta vurmak, hüküm vermek ne kadar haksızlık. Ne kadar kolaycılık? Okumamış ama onun okumamasında hata sadece beyin olarak onda mı? Onun anası babası ne durumda nasıl bir aile ortamına sahip, hem karşısına çıkan öğretmenin onun okuyup okumamadaki rolü hiç mi yok? Bir öğretmen okumaktan soğuturken bir öğretmen verdiği destekle çocuğun hayatına hayat katıyor değil mi? Öyleyse kendisi hiçbir şey olamamış nice ana babanın küçücük bedenlere “oku!” diye baskı kurmasına, başaramadığı zamanlarda “tembel!” diye suçlamaya ve hatta onu cezalandırma vicdansızlığına kahroluyorum. Hiçbir çocuk okumam demez… Her çocuk okumak ister… Onun okuyamaması ailesinden çevresinden okulundan öğretmenin ya da bunların toplamından kaynaklıdır. Çocuğun kötü arkadaş edinmesinde de bu etkenlerin çocuğa sahip çıkamaması vardır.
 
 
Konyalı çiftçimizin unutamadığı şiir
 
"Feridun Ağabey, yirmi sene kadar önce bir resmî işimiz sebebiyle Konya’dan İstanbul’a gelmiştim. O zaman Bağlarbaşı denilen semtte bir küçük esnaf lokantasına gitmiştik. Orada duvara yazılı dört beş kıtalık çorba ile ilgili bir şiir görmüştüm… Bir iki satırı hatırımdan hiç çıkmıyor. 'Kana kuvvet göze ilaç, bedene cilâdır çorba/Fakir fukara …' gibi devam ediyordu. Bu çorba şiirini nerede bulabilirim? Saygılarımla” diyen Konya’dan Metin Özdemir adlı çiftçimize, sözünü ettiğiniz mısralar Ahmet Rasim’in Çorbaname isimli şiiridir. İlk kıtası ve anlamı şöyledir. İnternetten Çorbaname yazdığınızda tamamını bulabilirsiniz. Selamlar.
Kana kuvvet göze fer batna cilâdır çorba (Kana kuvvet göze fer, göğse ciladır çorba)
İllet-i cû'a deva mahz-ı gıdâdır çorba (Açlık derdine deva, saf temiz gıdadır çorba)
Sağlara, hastalara ayni şifâdır çorba (Sağlara hastalara şifanın ta kendisidir çorba)
Ağniya dostu, muhibb-i fukarâdır çorba (Zenginlerin dostu, fakirlerin ise sevdiğidir çorba)
Hâsılı hâhiş ile ekle sezâdır çorba (Özet olarak, zevkle ve arzuyla yemeye değerdir çorba)
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
605201 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/605201.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT