BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İnşallah benim yazımı da paylaşırsınız

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Feridun Ağabey, 28.11.2018 tarihindeki köşenizde yayınlanan okur yazısını hayretler içerisinde kalarak okudum. İnşallah benim yazdıklarımı da paylaşırsınız, eğer tarafsız iseniz tabii... Bizler (bölgelere göre değişen) 20-50 arası öğrenciyle gün boyu uğraşan öğretmenleriz. Bilgisayar başında saatlerce oturan insanlar değiliz. Hâliyle boyadığımız ayakkabılarımız 1 saat sonra toz ve kirden görünmez bizim. Günde en az 6 ders çocukların peşinden koştuğumuz için pantolon ve gömleklerimiz ütülü kalmaz bizim. Siz hiç Urfa’da 50 derece sıcakta çocukların peşinden koştunuz mu? Pantolon gömlek sakal saç; bunlar ders anlatmaz. Bunlar dış görünüşten ibarettir sadece. Evet, öğretmenler topluma örnek kişilerdir fakat örnek olması kıyafetinden değil bilgi birikimindendir. Batı ülkelerinde böyle bir zorunluluk yoktur, çünkü bunlarla vakit kaybetmek yerine bilimde ilerlemeyi seçmişlerdir. Biz ise ülke olarak dış görünüşe o kadar önem veriyoruz ki önem verilmesi gereken asıl şeyleri unutuyoruz ve bu yüzden gelişemiyoruz...
Gelelim zor şartlara. Siz hiç dağ köyünde -operasyon dışında- çalışan polis gördünüz mü? Ya da karakol boyayan polis, hastanenin sobasını yakan doktor ya da hemşire gördünüz mü? Sizce, muayene ettikten sonra o gece hastasını düşünen, hatta onun için ardından ağlayan doktorlar var mıdır? Ya da ne bileyim 30 sene önce gittiği doktoru yardım istediği asker veya polisi hatırlayan var mıdır? Her mesleğin zor şartları vardır ve biz bir eğitimci olarak her mesleğe gerçekten saygı duyarız. Ama unutmayın ki o meslek sahiplerini yetiştiren bir öğretmen vardır. O sözde mektubu paylaşmanız, değeri kalmayan mesleğimizin daha da itibarsızlaşmasını sağlamaya yöneliktir. Umarım bu yazıyı cevap olarak paylaşırsınız da biz öğretmenler de gazetenizin tarafsız olduğunu düşünürüz.
          Hakan Doğan-Sınıf Öğretmeni
 
 
“Biz nesil yetiştirmeye görevli insanlarız beyefendi”
 
Feridun Ağabey, köşenizde 28 Kasım 2018 Çarşamba tarihinde Mehmet Atlı Bey'in yazdıklarına verdiğim cevapları yayınlar mısınız? Birincisi, öğretmenlerin kılık kıyafet serbestisi 657 ile değil sendikamızın aldığı kararla alakalı olup anayasaya münasiptir. İkincisi, Beyefendi galiba emniyet mensupluğu yapmış yahut yapan birisiyle hısım. Sağlık, eğitim ve diyanet sahasında vazife yapmadan bu grupta çalışan insanlar hakkında şartların kolay olduğunu nasıl bu kadar ezbere söylüyor? Kazın ayağı öyle değil ve dışarıdan horon kolay. Ya da davulun sesi uzaktan hoş gelir. Üçüncüsü, 3.000 lira aylık alıp ilave iş yapan öğretmen görmemiş. Ya varsa? 3.000 ile nasıl geçinebilirsiniz Mehmet Bey? Benim iki bankada eksi ikişer bine yakın kredili mevduat hesabım var. Yani ikisinde de eksideyim. Destekleme kursları ve hususi dersler vermesek derd-i maişet motorunu nasıl döndürebiliriz? "Ek iş yapan yok" diyorsunuz. Var beyefendi, bir öğretmen dostum genel ağdan etobur bitki ticareti yapmakta. Ezbere konuşmayın! 1.600 lira asgari ücret alan insanlarımızdan söz ediyorsanız ama nedense kıyaslama yaparken beş bin, sekiz bin on bin -hatta 20.000 lira alan vekillerimizi- bizimle kıyaslamıyorsunuz. Kaldı ki biz öğretmeniz. Biz nesil yetiştirmeye görevli insanlarız. Bizden başka; insana doğrudan katkı olan ikinci meslek sağlıkçılardır... Elbette polislerimiz de emniyetimizi ve asayişi sağlama açısından minnet duyacağımız meslektaşlarımızdır ama bu yazınızla hem bizi mesleğimizle değil de asgari ücretle kıyaslıyorsunuz hem meslekler arasında kim önemli kim değil gibi bir ayırımcılığa sebep oluyorsunuz. Biz öğretmenler bugün açıklanan fakirlik hududunun 6.000 lira olduğu dönemde hâlen kıt kanaat geçinmekteyiz. Kırk sene evvel de böyleydi, yarım asır sonra da böyle olacak. Tazimlerimle...
          Selami Dursun
 
 
 
 
MRHS Merkezî Hekim Randevu Sistemi
 
"Feridun Ağabey, engellilik durumunun ispatı için bizden sağlık kurulu raporu isteniyor. Bu alınan sağlık kurulu raporları, randevu sistemi ile muayeneye gidilerek alınıyor. Bu kurul belirli günlerde toplandığı için de randevu almak hayli zorlaşıyor. Haftada bir gece yarısı açılan sistemden rapor randevusu alabilmek hayli zor. Bu açıdan inanın “randevuyu almak raporu almaktan daha zor” diyen okuyucumuza konuyla ilgili Sağlık Bakanlığının MHRS’den yeni bir hizmet başlıklı yazısını sizlerle paylaşıyoruz: “Merkezî Hekim Randevu Sistemi (MHRS ) sağlık kurulu randevularını bünyesine alarak hizmet yelpazesini genişletti.
Sağlık raporları alım sürecinde yaşanan zaman kaybının önüne geçmek ve vatandaşlarımızın bu hizmetten kolayca faydalanmasını sağlamak için sağlık kurulu kayıt randevusu Aralık 2017’den itibaren MHRS üzerinden verilmeye başladı. Bundan böyle, hasta kayıt ve ilgili branşlardaki rapor işlemlerinin başlatılması için öncelikle hastanelerde bulunan sağlık kurulu kliniğine randevu alınabilecek. Yeni düzenleme ile sağlık kuruluna girmek isteyen vatandaşlar, randevularını MHRS’den alarak belirlenen tarihte hastanenin sağlık kurulu birimi sekretaryasına başvurarak işlemlerini gerçekleştirebilecektir.” (F.A.)
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
605416 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/605416.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT