BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Eğitimin asıl derdi öğrenci değil öğrenmeyiciler!

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Eğitimde, hele kapsamlı bir eğitimde gönüllülük esastır. Uzun süreli ve büyük gayret gerektiren bir eğitimi almak her yiğidin harcı değildir. Bugün sınıflarda zorunlu eğitimin on iki yıl olması münasebeti ile devletin ve ailenin zorlaması ile okullara getirilen öğrenciler eğitimin en büyük problemlerinden birini oluşturuyor. Bu öğrenciler daha doğrusu "öğrenmeyiciler" başta ekonominin, okul idarecilerinin, öğretmenlerin ve okumak isteyen öğrencilerin başına dert olmuş durumda. Öğretmenler bunlara bir şey öğreteceğim diye büyük bir gayret sarf ederken, bu öğrenmeyiciler de öğrenmemek için çok büyük bir gayret sarf ediyorlar.
Olan devletin bütçesine ve okumak isteyen öğrencilere oluyor. Çünkü öğretmen bütün enerjisini o öğrencileri susturmak, dersi dinletmek için harcıyor ama bu da mümkün olmuyor.
Bütün ders neredeyse ikaz, nasihat; “dur!”, “sus!”, “dinle!” komutları ile geçiyor.
Devlet bütçesinden ayrılan milyarlar bu sebeple çöpe gidiyor. Bir sınıf düşünün otuz kişilik. Bu sınıfta altı, yedi devlet ve aile zoru ile getirilen öğrenci var bunlardan ikisi kafasını sıraya koymuş uyuyor. Üçü şakalaşıyor öğretmenle dalga geçiyor. İkisi bilmem ne yapıyor. İkaz ve nasihat dinleyen yok. Siz yedi öğrenciyi hayata katacağım anlayışı ile diğer yirmi üç öğrencinin istikbalini karartabilir misiniz? Okulların fiziki donanımları mükemmele yakın. Ama eğitim sistemi, ciddiyet, disiplin ve alınan sonuç çok ama çok vahim. Unutmayalım ki ülkeleri yeteneklerini ve zekâlarını ispatlamış ve eğitmiş gençler kurtarır.
Okullarda devlet ve aile zorlaması ile tutulan ve yıllarca öğretmenine, arkadaşlarına, zulmetmiş; devletin milyarlarını ve zamanı heba etmiş zorlama ile diploma sahibi edilmiş kişilerden bir baltaya sap olmaz. Onların; yarın işe başladıkları kurumu da okudukları okul gibi tımarhaneye çevireceklerinden emin olun. Yapılacak olan tek şey var sekiz yıllık kesintisiz eğitim kadar yanlış olan on iki yıllık kademeli eğitime son vermek. Okuyacak olan istekli, azimli, yetenekli öğrencilere yoğunlaşıp onları onlarla birlikte ülkeyi kurtarmak.
            Hayrettin Hatunoğlu
 
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
607211 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/607211.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT