BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Çocuğunuz sizin gibi olmaz zorunda değil ki...

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Birçok aile çocuğunu yetiştirirken kendileri gibi olmasını ister. Aile kendileri hangi inanca, hangi görüşe ait ise çocuklarının da öyle olmasını, hangi sanat veya spor dalından hoşlanıyorlarsa çocuğun o dalda eğitim almasını hatta kendileri hangi branşta veya alanda çocuğunu görmek istiyorsa çocuğunun o alanda eğitim almasını istemişlerdir.
Çok büyük bir yanlıştır bu. Ailenin çocuğuna yapması gereken en büyük iyilik ona öz güven duygusu kazandırmaktır. Bu konu defalarca tekrar tekrar her anne babaya anlatılması gereken bir konudur.
Çünkü öz güven daha ilk yaşlarda kazanılan bir duygudur. Dikkat edilirse çocuklara korkuyu da tedirginliği de anne babalar veya büyükler öğretir. Yalan söylemeyi de onların öğrettiği gibi.
Anneler babalar çocuklarının yanında birbirine “güzelim” demekten utanırlar. Evden işe giderken, akşam işten eve gelince birbirlerine iltifat kelimeleri kullanmaktan nedense kaçınırlar.
Ama aynı anne baba, çocuklarının gözü önünde birbirine bağırıp çağırmaktan, birbirine bazen argo sözler söylemekten ve hatta kavga etmekten hiç çekinmezler…
Oysa çocuk bunları izlerken benliğinde hep şu soruya cevap aramaktadır: Annem ve babam birbirini sevmiyor. Çünkü hiç birbirine sevgi hareketi yapmıyor. Birbirine değer vermiyor.
Böylece çocuğun annesine ve babasına güveni ta o zamanlarda kaybolmaya başlar.
Büyüklerinin sürekli azarladığı, “sen sus bakayım” dediği, “sen ne bilirsin” diye, “daha dünkü çocuk” diye her aşağılama çocuğun kendine öz güven duymasının önüne birer set çekilme olayıdır.
Oysa aynı anne baba, çocuğunun hatalarını görse bile “bu yaşlarda ben de hata yapmıştım ama artık yapmıyorum. Bak göreceksin sen de büyüyünce hata yapmayacaksın” gibi sözlerle veya böyle olumlu cümle kuramasa bile hata karşısında olumsuz tepki vermeyerek çocuğunu ezmese, o çocuk zaten o hatanın farkında olacak ve geçici olduğu bilinciyle üzerinde durmayacaktır. Aksi durumda o hata ve hata sebebiyle karşılaştığı aşağılanma beynine yer edecektir...
       Uzm. Psikolog Erdinç Üstündağ   
 
Turkuaz Basın Kartı nüfus kimlik kartı gibi kullanılabilsin
 
Feridun Ağabey, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca bizlere verilen Turkuaz basın kartlarının kullanımı sırasında bazı kurum ve kuruluşların görevlilerinin “sarı basın kartı” alışkanlığı ve yeni basın kartlarından haberdar olmaması sebebiyle sorunlar yaşadığımızı daha önce bu köşede sizin aracılığınızla dile getirmiştik. Konuyu bir kez daha dile getirirken bir de Turkuaz basın kartlarımızın nüfus kimlik kartı yerine de geçmesi konusunu dile getirmek istiyorum.
Elbette bizlere bu kartı veren İletişim Başkanlığı biz gazetecilerin görevlerimizi yaparken “basın mensubu” olduğumuzu gösteren bir belge olarak bu kartlardan yararlanmamızı amaçlıyor. Ama ne var ki bu kartı gösterecek olan basın mensuplarına kolaylık sağlayacak kurum ve kuruluşların kimi çalışanlarının bu karttan haberi yok… İçişleri Bakanlığı belediyeler, bankalar ve resmî kurum ve kuruluşlarda henüz basın kartı olarak yenilenen kartlardan haberi olmayan birçok resmî sivil görevli var… Bu kimseler Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim Başkanlığının verdiği kartı nasıl tanımazlar? Ama tanımıyorlar. Bu kartı gösterdiğimizde “bu da ne ya?” diyenler var. Bir de resmî dairelerde bankalarda nüfus müdürlüklerinde polis kimlik denetimlerinde vb. basın kartlarının kimlik yerine de geçebilmesi mümkün olmuyor. Oysa basın kartlarındaki bilgilerin tamamı kimlik bilgisi. Ayrıca bu kartlar önceki dönem kartlara göre çok daha güncel hazırlanmış. Bu turkuaz basın kartlarında yer alan bilgilerimizin tamamı nüfus kartlarındaki bilgiler. Yine ayrıca bu kartta güvenlik bilgileri var. Fotoğrafım var. Hologram var. Dolayısıyla gerek İletişim Başkanlığımızın gerekse devletimizin diğer kurum ve kuruluşlarımızın yeni basın kartları hakkında bilgilendirilmesi ve böylece gazetecilerin basın kartı göstereceği ve gösterebileceği muhataplarının bu kartların varlığından haberdar olması lazım. Karşımızdaki bir polis memuru, bir bankacı bir nüfus memuru bir toplu taşıma görevlisi “bana nüfus kimlik kartını göster!” demesi yerine bu kartımızı da kimlik kartı ile eş tutabilsin. Bu konuda bir güncelleme yapılmasını ve Turkuaz Basın Kartı mensubu olanların bu kartı kimlik yerine de kullanabilmelerinin sağlanmasını arz ederim. Saygılarımla.
            Rumuz: “Basın mensubu”
 
 
Kurban Bayramı tebrikleriniz için teşekkür
 
Kurban Bayramı münasebetiyle bayramımızı tebrik için gönderdiğiniz faks e-Posta vb. için tüm okuyucularımıza teşekkür ediyor, biz de sizlerin bayramınızı tebrik ediyoruz. (F.A.)
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619942 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/619942.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT